Niedziele handlowe w 2019. Czy 23 czerwca wypada niedziela handlowa?

Od marca 2018 roku obowiązuje ustawa ograniczająca handel w niedziele i dni świąteczne. Czy zgodnie z kalendarzem niedziel handlowych 23 czerwca sklepy będą otwarte?
Zobacz wideo

Od ubiegłego roku wszyscy klienci sklepów i centrów handlowych muszą sprawdzać z wyprzedzeniem, czy w daną niedzielę obowiązuje zakaz handlu. W którą niedzielę w tym miesiącu ten zakaz nie będzie obowiązywać?

Niedziele handlowe 2019. Czy 23 czerwca sklepy będą otwarte?

W 2019 roku handlowa niedziela została wyznaczona raz pod koniec każdego miesiąca (nie licząc kwietnia i grudnia). Kolejna niedziela handlowa wypada więc 30 czerwca. W związku z tym w najbliższą niedzielę większość sklepów będzie zamknięta. 23 czerwca otwarte mogą być jedynie te miejsca, których nie obowiązuje zakaz wyznaczony w ustawie. Są to m.in. apteki, cukiernie, sklepy z pamiątkami, stacje benzynowe oraz sklepy, gdzie sprzedaż prowadzi osobiście właściciel.

Niedziele handlowe w następnych latach

Od 2020 roku ustawa przewiduje jeszcze większe ograniczenia dotyczące handlu w niedzielę. Od przyszłego roku niedziela handlowa będzie mogła wypadać maksymalnie siedem razy w roku lub rzadziej, jeśli święto wolne od pracy wypadnie w niedzielę, a nie w tygodniu. Od 2020 roku wyznaczone zostaną dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia oraz jedna niedziela handlowa przed świętami wielkanocnymi. Dodatkowo niedziela handlowa może wypaść w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Więcej o: