RPO pisze ws. "poniżającego traktowania" podejrzanego o zabicie Kristiny. Policja: To zapewne fake

"Sposób traktowania zatrzymanego przez organy ścigania stanowi poniżające traktowanie, które jest bezwzględnie zabronione zarówno przez konstytucję, jak i umowy międzynarodowe" - zauważa Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur (KMPT) działający przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. Rzecznik Komendy Głównej Policji w rozmowie z TVP Info powiedział, że nie wierzy w te słowa: To zapewne fake.
Zobacz wideo

Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur (KMPT) wyraził "głębokie zaniepokojenie sposobem zatrzymania i traktowania przez Policję mężczyzny podejrzanego o zabójstwo 10-latki z miejscowości Mrowiny (woj. dolnośląskie)". O oświadczeniu KMPT poinformował na Twitterze Adam Bodnar.

 "Środki użyte przez policje były nieproporcjonalne"

Jakub A., 22-latek podejrzany o zabójstwo 10-latki z Mrowin, został zatrzymany w niedzielę po południu. Dolnośląska policja opublikowała w poniedziałek nagranie z zatrzymania mężczyzny. Widać na nim, że 22-latek nie był na to przygotowany - nie ma na sobie ani butów, ani spodni. Na filmie widać, jak specjalna jednostka składająca się z kilkunastu funkcjonariuszy forsuje bramę domostwa, w którym przebywał podejrzany i wchodzi do środka. Chwilę później 22-latek leży już na podłodze pomieszczenia. Mężczyzna nie stawiał oporu - w kilku momentach nagrania można zobaczyć, że policjanci wręcz go niosą zakutego w kajdanki zespolone do radiowozu.

Według KMPT "zatrzymany nie stawiał oporu", więc "nie były potrzebne kajdanki zespolone ani chwyt obezwładniający". "Za niedopuszczalne należy uznać wyprowadzenie zatrzymanego z budynku boso i niekompletnie ubranego, a następnie pozostawienie zatrzymanego w takim stanie, w czasie wykonywania czynności procesowych. Takie zachowanie narusza godność zatrzymanego i stanowi pogwałcenie praw człowieka" - napisano w oświadczeniu. Według KMPT "użyte przez policję środki wydają się w tym przypadku nieproporcjonalne i mają charakter pokazowy, stanowiący przykład manifestacji siły państwa wobec jednostki, do którego nie powinno dojść w demokratycznym państwie prawa".

"Zatrzymanemu nie udzielono pomocy prawnej"

Sposób zatrzymania Jakuba A. to nie jedyny zarzut KMPT wobec polskich służb. Podczas przesłuchania  aresztowany mężczyzna siedział na krześle i był skuty kajdankami zespolonymi, założonymi na ręce trzymane z tyłu i nogi. Był boso, ubrany jedynie w bieliznę i koszulkę. Zdjęcie z tego przesłuchania zostało zamieszczone na jednym z portali społecznościowych. Mężczyzna nie miał na nim zasłoniętej twarzy. Zdjęcie podpisano "Niech każdy go zobaczy…”. W komentarzach do zdjęcia podano pełne dane zatrzymanego i link do jego konta na portalu społecznościowym. Zdjęcie zostało wielokrotnie udostępnione przez użytkowników. Pojawiły się też wpisy, w których życzono mężczyźnie śmierci i nawoływano do linczu. Policja wszczęła w tej sprawie postępowanie wyjaśniające. Według KMPT stanowiło to pogwałcenie godności i praw zatrzymanego.

"Z posiadanych informacji nie wynika, by podejrzany miał obrońcę (z urzędu lub wyboru), co może budzić wątpliwości co do właściwej realizacji jego prawa do obrony. Charakter popełnionego czynu (liczba ciosów nożem które miały być zadane ofierze) i zapowiedzi prokuratury o skierowaniu podejrzanego na badania psychiatryczne mogą sugerować, że człowiek ten może nie mieć właściwego rozeznania co do swojej sytuacji prawnej i znaczenia składanych oświadczeń" - czytamy w oświadczeniu KMPT. Podobne wątpliwości w tej kwestii zgłosiła Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która zwróciła się do Prokuratora Okręgowego w Świdnicy o wyjaśnienia w tej sprawie.

Rzecznik Komendy Głównej Policji o stanowisku RPO: To zapewne fake 

Oświadczenie Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur przy RPO dotyczące podejrzanego o zabójstwo 10-letniej dziewczynki skomentował w rozmowie z portalem tvp.info insp. Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji.

- Nie wierzę, to zapewne fake, bo przecież Rzecznik Praw Obywatelskich, który przede wszystkim powinien mieć na uwadze prawa rodziny okrutnie zamordowanej dziewczynki oraz ludzi, których poczucie bezpieczeństwa zostało naruszone tą zbrodnią, powinien złożyć kondolencje rodzinie, a policjantom i prokuraturze podziękować za skuteczne i szybkie działania - powiedział Ciarka.

Zobacz wideo
Więcej o: