Czy w Boże Ciało sklepy będą otwarte? Gdzie zrobić zakupy 20 czerwca?

W czwartek 20 czerwca, obchodzimy Boże Ciało. Jest to święto kościelne, ale jednocześnie dzień ustawowo wolny od pracy. Tego dnia większość z nas będzie cieszyć się przerwą od zawodowych obowiązków. Czy dotyczy to także pracowników sklepów?
Zobacz wideo

Boże Ciało jest jednym z kilku dni ustawowo wolnych od pracy. Dzień ten jest wolny podobnie jak Nowy Rok, 1 i 3 maja czy Święto Niepodległości. W czasie takich świąt mogą pracować tylko niektórzy, np. lekarze, pielęgniarki, policjanci czy motorniczy. Czy pracownicy sklepów mogą pracować w Boże Ciało?

Czy w Boże Ciało sklepy będą czynne?

Pracownicy supermarketów czy sklepów w galeriach handlowych nie mogą pracować w Boże Ciało, bo otwieranie takich sklepów w to święto jest niezgodne z prawem. Oznacza to, że sklepy takie jak Biedronka, Lidl, Tesco czy Kaufland będą dziś zamknięte. Podobnie jak w niedziele handlowe, tak i w Boże Ciało otwarte będą m.in. sklepy na stacjach benzynowych.Czynne mogą być również te sklepy, gdzie za kasą stanie dziś sam właściciel przedsiębiorstwa. Zakaz handlu w święta nie obowiązuje także aptek, cukierni, sklepów z pamiątkami, restauracji czy kawiarni.

Boże Ciało. Co to za święto? Co upamiętnia?

Boże Ciało, czyli inaczej Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to święto obchodzone w Kościele katolickim w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. Obchodzi się je dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Boże Ciało jest świętem nakazanym, co oznacza, że tego dnia wierni są zobowiązani do uczestniczenia we mszy świętej. Charakterystycznym elementem obchodów Bożego Ciała są procesje. 

Więcej o:
Komentarze (44)
Czy w Boże Ciało sklepy będą otwarte? Gdzie zrobić zakupy 20 czerwca?
Zaloguj się
 • rozal1971

  Oceniono 20 razy 8

  Nie mogę w to uwierzyć. Naprawdę sklepy będą zamknięte? Niech Pan Redaktor jeszcze raz sprawdzi i napisze kolejny artykuł z pogłębioną analizą problemu.

 • Oceniono 13 razy 5

  Oto najnowszy pomysł doradców radnych miejskich wiejskich gminnych itp. Chcemy również billboardów informujących o niehandlowych niedzielach Mało tego była pełna wiedza i dla wszystkich żądamy również plotek języku Braille'a, oraz dyżurnych informatorów jeżdżących autobusem i informującym w języku migowym

 • Oceniono 17 razy 5

  Skandal skandal skandal, n s z z zbieraczy złomu protestuje, żądamy w niehandlowe niedziele oraz Boże Ciało minimum jednego sklepy Biedronka lub Żabka otwarte w tym dniu( dyżurnego)- powód śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia, natomiast kupione dzień wcześniej t o smaku wiśniowym do rana na pewno nie przetrwa w krzakach

 • optymistaa43

  Oceniono 6 razy 4

  Jedynie oczywisce koscielne sklepy beda otwarte.Taka jest prawda.Zbrodniczy wzgledem Narodu Polski kosciol katolicki sprzedal Polske zaborcom a potem byl razem z naszymi przodkami i jest do dzisiaj.Szczyt zaaklamania i hipokryzji,Niech sobie organizuje swoje swieto lecz niech do tego nie podlacza Ojczyzny.Sprzedal Polske bo jeden z zaborcow ,Car,oficjalnie na pismie podziekowal Papiezowi za
  PRYWISLANSKIJKRAJ,podparl to podziekowanie kilkoma tonami zlota ktore,o ironio, wydobywali nasi przodkowie,Polacy zeslani na syberyjska udreke.Zeslancow zawsze bylo pod dostatkiem bo kazda katolicka parafia byla gniazdem wscieklych os majacych nakazane przez watykan denucjonowanie powstancow i ich sympatykow. Miliardy nieszczesc jakie splynely na naszych przodkow w czasie 123 lat zaborw z winy k k nie powinny zostac w tych rodzinach i w calym Narodzie zapomniane.To kuzwa"dobrotliwe " oszustwo trwa w Polsce ponad tysiac lat i dosc tego.Utuczyla sie ta czarna pijawka ,ich wlasnosc ziemska ma wielkosc woj Oplskiego I Slaskiego.To nalezy im odebrac i zapedzic spowrotem do katakumb rzymskich.Precz czarnam z Polski. Precz razem z poddanczym konkordatem,precz.Jak zawsze preczpisowi.

 • zgryz3

  Oceniono 8 razy 4

  Apeluję do redakcji, by koniecznie zachować dotychczasowy barokowy styl, czyli najpierw zadać 8 milionów pytań: "Czy w najbliższą niedzielę/święto sklepy będą czynne?", dopiero wtedy odpowiedzieć w obszernym stustronicowym artykule: "Będą czynne".

 • wisien4464

  Oceniono 6 razy 4

  ..."W czasie takich świąt mogą pracować tylko niektórzy, np. lekarze, pielęgniarki, policjanci czy motorniczy."
  Czyli w Boże Ciało w całej Polsce może kursować tylko jeden tramwaj. Ciekawe, które miasto się na to załapie oraz jakie kryteria musi spełniać ten konkretny motorniczy, aby mógł w taki dzień pracować. :-)

 • lusjola

  Oceniono 2 razy 2

  Śmiać mi się chce z tych ludzi którzy komentują i się pienią pod tym artykułem aby nie podawać informacji czy sklepy są czynne a ja dziękuję Redaktorowi (UZ) i Redakcji za te informacje !!! Pilnie je czytam bo wiem że kiedyś przyjdzie taki dzień że sklepy we wszystkie niedziele będą czynne !!! :)

 • musibyclogin

  Oceniono 3 razy 1

  Kolejny świetny artykuł pani Ulu, dziękujemy :) Nie mogę doczekać się soboty, kiedy dowiemy się czy zrobimy zakupy w niedzielę :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX