Prokuratura wystąpiła z wnioskiem o wyznaczenie obrońcy dla podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny

Prokuratura Okręgowa w Świdnicy wystąpiła do sądu rozpoznającego sprawę zabójstwo 10-letniej Kristiny o wyznaczenie obrońcy z urzędu dla Jakuba A. podejrzanego o popełnienie tej zbrodni. Powodem jest planowana konsultacja psychiatryczna przez biegłych sądowych.
Zobacz wideo

Według Kodeksu postępowania karnego oskarżony o zbrodnię musi być reprezentowany przez obrońcę. W przypadku, kiedy nie jest w stanie samodzielnie go sfinansować, sąd wyznacza mu obrońcę z urzędu.

- Nie ma obowiązku, żeby taki obrońca brał udział w postępowaniu przygotowawczym, a polskie prawo nie przewiduje konieczności ustalenia obrońcy z urzędu, jeżeli nie zgłosi się do nas nikt chętny reprezentować podejrzanego. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę, że planujemy zasięgnięcie opinii biegłych lekarzy psychiatrów, wystąpiliśmy do Prezesa Sądu Okręgowego w Świdnicy z wnioskiem o wyznaczenie takiego obrońcy. Czekamy aż sąd ten wniosek rozpozna - poinformował w rozmowie z Gazeta.pl prok. Tomasz Orepuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

Jak dodał prokurator, wszystkie czynności z udziałem podejrzanego były nagrywane, o czym był on informowany. - Nie chcemy dać możliwości wykorzystania argumentu, że ktoś chciał podejrzanego zastraszyć lub że podejrzany na coś nie wyraził zgody. Na wszystko mamy materiał filmowy, co jest wpisane w protokole czynności - tłumaczył rzecznik prasowy prokuratury.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka ma wątpliwości co do postępowania przygotowawczego

Pomimo że w polskim prawie nie ma obowiązku zapewnienia obrońcy z urzędu na etapie postępowania przygotowawczego, Helsińska Fundacja Praw Człowieka uważa, że powinien on być obecny podczas dotychczasowych przesłuchań. Organizacja wystosowała do Prokuratury Okręgowej w Świdnicy pismo z prośbą o wyjaśnienie sytuacji dotyczącej obrońcy Jakuba A. Powołuje się w nim m.in. na polską Konstytucję i dwie dyrektywy unijne: Dyrektywę o dostępie do adwokata i Dyrektywę o pomocy prawnej.

- Mamy niedoregulowane prawo, niezgodne w pełni ze standardami unijnymi - twierdzi Adam Klepczyński z HFPC. - Dążymy do tego, aby obrońca był obecny od zatrzymania, nawet przed pierwszym przesłuchaniem. Zdaniem państwa polskiego Dyrektywa o dostępie do adwokata została w pełni implementowana do polskiego prawa. W takim przypadku Dyrektywa o dostępie do adwokata powinna być stosowana bezpośrednio, pomimo braku wprowadzenia jej przepisów do polskiego Kodeksu postępowania karnego. Niewyznaczenie obrońcy jeszcze przed pierwszym przesłuchaniem oznacza, że tak się nie dzieje. Powołaliśmy się również na dwa wyroki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który w obu przypadkach mówi, że skazanie na podstawie zeznań i przyznania się do winy na etapie postępowania przygotowawczego, gdzie nie było obrońcy, może doprowadzić do wadliwości postępowania i naruszenia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka - tłumaczy ekspert.

Jakub A. podejrzany o zabójstwo 10-letniej Kristiny. Uznany za więźnia niebezpiecznego

Do zbrodni doszło w czwartek 13 czerwca. 10-letnia Kristina zaginęła po drodze ze szkoły do domu. Tego samego dnia odnaleziono jej ciało w lesie oddalonym o około 6 km od Mrowin, gdzie mieszkała. 

W niedzielę zatrzymany został Jakub A., 22-letni student psychologii, który miał kochać się w matce dziewczynki. Usłyszał zarzuty zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem i podżegania innej osoby do udziału w zabójstwie. Nadano mu status więźnia niebezpiecznego.

Więcej o: