Polska Greta Thunberg? 13-letnia Inga rozpoczęła pod Sejmem swój strajk klimatyczny

- Boję się o swoją przyszłość. O to, że w naszym klimacie będzie coraz więcej nieprzewidywalnych zjawisk, ale także martwię się o to, że inne rejony świata staną się niezdatne do zamieszkania - powiedziała w rozmowie z portalem Noizz.pl 13-letnia Inga Zasowska z Grodziska Mazowieckiego. Właśnie rozpoczęła "Wakacyjny strajk klimatyczny" pod Sejmem.
Zobacz wideo

Trzynastolatka strajkuje pod Sejmem z czarno-białym transparentem "Młodzieżowy strajk klimatyczny".

- Politycy nic nie robią sobie z alarmów naukowców. Nie przeraża ich wizja zmian klimatu, nie myślą o tym, jaki wpływ na Ziemię ma spalanie paliw kopalnych. Nie myślą o przyszłości młodych ludzi - tłumaczy w wywiadzie dla noizz.pl dziewczynka, która tegoroczne wakacje zaczęła od strajku.

Inga zamierza protestować co piątek przez cały lipiec, aż do początku sejmowych wakacji. Choć przyznaje, że "pewnie niewielu osobom będzie się chciało ze nią strajkować", liczy na to, że dołączą do niej rówieśnicy, a politycy wyjdą z nią porozmawiać. 

Inga przyznaje, że inspiracją do działania jest dla niej słynna Greta Thunberg. Jej mama z kolei zapewnia, że protest to w 100 proc. inicjatywa córki, z której jest bardzo dumna.

Z Ingą rozmawiało też radio TOK FM - zobacz więcej >>>

Młodzież walczy o przyszłość planety

Inga nie jest pierwszą polską nastolatką, która postanowiła wziąć los planety w swoje ręce. W połowie marca tysiące młodych ludzi wyszło na ulice Warszawy i innych miast w ramach Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. "Stan naszej Ziemi jest krytyczny. Żeby uniknąć katastrofy klimatycznej wiele spraw musi się zmienić" - deklarowali organizatorzy wydarzenia. 

Ogólnopolski protest młodzieży poparło ponad 200 polskich naukowców. "Młodzież zrozumiała przekaz tysięcy naukowców z całego świata: jeśli nie zatrzymamy spalania paliw kopalnych, Ziemia zostanie wytrącona z równowagi, w której funkcjonowała od tysięcy lat, a dotkliwe skutki będzie odczuwać właśnie ich pokolenie. Potrzebujemy rewolucji, która nada najwyższą wagę polityce klimatycznej" -przekonywał wówczas dr hab. Wiktor Kotowski, jeden z inicjatorów listu naukowców.

Kolejna fala młodzieżowych protestów klimatycznych na całym świecie, jak również w Polsce, miała miejsce w maju. Młodzi ludzie protestowali w sprawie ochrony klimatu w 1600 miejscach w 125 krajach  W Polsce strajki klimatyczne odbyły się m.in. w Warszawie, Poznaniu, Koninie, Łodzi, Białymstoku, Katowicach i Rzeszowie.

Zobacz wideo
Więcej o: