CKE podała wyniki egzaminu gimnazjalnego i ósmoklasistów. Uczniowie lepiej zdali część humanistyczną

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała dziś wyniki egzaminów gimnazjalnych i ósmoklasistów. Średnia uczniów z egzaminu z języka polskiego wyniosła w tym roku 63 procent, a z matematyki - 43 procent.
Zobacz wideo

Dziś o godzinie 10 na stronach Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych wyniki swoich egzaminów mogli sprawdzić gimnazjaliści z całej Polski. Uśrednione wyniki w skali całego kraju podane zostały z kolei przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

Matematyka znowu gorzej od polskiego - Centralna Komisja Egzaminacyjna podała dziś wyniki egzaminów gimnazjalnych

Tegoroczny egzamin gimnazjalny był ostatnim w historii. Uczniowie trzecich klas likwidowanych w tym roku gimnazjów przystąpili do egzaminów pisemnych z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego.

Jak podaje CKE do egzaminu gimnazjalnego w tym roku przystąpiło około 345 200 uczniów ostatnich klas gimnazjum (czyli około 99 procent). Średni wynik uczniów z części humanistycznej z języka polskiego wynosi 63 procent, a średnia z matematyki to 43 procent. Z części matematycznej z zakresu przedmiotów przyrodniczych (biologii, chemii, fizyki i geografii) uczniowie uzyskali średnio 49 procent, a z historii i wiedzy o społeczeństwie - 59 procent.

Najczęściej zdawanym egzaminem z języków obcych był test z angielskiego. Na poziomie podstawowym średnia uczniów wyniosła 68 procent, a na poziomie rozszerzonym 53 procent. Egzaminy zdawano również z języka niemieckiego (średnia 51 procent), rosyjskiego (59 procent), francuskiego (72 procent), hiszpańskiego (73 procent) i włoskiego (64 procent). Powyższe dane podane zostały tylko dla poziomu podstawowego. Z kolei na poziomie rozszerzonym średnie wyniki przedstawiły się następująco: z niemieckiego - 43 procent, z rosyjskiego - 52 procent, z francuskiego - 80 procent, z hiszpańskiego - 82 procent i z włoskiego - 81 procent.

Wyniki ósmoklasistów - średnia z języka polskiego wyniosła 63 procent

CKE podała również średnie wyniki egzaminu ósmoklasistów, którzy zdawali testy z języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego na poziomie podstawowym. Z języka polskiego średnia uczniów wyniosła 63 procent, a z matematyki 45 procent. Najczęściej wybieranym egzaminem z języka obcego był test z angielskiego, którego średnia wyniosła 59 procent. Uczniowie zdawali też egzamin z języka francuskiego (średnia 61 procent), hiszpańskiego (56 procent), niemieckiego (42 procent), rosyjskiego (48 procent) i włoskiego (58 procent). Do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło około 372 200 uczniów ósmych klas szkół podstawowych (czyli około 98,8 procent).

Więcej o: