Na termometrach nawet 34 stopnie, a później możliwe trąby powietrzne. Najwyższe ostrzeżenia IMGW

Nad Polską przechodzi fala upałów. W sobotę 15 czerwca temperatury w niektórych częściach kraju mogą dochodzić nawet do 34 stopni Celsjusza. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed upałami i przed gwałtownymi burzami z gradem, które przejdą wieczorem nad zachodnią, centralną i północną Polską.
Zobacz wideo

W ostatnim tygodniu nad Polską przechodzi fala gorącego powietrza - nic nie zapowiada, żeby przynajmniej do końca weekendu pogoda miała się zmienić. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed upałami i apeluje o ostrożność podczas wypoczynku nad wodą. Tylko wczoraj utonęły 3 osoby.

Upały w Polsce. IMGW ostrzega przed burzami z gradem. Najwyższy stopień ostrzegania

W sobotę 15 czerwca najcieplej będzie na Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, Śląsku, w Małopolsce i w województwie świętokrzyskim. Termometry pokażą tam nawet 34 stopnie Celsjusza, a Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w związku z upałami ostrzeżenia 1. i 2. stopnia. 

W pozostałych częściach kraju również będzie gorąco. IMGW ostrzega, że w centralnej, zachodniej i północnej Polsce wystąpią gwałtowne burze z gradem. Dla województw kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, warmińsko-mazurskiego, łódzkiego i wielkopolskiego wydano najwyższe ostrzeżenie trzeciego stopnia - według synoptyków nawałnice mają się rozpocząć w sobotę około godziny 18. Mogą spowodować duże szkody, niewykluczone, że - jak podaje Polskie Radio - będą im towarzyszyć trąby powietrzne.

Burzom mogą towarzyszyć gwałtowne zjawiska - lokalnie porywy do 130 km/h, silne opady deszczu do 40 mm oraz opady dużego gradu
Zalecana najwyższa ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej

- ostrzega IMGW.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła do mieszkańców północno-zachodnich województw smsy z ostrzeżeniami.

Alert RCBAlert RCB Gazeta.pl

Trąby powietrzne na Pomorzu

Szczególnie niebezpieczna może być sytuacja w północno-zachodniej Polsce. Jak podaje serwis Meteo Pomorze, "istnieje podwyższone prawdopodobieństwo pojawienia się trąby powietrznej, zwłaszcza w zachodniej i południowej części Pomorza". Synoptycy piszą też o "nawalnych opadach deszczu, które mogą spowodować podtopienia" oraz "niszczącym wietrze prostoliniowym i gradzie".

Więcej o: