Wąwolnica. Pomagał ratować pamięć po ofiarach Holokaustu. Ktoś zdewastował jego zakład koparką

W Wąwolnicy zdemolowano zakład kamieniarski mężczyzny, który współpracował z fundacją ratującą pamięć po żydowskich ofiarach Zagłady Żydów. Policja informuje, że ktoś wjechał tam koparką i zniszczył wszystko: budynek, samochody, sprzęt. Fundacja Zapomniane informuje, że w sprawie niepokoi także antysemicki napis prawdopodobnie zostawiony przez sprawcę.
Zobacz wideo

Fundacja Zapomniane, zajmująca się upamiętnianiem miejsc pochówku żydowskich ofiar Zagłady, poinformowała na profilu na Facebooku o kompletnym zdemolowaniu zakładu kamieniarskiego w Wąwolnicy (powiat puławski, woj. lubelskie). 

Wąwolnica. Zakład kamieniarski zdewastowany, a na płycie "Żydy precz!"

Jesteśmy wstrząśnięci wiadomościami, które dotarły do nas dziś z Wąwolnicy, gdzie mieszka nasz zaprzyjaźniony kamieniarz, pan Krzysztof (...). Jego warsztat został dziś w nocy doszczętnie zniszczony

- piszą wolontariusze z Fundacji Zapomniane. Dodają, że nie wiedzą jaki motyw miał sprawca. Podejrzewają jednak, że mogło mieć to związek ze sporem o teren, na którym znajduje się zakład pana Krzysztofa. Podkreślają jednak, że żaden spór nie usprawiedliwia takiego zachowania. Samo zniszczenie to jednak nie wszystko. "Niepokojący jest także antysemicki napis pozostawiony przez sprawcę lub sprawców na kamieniu, nad którym pan Krzysztof aktualnie pracował" - czytamy. Na zdjęciach z miejsca zdarzenia widać, że na płycie napisano "Żydy precz!".

Jak podaje portal Jewish.pl, kamieniarz Krzysztof angażował się w pracę Fundacji Zapomniane. Właściciel wąwolnickiego zakładu zajął się m.in. renowacją nagrobka w lesie koło wsi Karmanowice, na którym ktoś namalował antysemicki napis. 

Policja: Sprawca wjechał w zakład kamieniarski koparką

Informację o zdarzeniu potwierdza policja. Oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Puławach, podkom. Ewa Rejn-Kozak mówi w rozmowie z Gazeta.pl, że zgłoszenie o zdemolowaniu zakładu kamieniarskiego w Wąwolnicy wpłynęło w sobotę wieczorem. 

Okazało się, że sprawca przy pomocy koparki, sprzętu ciężkiego zdemolował teren zakładu kamieniarskiego. Zniszczone zostały budynek, samochody, które znajdowały się na posesji, wyposażenie zakładu oraz płyty nagrobkowe

- mówi podkom. Rejn-Kozak. Dodaje, że w pierwotnym zgłoszeniu nie pojawiła się wzmianka o antysemickim napisie, który prawdopodobnie został wykonany przez sprawcę demolki. Tłumaczy, że został on odkryty dopiero później po odgruzowaniu terenu. - Policja będzie wyjaśniała ten wątek - dodaje podkomisarz. Oficer prasowa informuje także, że w sprawie zatrzymano już jedną osobę, która może mieć związek ze sprawą. Osobie, która jest odpowiedzialna za zniszczenie zakładu kamieniarskiego w Wąwolnicy może zostać postawiony zarzut uszkodzenia mienia. 

Więcej o:
Komentarze (407)
Wąwolnica. Pomagał ratować pamięć po ofiarach Holokaustu. Ktoś zdewastował jego zakład koparką
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 111 razy 85

  ach tam jakiś kamieniarz wyklęty...
  oczywiście że w prowincjonalnej, pisiej Polsce nie ma miejsca na antysemityzm, wszyscy włościanie w czasie II wojny Żydów ukrywali i karmili a ich groby otoczone są obecnie szacunkiem i opieką...
  aha no i oczywiście to czego nauczają wsiowe klechy to miłość bliźniego swego a słowo "Żydek" nie znajduje sie w slowniku cywilizowanych polskich europejczykoe

 • krynolinka

  Oceniono 60 razy 44

  Namierzenie koparki użytej do dewastacji i jednocześnie jej właściciela bądź właścicieli nie powinno być zbyt skomplikowaną sprawą dla organów śledczych.
  Nie powinno..
  Po koparce ich poznacie..

 • szklanka_herbaty

  Oceniono 47 razy 41

  Uszkodzenia mienia? To jest zbrodnia nienawiści na tle rasowym i/lub religijnym.

 • siwywaldi

  Oceniono 54 razy 40

  A "Prawdziwi Polacy"dalej wrzeszczą, że to co pokazano w "Pokłosiu", to kłamstwo i oszczerstwa :-))

  A przy okazji, to w Wąwolnicy chyba jest jakieś znane sanktuarium maryjne, z którego zgodnie z doktryną wiary, szczególnie POWINNA emanować "miłość do bliźnich", he, he.... :-))

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 44 razy 34

  Bo My Polacy jesteśmy Narodem wrażliwym, tolerancyjnym, szlachetnym i każdemu damy po ryju jak nas posądzi o antysemityzm, ksenofobię czy nietolerancję.
  Niech się wżdy narody uczą o nas -respect us!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX