130 drzew wyciętych dla budowy ścieżki pieszo-rowerowej. Kluczbork kolejną "betonową pustynią"?

Przy ulicy Fabrycznej i Sikorskiego w Kluczborku wycięto około 130 drzew. Wycinka związana była z budową ścieżki pieszo-rowerowej.
Zobacz wideo

Jak podaje Radio Opole przy ulicach Fabrycznej i Sikorskiego w Kluczborku wyciętych zostało około 130 drzew. W ich miejscu powstanie ścieżka pieszo-rowerowa.

W Kluczborku usunięto 130 drzew. Teraz powstanie tam ścieżka pieszo-rowerowa

Budowa ścieżki możliwa jest dzięki dofinansowaniu z pieniędzy Unii Europejskiej i z tego powodu musi być wykonana jeszcze w tym roku. Władze miasta tłumaczą, że nie było czasu na przygotowanie zmian w planie zagospodarowania przestrzennego, co trwa zwykle około dwóch lat. Z tego powodu zdecydowano się wyciąć rosnące przy drodze drzewa, dzięki czemu chodnik zostanie poszerzony o ścieżkę rowerową.

Część z mieszkańców krytykuje wycinkę drzew, które rosły w tym miejscu od kilkudziesięciu lat. Są zdania, że chociażby z tego powodu ścieżka rowerowa powinna być poprowadzona w innym miejscu.

Całą sytuację stara się uspokoić wiceburmistrz Kluczborka, który zapewnił, że po budowie ścieżki pieszo-rowerowej zasadzone zostaną nowe drzewa (130 lip, brzóz i topól). - Nie można było poprowadzić ścieżki w innym miejscu. Ścieżka rowerowa może być poprowadzona jedynie w pasie drogowym lub na działkach przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo drogowe. Zwłaszcza przy ulicy Fabrycznej nie było takiej możliwości: ścieżkę można było wytyczyć jedynie wzdłuż drogi i nie dało się ominąć tych drzew. 

Polskie miasta jak patelnie, a drzewa mogą obniżyć temperaturę od 3 do nawet 8 stopni

Brak drzew w miastach sprawia, że stają się one "betonową pustynią" - przykłady takich miejscowości opisane zostały w artykule "Polska betonoza". W upały smażymy się na pustych placach, gdzie kiedyś była zieleń i drzewa". Nieosłonięte drzewami place czy ulice w upalne dni zamieniają się w patelnie. Jak podaje portal miastodrzew.wroclaw.pl drzewa w miastach nie powinny być rzadkim widokiem: rośliny te neutralizują zanieczyszczenie powietrza (ograniczając zapylenie powietrza do nawet 75 procent), produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla oraz obniżają temperaturę powietrza od 3 do 8 stopni (dzięki transpiracji czyli procesowi odparowania wody). 

Więcej o:
Komentarze (74)
130 drzew wyciętych dla budowy ścieżki pieszo-rowerowej. Kluczbork kolejną "betonową pustynią"?
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 37 razy 33

  DZIKI naród - DZIKI kraj.

  Na świecie nauka i postęp - tu modły i egzorcyzmy.
  Na świecie świadomość katastrofy klimatycznej i ekologia, tu bezmyślna rzeź drzew, "kontrolowane" odstrzały zwierząt, stawianie na węgiel kamienny i kopcenie w piecach c.o. czym się da.
  Skretyniała ciemnota z bogiem na ustach i kostką brukową we łbach.

 • arwena2010

  Oceniono 22 razy 16

  Kompletny absurd-niby co to UE kazała wydać pieniądze na projekt do końca roku? A kiedy był nabór wniosków ,kiedy je oceniono?Wina tylko i wyłacznie władz- samorządowych że tak pózno za to sie zabrały. Burmistrz do "odstrzału" na przyszłe wybory-ignorant i tyle

  Mam taka koncepcję- wyciąć drzewa-wszytkie. Smiecą,przeszkadzają

 • markowski222

  Oceniono 18 razy 14

  Drzewa ścięto a burmistrz głupio się tłumaczy. Wszystko dlatego, że większość narodu traktuje drzewa jak stojące słupy, a nie żywe istoty, które są w dodatku naszymi sprzymierzeńcami.

 • Szymon I

  Oceniono 12 razy 12

  A potem zdziwieni, że gorąco, sucho....

 • auruss

  Oceniono 12 razy 12

  Podobnie, chociaż nie na taką skalę /wycięto "tylko" ok 30 dorodnych, cień dających i chroniących przed deszczem klonów / postąpiono w PSZCZYNIE. W ich miejsce zbudowano mało przydatną ścieżkę rowerową. Czysta głupota ? NIE ! Lukratywny kontrakt dla firmy kuzyna siostrzeńca stryjecznej ciotki burmistrza.
  Nie sądzę, by w Kluczborku zastosowano inny modus operandi. Zasłanianie się wymogami unijnymi to ulubiony manewr naszych pazernych cwaniakotłuków.

 • miszka_szyfman

  Oceniono 12 razy 10

  A potem będzie "jak żyję czegoś takiego nie widziałem".

 • bartekgryko

  Oceniono 11 razy 9

  burmistrz mocny, do następnych wyborów pewnie mieszkańcy zapomną... ale jeżeli paru zapamięta, to poleci. Swoją drogą za wycięcie 130 dużych drzew zasadzenie 130 malutkich to za mało... 1300 to rozumiem. z nich przecież nie wszystkie przeżyją, a przerób CO2 też mają mniejszy

 • antares777

  Oceniono 13 razy 9

  A kto Sówerenowi zabroni? Kto??? Rozum??? Takiego to nie widzieli w powiecie co najmniej od czasów Gomułki.

 • damian_2015

  Oceniono 8 razy 8

  rozaniec do granic? do chmurek? Jakies inne pomysly?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX