Komentarze (1423)
Mrowiny. RPO o zatrzymaniu podejrzanego o zabicie 10-letniej Kristiny. "Poniżające traktowanie, brak obrońcy"
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • urian

  Oceniono 19 razy 17

  Panie Ciarka, niech pan nie zakłada zbyt dużego kapelusza. Rzecznik jest od przedstawiania stanowiska instytucji jaka reprezentuje, a nie swoich poglądów. Gó... nas obchodzą twoje własne przemyślenia, masz robic co ci każą, a to co myslisz to powiesz żonie po kolacji.

 • mcguirre

  Oceniono 20 razy 14

  Nie będę się rozpisywać. Przypomnę tyko sprawę pana Komendy. Tyle.

 • uo.rety

  Oceniono 18 razy 12

  Podobno chcemy być krajem kulturalnym, sprawiedliwym bez tortur, ale w specyficznych okolicznościach wychodzi z nas cały prymityw i zwykła, okrutna żądza zemsty i samosądu.
  Casus Tomasza Komendy nikogo niczego nie nauczył!

  Podobno kiedyś mieliśmy, lub chcieliśmy mieć, policję odpolitycznioną i kulturalną, traktującą obywatela z szacunkiem.
  Mamy za to Milicję Obywatelską, która wyprowadza podejrzanego rozebranego do majtek, boso(!), skutego kajdankami także na nogach, a rzecznik KGP pozuje na sędziego i kata i poucza RPO jak powinien się zajmować sprawami w jego kompetencji.

  Tylko Polski żal...

 • cyreliusz

  Oceniono 15 razy 11

  To samo zrobili z Komedą.
  Podejrzanego osądzono przed procesem karnym.
  Do zakończenia procesu sadowego podejrzany nie jest zabójcą.

  Na skutek zastraszania (użyto zbędnej przemocy) wielu się może przyznać do niepopełnionej winy.

 • mawik_net

  Oceniono 15 razy 11

  Też tak myślę , prawo powinno być prawem , dla każdego: księdza, posła, mordercy i dla mnie. Zabił dziecko nożem ,to trzeba było wyprowadzać go boso i w majtkach? Taki był niebezpieczny dla uzbrojonej spec brygady, że nie mógł się ubrać ? Morderca to też człowiek , niestety.

 • agap.e

  Oceniono 19 razy 11

  Art.15 Używanie kajdanek

  5. Kajdanek zespolonych lub kajdanek zakładanych na nogi można użyć wyłącznie wobec osób:
  1) agresywnych;
  2) zatrzymanych w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z użyciem broni palnej, materiałów wybuchowych lub innego niebezpiecznego narzędzia lub przestępstwa, o którym mowa w art. 115 czyn zabroniony § 20, art. 148 zabójstwo lub art. 258 udział w zorganizowanej grupie

  Tyle w temacie.

 • musi_byc_dobrze

  Oceniono 21 razy 11

  Ten gość, o ile to rzeczywiście on, powinien do końca życia z kamieniołomu nie wyjść.
  Nie zmienia to faktu, że RPO ma rację. To zatrzymanie, filmy, zdjęcia z przesłuchań, to jest pokazówka. Igrzyska dla żądnych krwi.

 • 1group

  Oceniono 10 razy 10

  Współczucie dla rodziny zamordowanej nie ma nic wspólnego z traktowaniem mordercy jak śmiecia.
  Za "zbrodniczej komuny" takie przypadki załatwiał jeden radiowóz i zwykle kajdanki,nawet w przypadku niebezpiecznych zbrodniarzy.Wystarczało. Teraz z zatrzymań robi się medialną szopkę angażując niewspółmierne do niebezpieczeństwa siły i środki (np. skute kobiety popełniające przestępstwa skarbowe). ku uciesze gawiedzi?

 • peatero

  Oceniono 16 razy 10

  Rozumiem, że jeśli podejrzany zostanie przez sąd uniewinniony , insp. Ciarka przebiegnie się dookoła Komendy Głównej w samych gaciach i na bosaka.
  To zatrważające, że komu jak komu, ale rzecznikowi Policji, trzeba tłumaczyć różnicę między zatrzymanym a skazanym.

 • j7f3

  Oceniono 16 razy 10

  Ciarka zrobiłby karierę w latach 45-56. Policjant, prokurator i sędzia w jednym. Po co komu obrońca?

 • kurwapieprzonamac

  Oceniono 10 razy 10

  Rzecznik ma rację, komendant nie ma. A skoro komendant tak myśli, rzecznik nie może się dziwić, że tak to właśnie wygląda. Pomijam szczegół domniemania niewinności, już nie raz zdarzały się tragedie przy takich akcjach dotyczące niewinnych osób. HWDP

 • fiqumiku

  Oceniono 14 razy 10

  Koleś jest pewnie winny, ale sąd wyroku nie wydał. Więc należy mu się uczciwy proces. A jakby się okazało że ktoś się pomylił? Komeda siedział 18 lat bo gawiedź potrzebowała pokazówki i dziś ta sama gawiedź mądrzy się na forum i nic się nie nauczyła. Państwo ma być profesjonalne, ale u nas jest "z dykty" wybranej przez gawiedź

 • colec

  Oceniono 18 razy 10

  Fakt, że gdy zobaczyłem moment zatrzymania tego człowieka, to od razu pomyślałem o standardach RPA z czasów apartheidu - tam też władza chciała koniecznie pokazać swoją zwierzęcą twarz. Gdyby facet się rzucał, był lub mógł być groźny dla zatrzymujących go funkcjonariuszy to jeszcze można by to jakoś zrozumieć, ale w takim wypadku nie należało upubliczniać filmu z tak drastycznego zatrzymania. A tak wyszło na to, że "złego bydlaka" zatrzymywali "dobrzy bydlacy". Tak to nieludzkie potraktowanie podejrzanego niestety wyglądało.

 • tenare

  Oceniono 14 razy 10

  Sposób zatrzymania i traktowania podejrzanego ma charakter typowego linczu i samosądu.
  Zatrzymanie trzeba było w ten sposób przeprowadzić publicznie, bo suweren domagał się natychmiastowego odwetu na podejrzanym za śmierć 10-letniej dziewczynki.
  Suweren miał zobaczyć podejrzanego boso, bez spodni i upokorzonego, tak jak kiedyś wroga ludu, którego władza totalitarna prowadzi na szafot. Wroga skazanego bez procesu.

 • yan57

  Oceniono 11 razy 9

  długo nie trzeba było czekać jak się pojawił pierwszy obrońca .. przecież ten bandyta to chłopak z dobrej rodziny tak jak Kajetan P. a tak apropos to co u niego coś za cicho o nim. zresztą nie dziwi m,nie Bodnar zawsze broni sprawców a nie ofiary

 • riora

  Oceniono 13 razy 9

  przypominam kazus Blidy. Ten człowiek uważany jest za osobę podejrzaną przez organy śledcze. Warunkiem zatrzymania jest bezwzględne przekonanie organów ściagania o winie takiej osoby. Gdyby prokurator nie miał 100% przkonania, że ten człowiek jest winny sam popełniłby ciężkie przestępstwo zatrzymując go. Zasada domniemania niewinności nie obowiązuje w toku postępowania przygotowawczego ale wyłącznie sądowego. W odniesieniu do samego zatrzymania to przebiegło ono w sposób zapewniający bezpieczeństwo zatrzymanego. W dokładnie ten sam sposób powinna zostać zatrzymana Blida. Dzięki temu nie doszłoby do tragedii. I dlatego też osoby zatrzymujące Blidę w sposób niefachowy powinny odpowiadać karnie

 • zbych21

  Oceniono 15 razy 9

  Każdy kto jest oburzony opinią RPO niech pomyśli, że i jemu może się zdarzyć, że zostanie podejrzanym o podobną zbrodnię (np. przez pomówienie). Zanim sąd cię oczyści, zgnoją cię pomimo, że nie będziesz stawiać oporu.

 • lolo92pl

  Oceniono 11 razy 9

  To ja się nie dziwię ze w Policji nie ma pieniędzy na papier do drukarki jak do jednego człowieka wysyłają brygadę antyterrorystyczną. To tak samo gdyby pokazali że zwykli policjańci są zbyt niepełnosprawni do zatrzymania nieuzbrojonego, nieagresywnego człowieka. Inną sprawą jest że powinni człowiekowi dać chociaż spodnie włożyć.

 • feurig59

  Oceniono 11 razy 9

  Po wielu wypowiedziach zwolenników Pis na tym forum widać o jaki typ prawa i sprawiedliwości chodzi: sady ludowe, lincz, mord, tortury, przemoc.
  Policja ma wykonywać "wole ludu", podobnie jak sądy, prokuratura.
  Szubienica a nie orzeł w koronie powinny symbolizować te formację.

 • petrucchio

  Oceniono 17 razy 9

  Panu Ciarce się nie mieści w zakutym łbie, że zatrzymany też ma pewne prawa.

 • augenthaler

  Oceniono 15 razy 9

  To jest niebywałe, że policjant polski w XXI wieku nie rozumie idei państwa prawa. Co się stało,. że do czegoś takiego doszło?

 • Grzegorz Mikszewski

  Oceniono 11 razy 9

  Panie Ciarka, pan kompletnie nie rozumie terminu "Prawa Człowieka" . To jest podstawowe prawo każdego z nas a naruszenie tego prawa - by przypodobać się tzw ministrowi, który zasłynął ostatnio groźbą pod adresem profesorów uniwersyteckich za wydane opinie prawne - to wprost dyskwalifikacja z zawodu, zarówno tych pokazywanych osiłków bez mózgu, przebranych za antyterrorystów jak i pana jako rzecznika Policji. Po prostu wstyd i kompromitacja !!

 • psyhodelic

  Oceniono 13 razy 9

  Polacy bierzcie przykład od lepszych nie od gorszych. Norwegowie przeżyli większą tragedię a potrafi stanąć na wysokości. Ochłońcie.

 • cyreliusz

  Oceniono 11 razy 9

  /ojciech6j
  Zatrzymują faceta podejrzanego o okrutne zabójstwo. /
  Taki jesteś szybki do "linczowania"
  Jeszcze mu tego nie udowodniono.

 • chi-neng

  Oceniono 21 razy 9

  Takie traktowanie przez Kulsownów czeka NIEBAWEM Was wszystkich.
  NIE koniecznie po popełnieniu morderstwa.
  Wystarczy, że będziecie inaczej myślącymi niż Wam wolski Al Capone, jego psy gończe, z PG-gangsterem sprawiedliwym na czele, nakazują.

 • majacywszystkogdzies

  Oceniono 10 razy 8

  Krajowy Mechanizm i RPO powinni kolegialnie zrobic zatrzymanemu laskę, ubrać w dobre ciuchy, po czym zabrać na kolację przy świecach, jakąś 10-łatkę udostępnić na godzinkę, a potem dopiero do pie...

 • salsolo.4

  Oceniono 8 razy 8

  Tacy są pewni, że to jest sprawca??? Że się przyznał??? Zdaje się, że jeszcze nie wymazano z naszej konstytucji domniemania niewinności i do chwili skazania prawomocnym wyrokiem jest niewinny!!! To tylko przypomnę, że Komenda też się przyznał. Mało tego. Jak powiedział to po "przesłuchaniu" to nawet do zamachu na papieża by się przyznał. Policjanci są od dostarczenia go przed oblicze sądu, a nie wymierzania sprawiedliwości.
  I żeby nie było: jeśli jest winien to niech otrzyma jak najsurowszą karę. Ale powtarzam od wymierzania sprawiedliwości jest sąd niezawisły.
  Zachowanie wielu, którzy już go osądzili jest objawem wtórnego, cywilizacyjnego analfabetyzmu.

 • goldendeliceus

  Oceniono 10 razy 8

  Podzielam zastrzeżenia RPO odnośnie barbarzyńskiego traktowania zatrzymanego.

 • jo81

  Oceniono 8 razy 8

  Koleś jest morderca ok. Ale czemu trzymają go i przesłuchania w samych slipach. Nie ma tam drelichow? Nawet w Guantanamo dają im się ubrac

 • naturelovers

  Oceniono 12 razy 8

  Od początku pisałem, że ta pokazówka nie była do niczego potrzebna. Do momentu sądowego uznania winnym człowiek jest niewinny. Nie może zatem działać wobec niego z absolutnym założeniem winy. Zresztą nawet wtedy nie trzeba go upokarzać. Karą będzie więzienie. Taki mamy system i dobrze, że tortury nie należą do repertuaru kar, a za ich stosowanie samemu można ponieść karę.
  W Irlandii, gdzie mieszkam, facetowi na pewno pozwolonoby się ubrać, jakiś lokalny detektyw z najbliższego posterunku Gardy poprosiłby go o możliwość założenia kajdanek "dla bezpieczeństwa policjantów" i kulturalnie zawiezionoby go na posterunek.
  W Polsce natomiast angażuje się brygadę antyterrorystyczną...
  Ktoś kiedyś wytłumaczył mi, że antyterroryści, nie mając wszakże na co dzień do czynienia z aktami terroru, muszą mieć jakieś zajęcie, żeby podtrzymać morale. Stąd ich udział w podobnych aresztowaniach. Mnie ta argumentacja przekonuje, ale tylko do pewnego stopnia. W omawianym przypadku ta pokazówka nie miała żadnego uzasadnienia.

 • polskiciapek

  Oceniono 8 razy 8

  Ciarka złamasie a co jak okaże się niewinny albo chory psychicznie? Inną rzeczą jest to że nie przestrzeganie prawa przez tych co powinni go bronić gwarantuje, że kiedyś spotka to opozycję polityczną albo niewinną.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 8 razy 8

  Ciarka jak widać ma podobne objawy jak ten psychol morderca :-)
  Ciarki przechodzą że znów samych psychopatów do Milicji biorą :-)
  Jak za poprzedniej komuny :-)

 • andrzej.wald

  Oceniono 18 razy 8

  Niezależnie od tego jak odrażającego czynu dopuścił się Jakub A. nie zmienia to faktu, że ma prawo być traktowany z godnością, a nie poniżany. To wyprowadzenie przez cały oddział antyterrorystyczny jednego człowieka to było show zrobione na potrzeby telewizji. Słusznie RPO zwraca uwagę na to, że wyprowadzanie podejrzanego w slipkach, na bosaka,a następnie wielogodzinne przesłuchiwanie go tak ubranego to ma znamiona poniżenia człowieka i jest formą tortury. Możliwe, że to było celowe ze strony Policji by podejrzany szybciej "skruszał" ale czy tak ma wyglądać cywilizowane państwo prawa? A co z w sytuacji, gdy człowiek będzie niewinny i pod wpływem takich "metod" przyzna się i przesiedzi jak pan Komenda kilkanaście najlepszych lat swojego życia więzienia? Ten rzecznik Policji kompletnie nie rozumie czym jest humanitaryzm i państwo prawa. Panu rzecznikowi KGP polecam sięgnięcie i naukę do casusu Breivika w Norwegii. Tam była prawdziwa masakra i nawet pomimo prowokacji ze strony sprawcy organy państwa zachowały się godnie przestrzegając procedur i reguł. Panie Rzeczniku to, że ktoś jest przestępca nie oznacza jeszcze, że można i należy go traktować jak bydło. Niezależnie od tego jak potwornego, odrażającego i makabrycznego czynu by się dopuścił. Ta sytuacja pokazuje tok myślenia i sposób działania władzy, który jest charakterystyczny dla autorytarnych reżimów, gdzie jednostka nie ma żadnych praw. Gdyby pójść dalej tokiem rozumowania tego rzecznika KGP to może najlepiej było wydać tego Jakuba A. tłumowi przed prokuraturą w Świdnicy niechby go zlinczował, ukamieniował i byłoby po sprawie. Po co biegłych, prokuraturę, sędziów angażować lepiej od razu wprowadźmy Kodeks Hammurabiego. Lud sam wymierzy sprawiedliwość wg zasady "oko za oko, ząb za ząb". Dla mnie słowa rzecznika KGP świadczą o tym jak prawa człowieka rozumieją i widzą rządzący wymiarem sprawiedliwości politycy. Jak poczyna sobie w gmachu MSWiA wiceminister Zieliński to za sprawą mediów wiemy. O ministrze Ziobro nawet nie wspomnę, którego panaceum na walkę z przestępczością jest podwyższanie kar w KK i zamykanie ludzi w więzieniach, które i tak już pękają w szwach.

 • harystoh

  Oceniono 11 razy 7

  do insp. Ciarki: prosze nie martwic sie o Rzecznika Praw Obywatelskich ktory panskim zdaniem powinien miec na uwadze.....niech pan lepiej oceni co pan ma na uwadze aby panscy kowboje w przyszlosci nie traktowali podobnie czlowieka. Jezeli to on rzeczywiscie dokonal tej zbrodni (do udowodnienia tego jeszcze droga daleka) to nie powinien byc traktowany jak zwierze. Jak pan by sie czul gdyby zostal potraktowany podobnie. Wszyscy wiedza, ze akcja policji byla "pod publiczke" i w tej formie zupelnie NIEPOTRZEBNA. To nie byl zaden terorysta ktory sie zabarykadowal i oglosil, ze wysadzi wszystkich w powietrze. Niech pan na przyszlosc cyrku nie robi. Starsza panie w dalszym ciagu o zmierzchu nie wychodza z domu - tak pracuje policja. Emwryta takze latwiej ukarac mandatem, bo nie ucieknie.

 • vidi12

  Oceniono 7 razy 7

  Prof. Łętowska była pierwszym Rzecznikiem Praw Obywatelskich w Polsce... i chyba ostatnim :(

 • krywit

  Oceniono 11 razy 7

  Nie można policji dać przyzwolenia na takie zachowania, bo będzie następny Stachowiak, którego zakatowali, T.Komenda, którego tak tłukli, że był w stanie przyznać się do wszystkiego

 • sceptyk31

  Oceniono 11 razy 7

  "Art. 6. 1. Środków przymusu bezpośredniego używa się lub wykorzystuje się je w sposób niezbędny do osiągnięcia celów tego użycia lub wykorzystania, proporcjonalnie do stopnia zagrożenia, wybierając środek o możliwie jak najmniejszej dolegliwości. " Tyle mówi obowiązujące prawo / ustawa o środkach przymusu/ , kto oglądał to widowisko nazywane zatrzymaniem powinien zrozumieć, że policja nadużyła swoich uprawnień. Zresztą nie pierwszy raz, także w sprawach o mniej groźne przestępstwa.

 • krywit

  Oceniono 9 razy 7

  Policja to nie sąd, w naszym prawie obowiązuje domniemanie niewinności., każdy ma prawo do godnego traktowania . Jeżeli oni tak traktują podejrzanych, to taki jest w stanie przyznać się do wszystkiego, casus Tomasz Komenda, tak go bili, że był wstanie przyznać się do wszystkiego, a potem całe społeczeństwo składa się na odszkodowanie. Policja musiała się wykazać, suweren musiał szybko dostać winnego, ale pośpiech jest wskazany przy łapaniu pcheł.

 • gorillaglu

  Oceniono 9 razy 7

  A tłuszcza bije brawo. Bo tłuszcza nie sądzi, że dzisiaj morderca, a jutro tłuszcza która zaparkowała na zakazie będzie bita. W interesie nas wszystkich jest aby policję trzymać na krótkiej smyczy...no chyba, że ktoś ma nostalgię do ZOMO i gestapo.

 • muzoman

  Oceniono 9 razy 7

  Nikt nie lituje się nad podejrzanym ale policja nie powinna się popisywać takim prowadzeniem osobnika.

 • ezdord

  Oceniono 15 razy 7

  Czyli w momencie zatrzymania już wiadomo, że zamordował? Po co sąd? Tak samo zatrzymywali Komendę?

 • galileo-hk

  Oceniono 12 razy 6

  Popieram Bodnara. Zresztą sam zwróciłem na to uwagę i opisałem w komentarzu już kilka dni temu. Policjanci podali, że podejrzany nie stawiał oporu, więc działania policji były przesadzone. TV Kurskiego w żenujący sposób zaatakowała Bodnara w związku z tą sprawą.

 • tubrafi

  Oceniono 12 razy 6

  3/4 komentujących broni tego zwyrodnialca. Dziewczynka zamordowana z podcietym gardłem a tutaj jest problem ze nie ma butów. Pewnie policja powinna go grzecznie poprosić o wyjście, a przesłuchanie jakimś SPA oczywiście z obiadem i zimnym napojem. Ciekawe jakby myśleli obrońcy tego mordercy kiedy ich by spotkała taka tragedia.

 • aro1501

  Oceniono 8 razy 6

  Policja popełniła ogromny błąd. Powinni go od razu odstrzelić.

 • lord_of_the_ducks

  Oceniono 10 razy 6

  Tiaaaa, jasne. Bandyta, zwyrodnialec, a później Skarb Państwa po przegranym procesie musi płacić odszkodowanie bo okazuje się, że zbrodnię popełnił ktoś inny.

  Może nie rozpędzajmy w ocenach. Winny będzie jak zapadnie prawomocny wyrok. Już nie raz organy ścigania dały Dudy i złapały nie tego, co trzeba.

 • jerzytop

  Oceniono 6 razy 6

  Paniska byli milicjanci . To samo zapewne byście powiedzieli gdyby swego czasu chodziło o PAN dla was Komendę
  Pewnie też traktowano go w taki sposób a teraz każdy z was udaje niewinnego a podatnik najpier zapłacił wam za spartaczona robotę pózniej za zasłuzoną emeryturę a teraz za odszkodowanie bo z pewnością do tego dojedzie
  No ale wszystko zgodne z prawem Waszym prawem

 • franclajn

  Oceniono 8 razy 6

  Tu nie chodzi o tego podejrzanego o popełnienie okrutnej, ohydnej zbrodni na dziecku. Tu chodzi o każdego z nas, o kazdego obywatela, ktorego mogą tak samo potraktować. Pomyłki policyjne i sądowe zdarzają się. Breivik, wielokrotny, masowy, odrażający morderca, został z pełnym zachowaniem swych obywatelskich praw potraktowany przez pastwo norweskie.

 • tomala44

  Oceniono 10 razy 6

  Szkoda tlumaczyc imbecylom ze nie mieszkaja w Iranie. Oni wiedza swoje.

 • balina758

  Oceniono 6 razy 6

  Jedno drugiego nie wyklucza. Chwala policji ze tak szybko ujela delikwenta ale niekoniecznie musiala go wyprowadac w bieliznie , udostepniac zdjecia , dane itd. Tu RPO ma racje. Znajac polska rzeczywistosc.......KGP - wasza praca jest trudna, obcujecie z trudnym elementem i trudno jest zachowac savoir vivre ale pomimo tego tj czlowiek....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX