Wciąż zabijamy się na drogach. Pierwszy weekend wakacji i przerażający bilans wypadków

170 wypadków, w których zginęło 12 osób a 201 zostało rannych, 551 zatrzymanych nietrzeźwych kierowców - to policyjny bilans pierwszych dni rozpoczynających się wakacji.
Zobacz wideo

Choć długi weekend trwa od czwartku to część kierowców dopiero dziś wyrusza na urlop. Nadkomisarz Andrzej Browarek z Komendy Głównej Policji podkreśla, że ważniejsze niż szybkie dotarcie na urlop jest bezpieczne pokonanie trasy. Ważne jest dobre zaplanowanie trasy, aby nie spieszyć się na określoną godzinę i uświadomić sobie, że nawet spóźnienie na zarezerwowany pokój nie jest tak ważne, żeby ryzykować życie swoje i innych użytkowników dróg.

Browarek podkreśla, że podczas słonecznej letniej pogody nie można być przekonanym, że na drodze jest bezpieczniej niż zazwyczaj. Policjant przypomina, że najczęściej do wypadków w wakacje dochodzi podczas słonecznej aury. Dodatkowo upał męczy kierowcę i osłabia jego czujność na drodze. 

Upał niebezpieczny dla kierowców

Kierowcy nie mogą bagatelizować zagrożenia jakie przynosi upalna pogoda. Takiego zdania jest psycholog transportu doktor Ewa Odachowska, która podkreśla, że podróżując podczas słonecznej pogody i w wysokich temperaturach należy częściej robić przerwy w trasie.

Warto chronić się przed silnym nasłonecznieniem na przykład nosząc okulary przeciwsłoneczne. Ekspert przypomina, że istnieją analizy, które pokazują, że osoby wrażliwe na światło, w terenie zadrzewionym, gdzie silne słońce przenika przez konary tworząc przerywany strumień światła, mogą doznać ataku padaczki.

Ostrzeżenie przed monotonią długich tras

Psycholog transportu ostrzega też przed monotonią na długich trasach, która jest szczególnie niebezpieczna podczas upałów. W takim terenie może wystąpić zjawisko zwane "ślepotą z nieuwagi". Tego typu środowisko może też kierowcę przyzwyczaić do dużych prędkości. Po zjechaniu z autostrady trudniej dostrzec, że samochód porusza się zbyt szybko.

Z policyjnych statystyk wynika, że wiele śmiertelnych wypadków ma miejsce podczas słonecznej pogody. W zeszłoroczne wakacje aż 74 procent wypadków zdarzyło się w dobrych warunkach pogodowych.

Do września policja prowadzi akcję "Bezpieczne wakacje 2019", która polega między innymi na wzmożonych kontrolach drogowych. W tych dniach codziennie w patrolach służy cztery tysiące funkcjonariuszy.

Więcej o: