CKE podała wyniki egzaminu gimnazjalnego i ósmoklasistów. Uczniowie lepiej zdali część humanistyczną

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała dziś wyniki egzaminów gimnazjalnych i ósmoklasistów. Średnia uczniów z egzaminu z języka polskiego wyniosła w tym roku 63 procent, a z matematyki - 43 procent.

Dziś o godzinie 10 na stronach Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych wyniki swoich egzaminów mogli sprawdzić gimnazjaliści z całej Polski. Uśrednione wyniki w skali całego kraju podane zostały z kolei przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

Matematyka znowu gorzej od polskiego - Centralna Komisja Egzaminacyjna podała dziś wyniki egzaminów gimnazjalnych

Tegoroczny egzamin gimnazjalny był ostatnim w historii. Uczniowie trzecich klas likwidowanych w tym roku gimnazjów przystąpili do egzaminów pisemnych z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego.

Jak podaje CKE do egzaminu gimnazjalnego w tym roku przystąpiło około 345 200 uczniów ostatnich klas gimnazjum (czyli około 99 procent). Średni wynik uczniów z części humanistycznej z języka polskiego wynosi 63 procent, a średnia z matematyki to 43 procent. Z części matematycznej z zakresu przedmiotów przyrodniczych (biologii, chemii, fizyki i geografii) uczniowie uzyskali średnio 49 procent, a z historii i wiedzy o społeczeństwie - 59 procent.

Najczęściej zdawanym egzaminem z języków obcych był test z angielskiego. Na poziomie podstawowym średnia uczniów wyniosła 68 procent, a na poziomie rozszerzonym 53 procent. Egzaminy zdawano również z języka niemieckiego (średnia 51 procent), rosyjskiego (59 procent), francuskiego (72 procent), hiszpańskiego (73 procent) i włoskiego (64 procent). Powyższe dane podane zostały tylko dla poziomu podstawowego. Z kolei na poziomie rozszerzonym średnie wyniki przedstawiły się następująco: z niemieckiego - 43 procent, z rosyjskiego - 52 procent, z francuskiego - 80 procent, z hiszpańskiego - 82 procent i z włoskiego - 81 procent.

Wyniki ósmoklasistów - średnia z języka polskiego wyniosła 63 procent

CKE podała również średnie wyniki egzaminu ósmoklasistów, którzy zdawali testy z języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego na poziomie podstawowym. Z języka polskiego średnia uczniów wyniosła 63 procent, a z matematyki 45 procent. Najczęściej wybieranym egzaminem z języka obcego był test z angielskiego, którego średnia wyniosła 59 procent. Uczniowie zdawali też egzamin z języka francuskiego (średnia 61 procent), hiszpańskiego (56 procent), niemieckiego (42 procent), rosyjskiego (48 procent) i włoskiego (58 procent). Do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło około 372 200 uczniów ósmych klas szkół podstawowych (czyli około 98,8 procent).

Więcej o:
Komentarze (41)
CKE podała wyniki egzaminu gimnazjalnego i ósmoklasistów. Uczniowie lepiej zdali część humanistyczną
Zaloguj się
 • punter

  Oceniono 11 razy 9

  Średnia 43% z egzaminu ósmoklasisty z matematyki to coś strasznego biorąc pod uwagę obiektywną łatwość tych zadań.
  Jak tak dalej pójdzie i obniżą poziom trudności, żeby wynik podrasować, to sama tabliczka mnożenia będzie dawała 50% ...

 • mer-llink

  Oceniono 11 razy 7

  Osoba podpisująca się NPK, autor(ka) tego tekstu najwyraźniej nie została nawet dopuszczona do egzaminu dla 8-klasistów?
  Jakiś zupełny analfabetyzm w tym artykule. Powtórzenie. Bałagan narracyjny. Chaos informacyjny.
  Jak coś się napisze dwa razy, to lepiej wygląda? Czy więcej w Gazecie płacą?

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 12 razy 6

  Beka z angola. Średnia pow. 60%, a dogadać się nie potrafią. Obejrzałem sobie z ciekawości te egzaminy. Praktycznie same pytania zamknięte, czyli przy odrobinie szczęścia można spokojnie sobie te 60% "wystrzelać". Pytania zamknięte niczego nie sprawdzają.

 • 88rosomak

  Oceniono 7 razy 5

  No cóż, nie od dziś wiadomo, że do części humanistycznej bardziej potrzebna jest wiedza, a do matematycznej inteligencja...

 • kontra.punkt

  Oceniono 10 razy 4

  Problem z wynikami z matmy jest taki, że w trakcie nauki wymaga się od uczniów mechanicznego powtarzania standardowych rozwiązań (czyli wtłacza wiedzę testową) a w czasie egzaminów - oraz matury - wymaga się samodzielnego rozwiązywania problemów.

 • and.reh

  Oceniono 3 razy 3

  To świetnie wróży innowacyjności naszej gospodarki w nieodległej przyszłości. Widać efekty tzw. reform szkolnictwa. A ta część "humanistyczna" to z religią czy bez?

 • timtimtim

  Oceniono 2 razy 2

  Zadanie najlepiej punktowane: Kto stworzył "Solidarność" i dlaczego właśnie Lech Kaczyński?

 • 2stan13

  Oceniono 2 razy 2

  No tak, przecież wyborca PiS ma umieć liczyć tylko do 500+!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX