Postępowanie dyscyplinarne po publikacji Gazeta.pl. Sędzia zmusiła osobę niepełnosprawną do czołgania się

Po publikacji Gazeta.pl na temat monitoringu działalności sądów, Rzecznik Dyscyplinarny postawił zarzuty dwóm łódzkim sędziom. Jedna z nich poniżyła osobę niepełnosprawną, a druga nie zrobiła nic by temu zapobiec.
Zobacz wideo

Sprawę oskarżonej z niepełnosprawnością opowiedział w rozmowie z Gazeta.pl Bartosz Pilitowski, prezes Fundacji Court Watch Polska, zajmującej się monitoringiem działalności sądów. Opisał on wówczas historię, która najbardziej nim wstrząsnęła, a której świadkiem był jeden z wolontariuszy fundacji: 

Oskarżonym była osoba niepełnosprawna, nie miała nóg. Sąd nie pozwolił sanitariuszowi ani policjantom na pomoc w podejściu do barierki dla składających zeznania. Stwierdził, że oskarżony poradzi sobie sam (...). Ta osoba podpełzła do miejsca, z którego się formalnie zeznaje.

Miesiąc po naszej publikacji Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych poinformował o wszczęciu postępowania wobec dwójki łódzkich sędziów "w związku z poniżającym traktowaniem niepełnosprawnego oskarżonego". 

Joannie K., sędziemu Sądu Okręgowego w Łodzi rzecznik przedstawił zarzut popełnienia przewinienia dyscyplinarnego. "Jako przewodnicząca składu orzekającego w sprawie  przeciwko ustalonemu oskarżonemu, podczas rozprawy, wydając oskarżonemu polecenie dotarcia do stołu sędziowskiego, dopuściła do sytuacji, że oskarżony, będący osobą niepełnosprawną w związku z amputacją nogi, poruszając się z miejsca dla osób oskarżonych do stołu sędziowskiego, a następnie wracając na swoje miejsce, przemieszczał się czołgając po podłodze za pomocą rąk i nogi, bez użycia kul ortopedycznych, wózka inwalidzkiego lub zapewnienia pomocy innej osoby.

Co ciekawe, zarzut usłyszała również Agnieszka S., która jako członek składu orzekającego "nie podjęła jakichkolwiek działań w celu "przeciwdziałania poniżającemu traktowaniu oskarżonego przez przewodniczącą składu sędziowskiego".

Łamanie konstytucji i etyki sędziowskiej

Obie sędzie naruszyły w ten sposób wynikający z art. 40 konstytucji RP oraz art. 3 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności zakaz poddawania poniżającemu traktowaniu, a także wynikający z art. 82 par. 1 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych obowiązek postępowania zgodnie ze ślubowaniem sędziowskim, to jest zachowań przynoszących ujmę godności sędziego i naruszających zasady etyki zawodowej

Rzecznik przypomniał też zgodnie z konstytucją nikt nie może być poddawany torturom ani nieludzkiemu lub poniżającemu zachowaniu oraz przytoczył zasady etyki zawodowej sędziów: 

 • sędzia powinien zawsze kierować się zasadami uczciwości, godności, honoru, poczuciem obowiązku oraz przestrzegać dobrych obyczajów;
 • sędzia powinien dbać o autorytet swojego urzędu, o dobro sadu w którym pracuje, a także o dobro wymiaru sprawiedliwości i ustrojową pozycję władzy sądowniczej;
 • sędzia który naruszył zasady etyczne, powinien podjąć niezwłocznie działania zmierzające do usunięcia skutków tego naruszenia lub w inny sposób zadośćuczynić osobie dotkniętej takim postępowaniem.
Więcej o:
Komentarze (166)
Postępowanie dyscyplinarne po publikacji Gazeta.pl. Sędzia zmusiła osobę niepełnosprawną do czołgania się
Zaloguj się
 • akodo78

  Oceniono 41 razy 31

  cyt. "(...)postawił zarzuty dwóm łódzkim sędzią."
  Poważnie, coś takiego w nagłówku?

 • symulacrum

  Oceniono 37 razy 29

  SędziOM!!! Matko z ojcem, to nie jest zwykły błąd, to już półanalfabetyzm!

  komu?czemu? koleżankom, nie koleżanką, ludziom, nie ludzią i sędziom, a nie sędzią!

 • wygwizd

  Oceniono 31 razy 27

  Dziwne. Po miesiącu od ujawnienia wszczęte dopiero postępowanie dyscyplinarne. Za krzywy uśmiech pod adresem Ziobro, doba nie zdąży minąć, jak przesłuchania już są.

 • miroslawa_potrzeba

  Oceniono 18 razy 16

  Zaraz, zaraz ta sędzia DOPUŚCIŁA do takiej sytuacji?
  Sedza ją WYMUSIŁA!
  Dwóm "sędzią" - co za głąb to wyskrobał?

 • joankb

  Oceniono 24 razy 16

  Sędziom, kretynie, sędziom.
  I taki ktoś poucza innych... Dramat.

 • zigzaur

  Oceniono 18 razy 12

  Dwóm "łódzkim sędzią"??? Rowerowa ortografia:
  "Jeżdżem rowerę i odbijam lusterka blachosmrodą" - znalazłem kiedyś na jakimś forum i dlatego używam tego określenia.

 • atr8

  Oceniono 22 razy 12

  "... postawił zarzuty dwóm łódzkim sędzią..." . Kocham styl redachtorów gazeta.pl. To nie dobre, to genialne dziennikarstwo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX