Adam Bodnar odpowiada na zarzuty. Skomentował też doniesienia TVP Info o synu

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar jest oskarżany o obronę przestępcy. TVP Info zainteresowała się też jego synem. Odpowiedział oświadczeniem. RPO pisze o "złej woli", "przekroczeniu standardów" i wykorzystywaniu sprawy zbrodni w Mrowinach do kampanii politycznej.
Zobacz wideo

Wszystko zaczęło się od komunikatu na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich. Dotyczył on traktowania podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin. "Za niedopuszczalne należy uznać wyprowadzenie zatrzymanego z budynku boso i niekompletnie ubranego, a następnie pozostawienie zatrzymanego w takim stanie, w czasie wykonywania czynności procesowych. Takie zachowanie narusza godność zatrzymanego i stanowi pogwałcenie praw człowieka" - czytamy w dokumencie. Skrytykowano też założenie Jakubowi A. tzw. kajdanek zespolonych. Szerzej o oświadczeniu pisaliśmy tutaj >>>

TVP Info o synu Adama Bodnara: groził nożem

Po publikacji tego oświadczenia RPO spotkał się z krytyką, jakoby stawał w obronie zbrodniarza. TVP pojechała do Mrowin, pytać ludzi, co myślą o rzeczniku. - Dlaczego pan broni przestępców? - pytał z kolei Bodnara dziennikarz TVP. 

Telewizja publiczna zainteresowała się też synem rzecznika. "14-letni syn Adama Bodnara dokonał wraz z dwoma kolegami – jednym starszym i drugim młodszym – trzech rozbojów w pobliżu szkoły, do której uczęszczał" - ustalił portal tvp.info. Chłopcy mieli grozić nożem.

Bodnar przed kamerą TVP Info o synu nie chciał rozmawiać.

Rzecznik Praw Obywatelskich: Nie może być zgody na niegodne traktowanie

Na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich pojawiło się za to kolejne oświadczenie. "Godności człowieka broniłem i będę bronił bez względu na okoliczności. Wynika to z mojego konstytucyjnego i ustawowego obowiązku, ale i wewnętrznego przekonania" - czytamy. "Nie może jednak być zgody na niegodne traktowanie człowieka. Na nadużywanie środków represyjnych, poniżanie, demonstrowanie siły i przemocy aparatu państwa w stosunku do jednostki. A zwłaszcza na budowanie atmosfery linczu przez organy i przedstawicieli władz, które powołane zostały do ochrony praw i godności obywateli. Wszystkich obywateli" - tłumaczył rzecznik. 

"Jakub A. jest aresztowany i podejrzany, nie skazany, zachowuje więc wszystkie przysługujące mu prawa, w tym prawo do domniemania niewinności i sprawiedliwego procesu. Prawo do godności jest niezbywalne" - zaznaczył Adam Bodnar. 

W dalszej części oświadczenia stwierdził, że niepokoi go "próba włączenia sprawy zabójstwa i sposobu zatrzymania podejrzanego do kampanii wyborczej". W końcu odniósł się też do spraw rodzinnych.

Niektóre media, głównie telewizja publiczna, próbuje do sporu wokół oświadczenia włączyć moje sprawy rodzinne. Odbieram to jako wyraz złej woli i przekroczenie standardów etycznych. Ale ocenę tego zachowania pozostawiam opinii publicznej, środowisku dziennikarskiemu oraz obywatelom, których intuicji moralnej i zdrowemu rozsądkowi warto zawsze zaufać - napisał Adam Bodnar. 

"Wiadomości" TVP o Bodnarze

Wieczorem w "Wiadomościach" TVP pojawił się materiał, w którym reporter Jan Korab pytał: "Czy nagła krytyka działań policji może być związana z życiem prywatnym Adama Bodnara?". Zaś Patryk Jaki mówił, że trzeba się "troszczyć o osoby poszkodowane i o policjantów, a w drugiej kolejności dopiero o osoby, które przyznają się do popełnienia tak brutalnego morderstwa. Ale zawsze można wybrać PO, wtedy te wektory będą odwrócone".

Więcej o:
Komentarze (827)
Adam Bodnar odpowiada na zarzuty. Skomentował też doniesienia TVP Info o synu
Zaloguj się
 • egalite11

  Oceniono 192 razy 148

  Nie wyglądało to dobrze jak policjanci ciągnęli skutego mordercę , który był niekompletnie ubrany.
  To człowiek mimo, że popełnił straszliwą zbrodnię.
  Standardy telewizji pisowskiej to ohydztwo, ale cóż jaki pan taki kram.

 • krynolinka

  Oceniono 208 razy 124

  Telewizja rządowa przelicytowała samą siebie w kategorii szczujnia stulecia. Odpompować to szambo nie będzie łatwo.

 • wikal

  Oceniono 80 razy 64

  Czy budząca obrzydzenie twarz tak zwanej dziennikarki Holeckiej musi zdobić codziennie strony gazeta.pl?

 • ja20034

  Oceniono 78 razy 58

  "Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar jest oskarżany o obronę przestępcy. "

  No żesz QRWA MAĆ. Jaki oskarżany? Szczuty!!! Podle szczuty!!!

 • damtek

  Oceniono 48 razy 44

  Lud, zwany suwerenem, nie jest zachwycony, gdy ktoś domaga się praw obywatelskich dla zbrodniarza. Nienawiść, chęć linczu, pragnienie odwetu wygrywają z normami cywilizacyjnymi. To dlatego „dobra zmiana”, która odwołuje się do najniższych instynktów, zbija na tym punkty. Podłość.
  Przemysław Szubartowicz/twitter

 • cezar85

  Oceniono 62 razy 40

  oby tylko nie uderzyli w Bodnara za jego proboszcza

  ten dopiero sobie pozwalał z dziećmi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX