W całej Polsce ekspiacje za "profanacje i świętokradztwa". Chodzi o tęczową Maryję i marsze równości

W niedzielę 23 czerwca, we wszystkich kościołach i kaplicach w Polsce, po każdej Mszy Świętej zostanie odśpiewana suplikacja "Święty Boże, Święty Mocny.". Decyzją biskupów, będzie to ekspiacja za "świętokradztwa i profanacje" - poinformował o tym abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.  
Zobacz wideo

"W tradycji chrześcijańskiej sprofanowanym miejscom lub przedmiotom trzeba przywrócić pierwotny charakter sakralny. Dzieje się to poprzez specjalny obrzęd pokutny. Dlatego chciałbym poinformować, że księża biskupi obecni na 383. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski wzywają do publicznego przebłagania Boga za popełnione świętokradztwa" - napisał Gądecki w specjalnym oświadczeniu w sprawie "aktów nienawiści wobec katolików w Polsce". 

Do modlitwy ekspiacyjnej, która odbędzie się w niedzielę 23 czerwca po każdej Mszy Świętej zachęcali biskupi również podczas uroczystości Bożego Ciała. - Chcemy w ten sposób przeprosić, przebłagać Pana Boga, za grzechy profanacji Najświętszego Sakramentu, profanacji Mszy Świętej, parodii procesji Bożego Ciała - te wydarzenia miały miejsce na ulicach naszych miast, także naszego - powiedział kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Podkreślił też, że śpiewając suplikacje, przepraszamy również za grzechy pochodzące z wnętrza Kościoła.

"Szyderstwa z osób wierzących"

- Jak długo jeszcze będzie trwało przyzwalanie na hejt i na mowę nienawiści?  - pytał abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Przypomniał, że podczas marszów równości "w imię tolerancji dochodzi do szyderstw z osób wierzących, do bluźnierstw i profanacji, m.in. wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej".

- Zdecydowane "nie" mówimy nawoływaniu do nienawiści w stosunku do ludzi wierzących, w tym osób duchownych. We Wrocławiu, gdzie kapłan został ugodzony nożem i poważnie raniony, trzeba o tym wyraźnie powiedzieć. Dość już mowy nienawiści i tworzenia atmosfery, która sprzyja atakom na ludzi wierzących - powiedział abp Józef Kupny, metropolita krakowski. Kupny dodał, że "pod postacią chleba prawdziwie obecny jest Jezus i dlatego tak bardzo boli nas publiczne znieważanie Eucharystii" i "atak na wszystko to, co dla nas najświętsze".

"Wynagrodzenie za świętokradztwa"

Pieśń błagalna "Święty Boże, Święty Mocny" należy do gatunku bardzo uroczystych pieśni zwanych suplikacjami, czyli prośbami. Jest śpiewana w wyjątkowych sytuacjach. W najbliższą niedzielę będzie ona formą wynagrodzenia Bogu za świętokradztwa popełnione ostatnio w Polsce, za "akty profanacji miejsc i przedmiotów świętych oraz za przejawy agresji wobec osób duchownych".

Więcej o: