Prokuratura wystąpiła z wnioskiem o wyznaczenie obrońcy dla podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny

Prokuratura Okręgowa w Świdnicy wystąpiła do sądu rozpoznającego sprawę zabójstwo 10-letniej Kristiny o wyznaczenie obrońcy z urzędu dla Jakuba A. podejrzanego o popełnienie tej zbrodni. Powodem jest planowana konsultacja psychiatryczna przez biegłych sądowych.
Zobacz wideo

Według Kodeksu postępowania karnego oskarżony o zbrodnię musi być reprezentowany przez obrońcę. W przypadku, kiedy nie jest w stanie samodzielnie go sfinansować, sąd wyznacza mu obrońcę z urzędu.

- Nie ma obowiązku, żeby taki obrońca brał udział w postępowaniu przygotowawczym, a polskie prawo nie przewiduje konieczności ustalenia obrońcy z urzędu, jeżeli nie zgłosi się do nas nikt chętny reprezentować podejrzanego. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę, że planujemy zasięgnięcie opinii biegłych lekarzy psychiatrów, wystąpiliśmy do Prezesa Sądu Okręgowego w Świdnicy z wnioskiem o wyznaczenie takiego obrońcy. Czekamy aż sąd ten wniosek rozpozna - poinformował w rozmowie z Gazeta.pl prok. Tomasz Orepuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

Jak dodał prokurator, wszystkie czynności z udziałem podejrzanego były nagrywane, o czym był on informowany. - Nie chcemy dać możliwości wykorzystania argumentu, że ktoś chciał podejrzanego zastraszyć lub że podejrzany na coś nie wyraził zgody. Na wszystko mamy materiał filmowy, co jest wpisane w protokole czynności - tłumaczył rzecznik prasowy prokuratury.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka ma wątpliwości co do postępowania przygotowawczego

Pomimo że w polskim prawie nie ma obowiązku zapewnienia obrońcy z urzędu na etapie postępowania przygotowawczego, Helsińska Fundacja Praw Człowieka uważa, że powinien on być obecny podczas dotychczasowych przesłuchań. Organizacja wystosowała do Prokuratury Okręgowej w Świdnicy pismo z prośbą o wyjaśnienie sytuacji dotyczącej obrońcy Jakuba A. Powołuje się w nim m.in. na polską Konstytucję i dwie dyrektywy unijne: Dyrektywę o dostępie do adwokata i Dyrektywę o pomocy prawnej.

- Mamy niedoregulowane prawo, niezgodne w pełni ze standardami unijnymi - twierdzi Adam Klepczyński z HFPC. - Dążymy do tego, aby obrońca był obecny od zatrzymania, nawet przed pierwszym przesłuchaniem. Zdaniem państwa polskiego Dyrektywa o dostępie do adwokata została w pełni implementowana do polskiego prawa. W takim przypadku Dyrektywa o dostępie do adwokata powinna być stosowana bezpośrednio, pomimo braku wprowadzenia jej przepisów do polskiego Kodeksu postępowania karnego. Niewyznaczenie obrońcy jeszcze przed pierwszym przesłuchaniem oznacza, że tak się nie dzieje. Powołaliśmy się również na dwa wyroki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który w obu przypadkach mówi, że skazanie na podstawie zeznań i przyznania się do winy na etapie postępowania przygotowawczego, gdzie nie było obrońcy, może doprowadzić do wadliwości postępowania i naruszenia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka - tłumaczy ekspert.

Jakub A. podejrzany o zabójstwo 10-letniej Kristiny. Uznany za więźnia niebezpiecznego

Do zbrodni doszło w czwartek 13 czerwca. 10-letnia Kristina zaginęła po drodze ze szkoły do domu. Tego samego dnia odnaleziono jej ciało w lesie oddalonym o około 6 km od Mrowin, gdzie mieszkała. 

W niedzielę zatrzymany został Jakub A., 22-letni student psychologii, który miał kochać się w matce dziewczynki. Usłyszał zarzuty zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem i podżegania innej osoby do udziału w zabójstwie. Nadano mu status więźnia niebezpiecznego.

Więcej o:
Komentarze (154)
Prokuratura wystąpiła z wnioskiem o wyznaczenie obrońcy dla podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny
Zaloguj się
 • yan57

  Oceniono 17 razy 11

  uważam że najgorszemu bandziorowi należy się obrona i adwokat ..a sąd ma mu udowodnić winę i mu wymierzyć surowy wyrok..

 • sieceonk

  Oceniono 18 razy 10

  Prowadzenie nawet największego zbrodniarza boso i w samej bieliznie to przesada, mogli pozwolić mu się ubrać, bystry adwokat wykorzysta ten argument nna pewno

 • hipo krater

  Oceniono 22 razy 10

  Wszyscy gardzący tym człowiekiem nareszcie czują satysfakcję, bo mogą czuć się w końcu od niego lepsi. Ale jak mogą być lepsi ,skoro chcą tego upadłego na samo dno człowieczeństwa mężczyznę , być może rowniez chorego psychicznie, jeszcze kopać i znieważać.?

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 30 razy 10

  Człowiek w majtkach przed sądem...Czemu nie nago? Albo oblany smołą i w piórach...
  Rozumiem emocje. Ale gdy się go powiesi przed wyrokiem, sąd nie udowodni że był bezstronny...To są podstawy prawa. Kto będzie tych prawników o tym nauczał?

 • ad2009

  Oceniono 11 razy 7

  Wszystko nagrywaja bo potem dowody gina, są przeinaczane itd... Coz za uczciwość prokuratury. I nawet podpieraja się znienawidzona Unią. I to tuz przed wyborami. Pokazowka Ziobry.

 • pygargus

  Oceniono 8 razy 6

  Zastanawiam się jak w tym momencie przedstawia się sprawa zabójstwa Iwony Cygan. W Szczucinie od początku nie było bohaterów i zdaje się proces grzęźnie. Nie było tłumów, nie było samosądu na sprawcach... nie było odważnych. Są tutaj!

 • fakekonto10

  Oceniono 24 razy 6

  Ot, stalinowskie standardy. Podejrzewany obudzony o 6 rano, w samych majtkach i koszulce, bez butów, przyznał się, więc teraz już można dać mu adwokata.

 • wez_zesz

  Oceniono 10 razy 4

  Mam syna 20paroletniego i zastanawiam sie, co bym zrobila, gdyby znalazl sie w takiej sytuacji. Najpierw znalazlabym dobrego adwokata, potem , jak matka Komendy, wspieralabym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX