Czy w Boże Ciało sklepy będą otwarte? Gdzie zrobić zakupy 20 czerwca?

W czwartek 20 czerwca, obchodzimy Boże Ciało. Jest to święto kościelne, ale jednocześnie dzień ustawowo wolny od pracy. Tego dnia większość z nas będzie cieszyć się przerwą od zawodowych obowiązków. Czy dotyczy to także pracowników sklepów?
Zobacz wideo

Boże Ciało jest jednym z kilku dni ustawowo wolnych od pracy. Dzień ten jest wolny podobnie jak Nowy Rok, 1 i 3 maja czy Święto Niepodległości. W czasie takich świąt mogą pracować tylko niektórzy, np. lekarze, pielęgniarki, policjanci czy motorniczy. Czy pracownicy sklepów mogą pracować w Boże Ciało?

Czy w Boże Ciało sklepy będą czynne?

Pracownicy supermarketów czy sklepów w galeriach handlowych nie mogą pracować w Boże Ciało, bo otwieranie takich sklepów w to święto jest niezgodne z prawem. Oznacza to, że sklepy takie jak Biedronka, Lidl, Tesco czy Kaufland będą dziś zamknięte. Podobnie jak w niedziele handlowe, tak i w Boże Ciało otwarte będą m.in. sklepy na stacjach benzynowych.Czynne mogą być również te sklepy, gdzie za kasą stanie dziś sam właściciel przedsiębiorstwa. Zakaz handlu w święta nie obowiązuje także aptek, cukierni, sklepów z pamiątkami, restauracji czy kawiarni.

Boże Ciało. Co to za święto? Co upamiętnia?

Boże Ciało, czyli inaczej Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to święto obchodzone w Kościele katolickim w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. Obchodzi się je dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Boże Ciało jest świętem nakazanym, co oznacza, że tego dnia wierni są zobowiązani do uczestniczenia we mszy świętej. Charakterystycznym elementem obchodów Bożego Ciała są procesje. 

Więcej o: