Helsińska Fundacja Praw Człowieka broni Adama Bodnara: TVP sięga po metody z czasów komunizmu

Podczas gdy media publiczne kolejny dzień atakują rzecznika praw obywatelskich za to, że skrytykował metody, którymi posługiwała się policja podczas zatrzymania mężczyzny podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin, w obronie Adama Bodnara wystąpiła Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Zobacz wideo

W opublikowanym stanowisku HFPC wyraża swój "stanowczy sprzeciw wobec politycznej i medialnej nagonki na dr. hab. Adama Bodnara, Rzecznika Praw Obywatelskich". Fundacja przypomina, że postawa RPO wiąże się bezpośrednio z wypełnianiem przez niego jego konstytucyjnych zadań oraz staniem na straży praw człowieka.

Podobnie jak zespół kierowany przez RPO, Helsińska Fundacja Praw Człowieka przypomina, że w świetle konstytucyjnych oraz międzynarodowych standardów praw człowieka zatrzymanie nie powinno przybierać formy publicznego odwetu, a zatrzymany ma prawo do obrońcy.

- napisano. 

HFPC: Media publiczne sięgnęły po metody z komunistycznej przeszłości

Jednocześnie Helsińska Fundacja Człowieka w swoim stanowisku broni Adama Bodnara przed atakami ze strony mediów publicznych.

Wyrażamy solidarność z Rzecznikiem w związku z atakami mediów publicznych, które sięgnęły po znane z komunistycznej przeszłości metody absurdalnych insynuacji połączonych z ujawnianiem informacji z życia prywatnego i rodzinnego.

- brzmi stanowisko Fundacji. To bezpośrednie nawiązanie do materiału wyemitowanego w TVP Info. Telewizja publiczna ustaliła, że "14-letni syn Adama Bodnara dokonał wraz z dwoma kolegami - jednym starszym i drugim młodszym - trzech rozbojów w pobliżu szkoły, do której uczęszczał". Chłopcy mieli grozić nożem i domagać się kwot 10 i 20 zł.

Rzecznik Praw Obywatelskich od samego początku sprawy zatrzymania podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny stał na stanowisku, że bez względu na okoliczności godność człowieka jest najważniejsza. Swoją postawę wobec nadużywania środków represyjnych, poniżania, demonstrowania siły i przemocy aparatu państwa w stosunku do 22-letniego podejrzanego rzecznik praw obywatelskich konsekwentnie wyrażał w kolejnych stanowiskach.

 "A zwłaszcza na budowanie atmosfery linczu przez organy i przedstawicieli władz, które powołane zostały do ochrony praw i godności obywateli. Wszystkich obywateli" - przypomniał w ostatnim z nich Adam Bodnar. 

"Jakub A. jest aresztowany i podejrzany, nie skazany, zachowuje więc wszystkie przysługujące mu prawa, w tym prawo do domniemania niewinności i sprawiedliwego procesu. Prawo do godności jest niezbywalne" - podkreślił rzecznik praw obywatelskich.

RPO o ataku TVP na jego rodzinę: Wyraz złej woli i przekroczenie standardów etycznych

W swoim oświadczeniu z 21 czerwca Adam Bodnar odniósł się także do sprawy swojej rodziny.

Niektóre media, głównie telewizja publiczna, próbują do sporu wokół oświadczenia włączyć moje sprawy rodzinne. Odbieram to jako wyraz złej woli i przekroczenie standardów etycznych. Ale ocenę tego zachowania pozostawiam opinii publicznej, środowisku dziennikarskiemu oraz obywatelom, których intuicji moralnej i zdrowemu rozsądkowi warto zawsze zaufać

- napisał Adam Bodnar. 

Więcej o:
Komentarze (582)
Helsińska Fundacja Praw Człowieka broni Adama Bodnara: TVP sięga po metody z komunistycznej przeszłości
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 64 razy 32

  Producent obornika jakim są media rządowe wyrabia po prostu 300% normy. Zapierniczają pełną parą.

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 53 razy 27

  Biomasa, która teraz klaszcze pisuarom jeszcze sobie nie zdaje sprawy z tego, że jeśli pisuar przejmie państwo w 100%, to biomasy nikt nie obroni. Nikt. Będzie jak na Węgrzech i w Rosji, gdzie niemalże każda skarga obywatela na władze jest ODDALANA.

 • yassmin_kami

  Oceniono 44 razy 26

  Połowa społeczeństwa polskiego mentalnie jest w wiekach średnich dla nich najlepiej by było gdyby ścinali głowy publicznie, palili na stosach za inność a od czasu do czasu mogli poobrzucac fekaliami delikwentów w dybach. Nie ma co wymagać żeby zrozumieli intencje pana Bodnara co do państwa prawa i godności człowieka.

 • zawsze_brudny_harry

  Oceniono 38 razy 24

  Czekamy na ustosunkowanie się ruskich i krajowych trolli oraz zwykłych klakierów partii rządzącej do tezy mówiącej, że telewizja sięga po metody insynuacji rodem z PRL. Drogie trolle, dobrze to i dlaczego dobrze?

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 33 razy 17

  Bo sÓweren jeszcze nie miał zbyt wielu okazji zetknąć się z maszyną pisbolszewickiego reżimu, ale prędzej czy później to nastąpi. Gdy tylko się zetknie, od razu zmieni mu się optyka. Czego sÓwerenowi z całego serca życzę.

 • fakiba

  Oceniono 35 razy 17

  TVPis czerpie z czasów komuny pełnymi garściami , nic dziwnego przecież kaczor daje przykład

 • behemot.02

  Oceniono 24 razy 16

  Zdecydujcie się na coś, jeśli bierzecie udział w nagonce na Bodnara. Albo policja jest wspaniała i skuteczna, albo oddział policji boi się, że zostanie - po aresztowaniu podejrzanego i założeniu mu kajdanek - pobity i podejrzany mu ucieknie. W majtkach i na bosaka. Posłuchajcie jakie bzdury wygadujecie. Rzecznik nie broni bandyty, tylko protestuje przeciw złamaniu przepisów policyjnych, które mówią, że np. kajdanki na nogi można używać jeśli jest zagrożenie że aresztowany ucieknie. Było takie? Wiotki młodzieniec ucieknie oddziałowi antyterrorystów?????
  Naprawdę nie można mu było pozwolić ubrać spodni????? Zwolennicy linczu - nie mówcie przypadkiem, że wierzycie w Jezusa, bo to nieprawda, nie macie nic wspólnego z wiarą chrześcijańską

 • anonim_ka

  Oceniono 34 razy 16

  A mnie jest tak po ludzku zwyczajnie w s t y d , że Polacy tak gładko łykają standardy znane z ponurej przeszłości i namiętnie wdrażane przez "dobrą zmianę "! ! ! !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX