Wielka ulewa na Lubelszczyźnie. Kilkaset domów zalanych, straż ewakuowała ludzi łodziami

- Straty będą bardzo poważne. Na szczęście nikomu nic się nie stało - stwierdził wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. Po ogromnej ulewie mieszkańcy gminy Mdoliborzyce na Lubelszczyźnie zostali pozbawieni prądu, a 350 posesji znalazło się pod wodą.
Zobacz wideo

Od środy akcja ratunkowa w gminie Modliborzyce w powiecie janowskim, gdzie po ulewie zalane są posesje w trzech wsiach: Wierzchowiskach Pierwszych i Drugich oraz Pasiece.

Miejscowości zostały pozbawione prądu. Na miejscu pracuje ponad 120 strażaków, przyjechali też żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z agregatami prądotwórczymi. O działaniach służb, na miejscu, informował wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. Według jego słów 18 osób zostało ewakuowanych do sąsiadów i do remizy straży pożarnej. Woda podtopiła ok. 350 posesji. Niektóre domy zostały poważnie zniszczone. Uszkodzeniu uległa też infrastruktura drogowa, w tym droga powiatowa oddana do użytku w zeszłym roku. 

Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie, starszy brygadier Grzegorz Alinowski, podkreślał, że sytuacja jest powoli opanowywana. - W tej chwili woda opada. Ewakuowane osoby były wynoszone przez strażaków na rękach, a następnie zostały przewiezione łodziami w bezpieczne miejsce. Kiedy woda wróci do koryta rzeki, rozpoczniemy wypompowywanie wody z piwnic i domów. Na razie nie włączamy energii elektrycznej, bo niektóre domy zostały zalane do wysokości pierwszego piętra. Każdy z tych budynków musi zostać sprawdzony przez służby energetyczne - mówił Grzegorz Alinowski.

W czwartek burze nad całą Polską

Synoptycy ostrzegają przed burzami, które prognozowane są w czwartek dla całego kraju. Będą im towarzyszyć: intensywne opady deszczu, silny wiatr i grad. - Wysokość opadów w czasie burzy wyniesie od trzydziestu do czterdziestu milimetrów, prędkość wiatru do dziewięćdziesięciu kilometrów na godzinę - informuje Szymon Ogórek z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Synoptycy prognozują także opady gradu, którego średnica może liczyć do czterech centymetrów.

Zgodnie z zapowiedziami, burz należy się spodziewać po południu i wieczorem. Ogórek dodaje, że dziś będzie najcieplej na zachodzie kraju. - Na zachodzie kraju temperatura wyniesie od 28 do 31 stopni Celsjusza - mówi. Czwartek najchłodniejszy będzie na krańcach południowych. W Zakopanem termometry wskażą 25 stopni.

Więcej o:
Komentarze (177)
Wielka ulewa na Lubelszczyźnie. Kilkaset domów zalanych, straż ewakuowała ludzi łodziami
Zaloguj się
 • talavera

  Oceniono 40 razy 34

  Wg PiSu zmian klimatycznych nie ma, to bujda Sorosa i lewaków. A Ziobro mówi że CO2 jest dobre bo jest w Coca-coli

 • mrfunnyandnotso

  Oceniono 36 razy 28

  Dalej upierajcie się że zmiany klimatyczne to "lewacki wymysł".
  Wungiel przedaje, wungiel!

 • lina555

  Oceniono 23 razy 23

  Współczuję tym ludziom. Może jednak zacząć dbać o Matkę - Ziemię?!

 • krischi

  Oceniono 21 razy 21

  A gdzie Jaszczur i Broszka, już nie uprawiają turystyki - katastrof , już sobie zdjęć nie robią ?

 • li.mone

  Oceniono 19 razy 17

  kara na ciemny pisowski lud

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX