RCB ostrzega: Wieczorem w czterech województwach będzie bardzo silny wiatr i burze z gradem

"Uwaga! Wieczorem i w nocy (12/06) bardzo silny wiatr, burze i grad. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Nie chowaj się pod drzewami. Jeśli możesz - zostań w domu" - alert o takiej treści wysłało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa do osób przebywających na terenie województw zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego i części województwa wielkopolskiego.
Zobacz wideo

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na 85 i 90 proc. ocenił prawdopodobieństwo wystąpienia silnych burz z gradem w województwach zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim i 22 powiatach województwa wielkopolskiego. Dlatego dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa uruchomił Alert RCB dla zagrożonych obszarów. Porywy wiatru mogą osiągać 115km/h.

Upał i burze z gradem

Ostatni tydzień należał do wyjątkowo ciepłych. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wczoraj na stacji synoptycznej w Kole temperatura powietrza sięgnęła 34,8°C, w poniedziałek w Poznaniu zaobserwowano 31,9°C. Wieczorem temperatura powietrza zacznie się powoli obniżać, ale najbliższa noc ponownie będzie bardzo ciepła - minimalna temperatura powietrza wyniesie przeważnie od 18°C do 21°C.

Obok upału wystąpią również burze. Gwałtowne opady będą miały miejsce wieczorem oraz w późniejszych godzinach nocnych. Zagrożenie stanowić będą silne porywy wiatru, które lokalnie mogą przekraczać 100 km/h, opady dużego gradu oraz ulewny deszcz do 50 mm. Słabsze i zanikające burze prognozowane są również na krańcach wschodnich Polski

Czym jest alert RCB?

W związku z trudnymi warunkami atmosferycznymi wysłany został alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Osoby, które znajdują się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymują na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia.

Więcej o: