Kazania w Boże Ciało. Biskupi mówili o pedofilii w Kościele, profanacji i karcie LGBT

- Wprowadzana przez niektóre samorządy do polskich szkół karta LGBT i instrukcje WHO są w istocie rzeczy programami ich deprawacji - mówił w Boże Ciało abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Kard. Kazimierz Nycz przepraszał z kolei w Warszawie m.in. za "grzechy pochodzące z wnętrza" Kościoła. Do problemu pedofilii w Kościele odniósł się też metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.
Zobacz wideo

W całej Polsce odbyły się w czwartek procesje Bożego Ciała z licznym udziałem wiernych. Biskupi, którzy na zakończenie procesji wygłaszali kazania, nie pomijali bieżących tematów. - Chcemy przeprosić i przebłagać pana Boga za grzechy profanacji najświętszego sakramentu, profanacji mszy świętej, parodii procesji Bożego Ciała - mówił podczas kazania w Warszawie kardynał Kazimierz Nycz w na pl. Piłsudskiego Warszawie.

Boże Ciało. Kard. Nycz o "grzechach pochodzących z wnętrza Kościoła"

Abp Nycz bezpośrednio odniósł się do problemu pedofilii w Kościele. - Przepraszamy dzisiaj także za grzechy pochodzące z wnętrza Kościoła, a więc za nasze grzechy osłabiające siłę naszego świadectwa dawanego Chrystusowi wobec współczesnego świata, do którego jesteśmy posłani - mówił kardynał.

Do kwestii pedofilii odniósł się też abp Sławoj Leszek Głódź w Gdańsku. Zapewnił, że Kościół nie ucieka od tego problemu. - Trwa uczciwe rozpoznanie skali tych zagrożeń i niesiona jest pomoc dla ofiar. Trwa droga oczyszczania i gojenia ran, bowiem Kościół jest na tym świecie sakramentem zbawienia, znakiem wspólnoty Boga i ludzi. I nie zejdzie ze swej drogi i misji przewodzenia ludziom - stwierdził. Wcześniej jednak metropolita gdański mówił o znajdowaniu się "pod ostrzałem nihilistycznych ideologii". - Idzie za tym obdzieranie z autorytetu, społecznego szacunku, godności - stwierdził abp Głódź.

Abp Jędraszewski o karcie LGBT: Program deprawacji dzieci

Z kolei abp Marek Jędraszewski skupił się m.in. na karcie LGBT i instrukcjach WHO. - Wprowadzane przez niektóre samorządy do polskich szkół Karta LGBT i instrukcje WHO dotyczące tak zwanego wychowania seksualnego młodzieży i dzieci, w tym także bardzo małych dzieci, są w istocie rzeczy programami ich deprawacji - powiedział duchowny, dodając, że karta LGBT "uderza wprost w prawdę o małżeństwie i rodzinie jako związku kobiety i mężczyzny". - Uderzają w prawdę o dzieciach, które należy kochać i właśnie od nich uczyć się wewnętrznej prawości i czystości serca - powiedział metropolita krakowski.

Więcej o: