Komentarze (170)
Upał zamienia miasto w piekło. Oto, jak ratują nas drzewa [PIĄTKI DLA KLIMATU]
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • demetria11

  Oceniono 9 razy 5

  Pamiętam też jak pisiaki piały z uciechy, że tu i ówdzie w miejsce wyrżniętych radośnie przez "sówerena" 100 stuletnich dębów posadzono 105 młodych drzewek. Niech sobie teraz odpoczną w ich cieniu. Pod warunkiem, że dzielni patrioci z ONR-u wcześniej nie stoczyli z nimi zwycięskiej bitwy.

 • wudeer

  Oceniono 5 razy 5

  Jeszcze jest szansa zmienić projekt Górczewskiej i przywrócić projekt z parkowaniem równoległym i szpalerem drzew, które wiceprezydent Soszyński wymienił na parkowanie ukośne. Co nam z paru dodatkowych miejsc postojowych jak się wszyscy usmażymy w mieście?

 • spyderman2

  Oceniono 5 razy 5

  a pis wyciął puszcze aby na lewo sprzedać drzewa

 • johnny.tomala

  Oceniono 7 razy 5

  Minister Środowiska Szyszko wie, że to bzdury.
  Osobiście zrąbie ostatnie drzewo, bo Ziemia ma być ludziom poddana i tak będzie. Nawet gdybyśmy mieli wszyscy zdechnąć z braku tlenu. No!

 • jakobhorner

  Oceniono 6 razy 4

  Zieleń w Państwie Polan zastąpiła importowana z Medjugorie roślinność cmentarna - tyje, cyprysy, jałowce. Ejmen.

 • kramas

  Oceniono 5 razy 3

  Gdzie kiedyś były parki ? Przy dworach . Kto wytnie wszystko co rusza się i nie ? Chłopi . Ponieważ włościanie teraz dominują , skutki mamy wszędzie . Jakby jeszcze siedzieli po swoich wsiach , nie byłoby źle . Niestety wędrują do miast i dalej robią swoje .

 • jack_flash

  Oceniono 3 razy 3

  W temacie temperatury oraz jej pomiarow.
  Polecam przeczytanie:
  The world's most viewed site on global warming and climate change
  "Systematic Error in Climate Measurements: The surface air temperature record
  Anthony Watts / April 19, 2016
  Guest essay by Pat Frank
  Presented at World Federation of Scientists, Erice, Sicily, 20 August 2015"
  tutaj link (jesli zbyt nudna wnikliwa analiza danych proponuje odrazu do wnioskw na koncu)
  wattsupwiththat.com/2016/04/19/systematic-error-in-climate-measurements-the-surface-air-temperature-record/

 • andrzej2310

  Oceniono 3 razy 3

  Lasy ratują ziemię przed pustynnieniem oraz gromadzą wodą. Z terenów zalesionych znacznie słabiej odparowuje woda, a dzięki systemom korzeniowym nawet do pięćdziesięciu metrów w głąb ziemi drzewa zatrzymują wodę w gruncie. Bez lasów człowiek się ugotuje!

 • impr

  Oceniono 3 razy 3

  pwiedzcie to politykom, urzędnikom wielkich miast w Polsce. ja pochodze z Wrocławia i lata 80, 90 wspominam super w kwestii zielenii w mieście, w mojej dzielnicy było pełno drzew, sad, mały park, górka dla dzieci do zjeżdżania na sankach w zimie itp. Obecnie 3/4 sadu zabudowana, pozostał skwerek zieleni ( o który się martwię, iz tez zostanie zabudowany ) plus skrawek parku dalej. W głębi osiedla jest jeszcze gorzej, postawiono blok, przy bloku, zero zieleni. Bloki super nowoczesne, z widokami na inne bloki. Kto chce tak mieszkać, inna sprawa...W całym mieście jest podobnie, ul.Legnicka całkowicie zabudowywana obecnie biurowcem przy biurowcu i nowymi blokami, zero zieleni. w centrum podobnie. To jest TRAGICZNE i nie ma się na to żadnego wpływu.

 • student_zebrak

  Oceniono 3 razy 3

  Ja w sprawie kamery termowizyjnej - wybrales Patryczku malo ciekawa palete, znacznie fajniejsze sa obrazki z wykorzystaniem wszystkich barw widzialnych. Termometr jest takze na podczerwien, a laserowy jest celownik. Zeby chodnik byl chlodniejszy, nalezy go przykryc dachem. Oczywiscie, powinnismy miec jak najwiecej drzew i trawy. Bylesmy mieli dosc wody do ich podlewania, zwlaszcza trawniki sa wodociegne. Jasny beton ma nizsze albedo niz czarny asfalt, ale sytuacja moze sie zmienic, gdy bedziemy inne przedmioty szacowac przez pomiary w podczerwieni. Na przyklad glegoka zielen. Chlorofile pochlaniaja w swietle widzialnym, ale mocno odbijaja promieniowanie podczerwone.

 • maguniaklikunia

  Oceniono 2 razy 2

  Hej architekci, projektanci, deweloperzy i politycy- a może by tak zacząć budować garaże podziemne i zaoszczędzony w tan sposób teren zamienić w osiedlowe skwery. W samym centrum Budapesztu pod zabytkowymi kamienicami wybudowano parking podziemny. Tu gdzie mieszkam na Śląsku byłby z tym problem ze względu na kopalnie i szkody górnicze, ale inne miasta powinny tak właśnie zrobić. Beton, plastik i życie na Facebooku to nie może być norma. Na Facebooku tak modna jest gra "Wiejskie życie" a już w realu życie jest betonowo-plastikowe.

 • zebrzec

  Oceniono 4 razy 2

  co to obchodzi urzedwoe sćierwa? wyciac, wyrznac, brukiem i betonem polac... nie rozumieja cwoczki ze jedno dorosle stare drzewo wiecej daje niz 100 badyli wsadzonych..

 • slon2002

  Oceniono 6 razy 2

  W poprzedni piątek, Pan redaktor raczył zamieścić zdjęcie zatopionego Pałacu Kultury i Nauki. Aby tak się stało to poziom wody musiałby się podnieść o:
  PKiN leży na wysokości 112 m n.p.m,
  PKiN ma wysokość do dachu 187,68 m a wysokość całkowita wynosi 237 m.
  W związku z tym, aby PKiN został zatopiony to poziom wody mórz i oceanów musiałby podnieść się w zakresie od 299,68 m (112 + 187,68 = 299,68 m) do 349 m (112 + 237 = 349). Takich zasobów wody nie ma na Ziemi. W związku z typ zapytuję: Czy gazeta Wyborcza zamierza zorganizować dostawy wody z Układu Słonecznego, żeby ta wizja stała się faktem?

 • aqua7x

  Oceniono 2 razy 2

  nie ma to jak kostka brukowa....

 • krajek13

  Oceniono 6 razy 2

  drzewa to typowe lewactwo - my prawdziwi Polacy, obroncy Europy nie mozemy dopuscic aby te parszywe relikty lewackiego kulty ochrony przyrody rosly sobie gdzie chca. Wyciac, spalic i piekny poz-bruk polozyc

 • jakobhorner

  Oceniono 10 razy 2

  Lobby deweloperów i złodziei POPIS-u wciąż nie potrafi umocować w prawie wymogu budowy w nowo powstających obiektach wertykalnej zieleni i obligatoryjnie paneli słonecznych na dachach. Obligatoryjnie! Zamiast tego POPIS z Szyszką, Korwinem i mecenasem Pociejem kompletnie zliberalizowali prawo budowlane, dali Polakom piły i tarczownice. Wrzeszczą wolnoć Tomku w swoim domku. Yebać komuchów, wieszać neostalinowców z Miasto Jest Nasze i tym podobnych. Dno i paraliż moralny III RP

 • kochamwyborcza2

  Oceniono 12 razy 2

  Niestety, ale za czasów rządów PO w wielu miastach pozbyto się drzew, zastępując je betonem.

 • demkel

  Oceniono 4 razy 2

  Dodałbym wyczuwalne różnice między cieniem drzew, a cieniem budynków. Pod drzewem będzie chłodniej.

 • najezyn

  Oceniono 12 razy 2

  Mówta sobie co chceta, a wczoraj znajoma matematyczka, zajadła zwolenniczka PO w ramach pogaduszek wspólnotowo-mieszkaniowych żaliła się, że mamy za mało betonu wokół domu, konkretnie parkingu, i że nie pozwalają nam wyciąć wierzby za jej północnym oknem, bo ona jej zdaniem cień rzuca. Ot, polska inteligencja typu nauczycielskiego.

 • j21p

  Oceniono 1 raz 1

  dane Eurostatu wskazują, że w 2017 r. emisja CO2 w Polsce wzrosła o 4% jak minister środowiska Szyszko zezwolił na wycinkę kilku milionów drzew

  wzrost o 4%!!

  kiedy wszyscy dwoja sie i troja zeby spadalo!!

 • j21p

  Oceniono 1 raz 1

  kazdy wie jak cenne sa drzewa przechodzac o bok - jakby inny klimat!

 • rstipes

  Oceniono 1 raz 1

  A mnie martwi to, że drzewa wycina się pod parkingi na te śmierdzące blaszane graty, które właśnie pod drzewami stojąc są bezpieczniejsze i coś je chroni przed słońcem i gradem. Ponadto ptaki - osiedla bez drzew są tak smutne bez śpiewu ptaków latem. To że osrają karoserię - trudno, taka jest cena parkowania pod chmurką.

 • logopeda9

  Oceniono 5 razy 1

  I przestańcie kosić trawę w miastach. Łąka oznacza większą różnorodność biologiczną, zatrzymuje wodę, chroni ziemię przed przesuszeniem, obniża temperaturę otoczenia, jak dywan z długim włosiem tłumi hałas.

 • ubudubu4

  Oceniono 3 razy 1

  A jak wypadają domy z normalnymi oknami i te "nowoczesne" z przeszklonymi ścianami, drzwiami 2x2 m i "doświetlaczami". Czy ich właściciele klną już projektantów.????

 • gnago

  Oceniono 2 razy 0

  Racja , aby te postulaty zrezygnować potrzebne są pewne kroki całkowita wymian kadr w urzędach. I dla dewelopera podatek zamienny za przekształcenia terenu zielonego w budynek 50% kosztów inwestycji.

 • lukki69

  Oceniono 4 razy 0

  Nie kosić trawy w miastach. Robić łąki kwietne. Sadzić drzewa gdzie się da..tylko odpowiednie gatunki....dbać o korytarze powietrzne....ograniczać ruch aut w centrach miast....

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 8 razy 0

  Wszyscy alarmują, że za chwilę umrzemy, że jest katastrofa. I co? I gó...! Polacy nadal palą śmieci w zimie, w gęstym smogu mogą swoje oślizłe wędliny wędzić, graty z wyciętym DPF smrodzą w najlepsze, Janusze żrą mięcho, a Biedrona reklamuje, że „Polacy grillują cały tydzień”. Bezmyślne dziady wywożą w wózkach zgrzewki wody w plastikowych butelkach. Dzień, jak co dzień. Rzygać się chce.

 • andrzej.bak

  Oceniono 4 razy 0

  My nie musimy obawiać się katastrofy klimatycznej bo uratuje nas Matka Boska Częstochowska..także no...

 • matatjahu

  Oceniono 4 razy 0

  weź wytłumacz starym babom w blokach, że wycinanie drzew na osiedlu to samobójstwo termiczne, jak taka baba nic przez te gałęziory i liściory nic nie widzi? więc zarządcy spółdzielni lub wspólnot chcąc znowu zarządzać robią to co te stare baby chcą. w małych miastach i na wsiach za to jest moda polegająca na obgalaniu drzew przy ulicach do tzw. ogłowienia roślin bo przecież drzewa odpowiadają za to, że są liscie, że trzeba sprzątać, że zasłaniaja znaki drogowe...śmiejemy się z ruski, że tam to stan umysłu...ale u nas nie lepiej u nas im mnniejsza dziura tym bardziej nienawidza przyrody. a szczytem rewitalizacji jest centrum Tomaszowa Maz. granitowy plac Kościuszki odstrasza a nie przyciąga. wygląda to jak gigantyczny grobowiec w centrum miasta.

 • mjs05

  0

  Według ekologów i większości klimatologów zadrzewienie nie ma znaczenia w walce z globalnym ociepleniem. Węgiel wiązany przez drzewa nadal jest w obiegu, tyle że zostanie uwolniony za kilka/kilkadziesiąt/kilkaset lat. Dlatego np. zdecydowanie sprzeciwiają pozwiązywania limitów emisji CO2 z zadrzewieniem. Nie do końca się z tym zgadzam, według mnie samo kupienie dodatkowego czasu na transformację energetyki byłoby czymś bardzo pozytywnym, ale nie będę jednak polemizował z ekspertami. Dlatego wraz z ekologami krzyknę: tnijmy ile wlezie! /byle w miejsce wycinanych drzew ustawić kolektory słoneczne (w miastach) i wiatraki (poza miastami/

 • cwk01

  0

  Dla ochłody można tez skorzystać z miejskich źródełek wodnych. Można je znaleźć na mapie waterly.org

 • balcerowicz_musi_wrocic

  Oceniono 6 razy 0

  W cieniu drzewa jest chłodniej...
  Kto by się spodziewał...

 • blasphemy

  0

  "Nasłoneczniony budynek jest nagrzany dużo bardziej od odłoniętego", ktoś czyta to badziewie przed publikacją czy dziś jest dzień gimbazy w mediach?

 • kosim1

  Oceniono 1 raz -1

  Czy macie jakiegoś korektora_

 • jack_flash

  Oceniono 3 razy -1

  GW wywaza otwarte drzwi.

 • bazyli21

  Oceniono 5 razy -1

  Serio musieliscie sprawdzac kamera termowizyjna, ze cien drzew daje ulge w upaly? Brawo wy :-D

  Teraz przed wami kolejne badanie naukowe. Sprawdzcie, czy w czasie deszczu pod drzewami mniej pada.

 • zuuuraw

  Oceniono 10 razy -2

  Pierwsze co robią moi Rodacy po kupnie działki w pięknej okolicy , np. Warszawy, to wycięcie w pestkę drzew na działce - "bo zasłaniają słońce i trawa nie rośnie" !?! Ostatnio powstrzymałam budujących się sąsiadów przed wycinką ogromnych drzew, "bo budowlańcy powiedzieli im , po co takie drzewa blisko domu, jeszcze się zwalą na chałupę" - to że stoją i mają się świetnie od dwudziestu lat nie ma znaczenia. Tak myślą, a właściwie to "bezmyślą" i właściciele domków i zarządzająca do niedawna stolicą "Bufetowa", która wybetonowała nabrzeża Wisły, Trakt Królewski, Świętokrzyską, wycięła kilkaset drzew w Parku Krasińskich itd.

 • lukki69

  Oceniono 3 razy -3

  Wczoraj był materiał o braku drzew i o betonowaniu centrów z dotacji UE w latach 2008-2015 bo taka była moda..nowoczesność....
  Od czasów kornika drukarza nastała moda na sadzenie drzew....
  Jak Kaczyński uśpi kota to będzie akcja przygarniania zwierząt....
  Potężny ten PiS.....:)

 • druga_wieza

  Oceniono 6 razy -4

  No dobrze: GDZIE DOWODY?
  Wiemy, że w cieniu jest chłodniej, ale gdzie dowody, że miasta są betonowane?
  Bo np. w Łodzi widać mnóstwo nowych nasadzeń (niektóre bez głowy), dużo drzew, krzaków, zieleni.
  Oczywiście jeżeli leżące odłogiem pole zmienia się w osiedle mieszkaniowe, to zostaje "zabetonowane", bo jednak każdy chce mieć chodnik i drogę. No i same domy są zwykle robione z betonu.
  Niemniej nie udało mi się dostrzec miejsca, gdzie trawnik czy skwer zastąpiono betonowym placem. Znacie takie?

 • usera

  Oceniono 6 razy -4

  GDY HGW DEWASTOWAŁA ŚWIĘTOKRZYSKĄ - MILCZELIŚCIE!
  ---
  SPIESZCIE SIĘ CZYTAĆ TAK SZYBKO KASUJĄ!
  Prosimy zapoznać się z Netykietą.
  Nie możesz pisać do 17:11 Wyjaśnienia: forum.abuse@gazeta.pl.

 • kamila3345

  Oceniono 4 razy -4

  Oczywiście w lato tak to działa ale z kolei na wiosnę/jesień w mieście jest dzięki słońcu o parę stopni cieplej. Każdy kij ma dwa końce. To czego brakuje w mieście to centralnej klimatyzacji, zimna systemowego do którego można podłączyć duże klimatyzatory.

 • witoldpolak

  Oceniono 12 razy -4

  Zmiany klimatyczne są cykliczne, niezależne od człowieka. Były i będą.
  A po drugie co wyrośnie na betonowych osiedlach deweloperskich ?
  Porównując osiedla z czasów PRL do współczesnej radosnej twórczości deweloperskiej : park wobec betonowej pustyni.

 • mid1

  Oceniono 9 razy -5

  No, no... Wreszcie Gazeta coś odkryła.
  A tak w ogóle, to najwięcej betonowania miast robiono za władzy jedynie słusznej partii PełO.

 • zembaty66

  Oceniono 9 razy -7

  Tak wysokie temperatury w miastach powodują denaturację (ścinanie się) białka w mózgu i w nasieniu, co powoduje w dalszej fazie wzrost imbecylizmu, homoseksualistów-pedofili i spadek urodzeń, a to tłumaczy tak wysoki odsetek poparcia dla PełO w miastach. Miasta wystarczy zostawić same sobie a wyzdychają jak po zarazie i problem zwycięstw jakich ryżych folksdojczy i ich poputczików będzie rozwiązany. Jestem ZA wycinką drzew w miastach!

 • stefszechter

  Oceniono 10 razy -8

  wszystkim ekoswirom walczacym ze zmianami klimatycznymi polecam diete zlozona z trawy i deszczowki, a z rodzina i znajomymi dzielic nie tylko wspomnienia ale i prezerwatywy, tym sposobem "single use plastic" przejdzie do lamusa

  adam, przepros za komunistyczne scierwo, twojego ojca i brata

 • miasto66

  Oceniono 12 razy -8

  Ale wysokie budynki też dają cień i pokrywają nim większą powierzchnię niż drzewa.

 • proteusz33

  Oceniono 14 razy -10

  W Zabrzu są miliony drzew.Rosną przy każdej ulicy.Od dawna nie widziałem nikogo kto by się chronił pod drzewem przed upałem.Jedyni stojący w pobliżu drzewa to psiarze.No bo przecież piesek nie wysika się na trawnik ani w toitoju

 • nietyp

  Oceniono 15 razy -13

  Pomijając już głupotę takich temperaturowych argumentów... Ciekawe, ile ofiar rocznie powodują połamane drzewa? Bo to, że ludzie giną, albo w najlepszym przypadku zostają kalekami, to pewne... Ten kij ma dwa końce... redaktorku-przygłupku. A do tego jeszcze, te drzewa przydrożne, które to są wręcz seryjnymi zabójcami!!! Ale polaczek ma to w doopie… Przecież jemu, ani nikomu z jego rodziny, to się z całą pewnością nie przytrafi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX