Arcybiskup Charles Scicluna już w Polsce. Postrach pedofilów spotka się z biskupami

Arcybiskup Charles Scicluna przebywa właśnie w Polsce. Uczestniczy w zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Wałbrzychu, gdzie będzie mówił o tym, jak należy bronić dzieci i młodzież przed nadużyciami seksualnymi, których dopuszczają się niektórzy księża.
Zobacz wideo

W Wałbrzychu trwa zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski, to już drugi dzień spotkania duchownych. Oprócz polskich dostojników kościelnych uczestniczy w nim również słynny "pogromca pedofilów-księży" - arcybiskup Charles Scicluna z Malty. Wcześniej KEP poinformowało, że maltański duchowny pojawi się na specjalne zaproszenie Episkopatu.  

Abp Charles Scicluna w Polsce. Jakie ma zadanie?

Ochrona dzieci i młodzieży to główny temat drugiego dnia zebrania KEP w Wałbrzychu, spotkanie ma mieć studyjny charakter. Charles Scicluna ma podczas niego podzielić się swoim doświadczeniem na temat ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym przez duchownych. Arcybiskup Scicluna od zeszłego roku pełni funkcję pomocniczego sekretarza w Kongregacji Nauki Wiary w Watykanie. Arcybiskup Scicluna z ramienia kurii rzymskiej zajmuje się głównie nadużyciami seksualnymi księży. Na początku roku Charles Scicluna był jednym z głównych organizatorów pierwszego w historii Kościoła szczytu na temat ochrony nieletnich i walki z pedofilią. 

Charles Scicluna był kluczową postacią w badaniu sytuacji w Kościele w Chile. Śledztwo dotyczyło wykorzystywania nieletnich przez chilijskich duchownych. To właśnie on przedstawił papieżowi Franciszkowi raport pokazujący skalę pedofilii w chilijskim Kościele i tuszowania jej. Po tym aż 32 hierarchów kościelnych z Chile złożyło do papieża rezygnację. Część z nich została przyjęta.

Wiele osób wiąże obecność maltańskiego arcybiskupa z premierą filmu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu", który traktował o pedofilii w polskim Kościele. Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus mówiła, że Scicluna nie przyjeżdża do Polski "na wycieczkę, ale żeby rozliczyć wszystkich biskupów". KEP poinformowała z kolei, że decyzja o zaproszeniu Charlesa Scicluny została podjęta już w czerwcu 2018 roku, dużo wcześniej przed premierą filmu dokumentalnego Sekielskich. 

W piątek zebrani w Wałbrzychu biskupi wysłuchają również relacji Prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka na temat systemu prewencji oraz pomocy ofiarom nadużyć. Natomiast kwestie związane z wcieleniem w życie listu papieża Franciszka "Vos estis lux mundi", obowiązującego w Kościele katolickim od 1 czerwca, omówi ksiądz profesor Piotr Majer.

Zebranie zakończy się w piątek po południu. Około godziny 14 Konferencja Episkopatu Polski podzieli się ustaleniami ze spotkania podczas konferencji prasowej. Zapowiedziano również wydanie komunikatu. 

Więcej o:
Komentarze (151)
Arcybiskup Charles Scicluna już w Polsce. Postrach pedofilów spotka się z biskupami
Zaloguj się
 • c.t.k

  Oceniono 31 razy 31

  Przecież to jedna banda jest.
  Ponad 20 lat temu, tygodnik"Nie" opisywał podobne sprawy, ale nikt z tym nic nie zrobił.

 • pan.szklanka

  Oceniono 44 razy 30

  Nie trzeba być pogromcą pedofilii z Malty. Dzieci i młodzież nie powinno się pozostawiać w towarzystwie dorosłych mężczyzn, deklarujących wstrzemięźliwość seksualną. Kropka.

 • arreis65

  Oceniono 26 razy 24

  trzeba to jasno powiedzieć - dzieci trzeba bronić przed kościołem katolickim - bo to jest zbrodnicza organizacja o charakterze mafijnym !!!

 • ochujek

  Oceniono 28 razy 22

  Baju baju. Do polskich hierarchów nie podskoczy. Nadal będzie tak jak było - władza na kolanach przed klechami.

 • kemor234

  Oceniono 21 razy 19

  Przyjechał. Zbawca dawno oczekiwany. No i co ???
  Posadzi winnych do więzienia ????

 • chi-neng

  Oceniono 19 razy 15

  Widze, ze obroncy pedofilii w akcji minusowania na calego...
  Musi byc; elektorat i trollownia sekty piso-smolensko-koscielnej:).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX