"Polska betonoza". W upały smażymy się na pustych placach, gdzie kiedyś była zieleń i drzewa

W Skierniewicach brakuje wody, a na tamtejszym rynku - cienia. Po "rewitalizacji" z placu pozbyto się drzew i zieleni, a w upał takie miejsce zmienia się w patelnię. Podobnych przypadków jest wiele więcej, i to akurat wtedy, gdy nasze miasta muszą być coraz bardziej przygotowane na upały.
Zobacz wideo

Wystarczy się rozejrzeć, by sprawdzić, czy nasza okolica jest dobrze przygotowana do upałów. Od kilku dni jest ponad 30 stopni i szukamy cienia i schronienia. Czy mamy gdzie go znaleźć? Nie dziwi (niestety), że w wielu polskich miastach brakuje drzew. Jednak szokujące może być to, że pod tym względem jest gorzej niż kiedyś. 

Jan Mencwel, szef ruchu miejskiego Miasto Jest Nasze pokazał na Twitterze przykład "rewitalizacji", która zmieniła zielony plac w betonową pustynię. Chodzi o rynek we Włocławku. To porównanie remontu za kilka milionów złotych już wcześniej było wymienianie jako przykład tego, jak nie przeprowadzać rewitalizacji placów. Kilka lat później zapowiadano, że zieleń jednak wróci na rynek. 

 • Więcej o tym, jak drzewa pomagają nam przetrwać upały przeczytasz więcej w piątek w naszym cyklu Piątki dla Klimatu

Kolejny przykład to Skierniewice. W ostatnich dniach o mieście było głośno z powodu kryzysu związanego z brakiem wody (wg oceny Ministerstwa Środowiska w związku z kryzysem klimatycznym województwo łódzkie będzie pustynne). Na skierniewickim rynku przed "rewitalizacją" był skwer z dużymi i mniejszymi drzewami i trawnikiem. Teraz - wielki, betonowy plac, źle zbudowana fontanna i kilka mizernie wyglądających drzew w donicach. Taki nowy rynek nie podoba się samym mieszkańcom - w sondzie lokalnego "Tygodnika ITS" prawie połowa oceniła, że stary rynek był ładniejszy, a co czwarta osoba była za zdjęciem kostki brukowej i posadzeniem drzew. Przykładów nie brakuje także w największych miastach, w tym w Warszawie.

"Betonoza" w miastach Polski

To absolutnie nie są odosobnione przypadki. "Betonoza" widoczna jest wielu miastach. Wiele przykładów zamieszczono w komentarzach do wpisu Mencwela. Komentowano jest w ostry sposób. "Projektant powinien w nagrodę zostać przywiązany do jednej z tych ławeczek na najbliższe 3 dni, może następnym razem się trochę zastanowi" - napisał Marek Kaletka o wyremontowanym Nowym Targu we Wrocławiu. 

Wyremontowane i pozbawione drzew place nieraz są mniej estetyczne niż dawniej, jednak to nie tylko kwestia tego, jak wyglądają. Drzewa i zieleń pełnią wiele ważnych funkcji w miastach. Tworzą przyjazną przestrzeń, pomagają radzić sobie ze skutkami ekstremalnej pogody (zarówno upałów, jak i ulew), mają pozytywny wpływ na jakość powietrza.  

Chcesz napisać, co sądzisz o usuwaniu zieleni z placów miejskich, lub pokazać, jak wygląda to w Twoim mieście? Napisz do autora: patryk.strzalkowski@agora.pl.

Jeśli chcesz działać na rzecz klimatu, ale nie wiesz od czego zacząć lub jak to zrobić, możesz wesprzeć Greenpeace, które w Polsce prowadzi szereg działań na rzecz rozwoju czystych źródeł energii i sukcesywnie walczy z opieszałością polityków w tej kwestii. Nawet niewielka wpłata wzmacnia skuteczność tych działań. Możesz jej dokonać pod tym linkiem >>

Więcej o:
Komentarze (259)
W upały smażymy się na pustych placach, gdzie kiedyś była zieleń
Zaloguj się
 • stara_ale_jara

  Oceniono 87 razy 83

  I bardzo dobrze że są upały, może padnie z ich powodu półgłupia część społeczeństwa. Lud ciemny się cieszył jak było pozwolenie na wycinanie drzew z działek- siedzieć teraz na łysych trawnikach bałwany. Paszoł z cienia dawanego przez drzewa! W miastach to betonują, bo utrzymanie zieleni kosztuje. A po co dbać? Lepiej zaorać. Jak ja bym się cieszyła gdyby tego lata wszyscy decydenci odpowiadający za dewastacje środowiska w tym puszczę, podostawali udarów i wynieśli na tamten świat. I niech się tak stanie Amen

 • matatjahu

  Oceniono 41 razy 41

  a najlepsze to betonowanie posesji z pięknymi domami i willami. całe działki są wybrukowane. bez kostki "nima" bogactwa. drugie to obsadzanie posesji iglakami i żywotnikiem, które dalej powodują zakwaszenie gleby i jej wysuszenie. wygląda to wszystko jak cmentarze ...a jak przychodzą deszcze ulewne to jedynym ratunkiem jest straż pożarna bo wille zalewa woda, a po tygodniu susza, że aż piszczy...tak wyglada Polska. cała w betonie.

 • klan_fan

  Oceniono 36 razy 36

  Ulica na której mieszkam 20 lat temu miała status alei parkowej stąd nazwa Urocza. Od 15 lat drzewa zachowały się w pasie drogi u mnie i dwóch innych sąsiadów. Mamy też drzewa na działkach jako nieliczni. Reszta z panem ówczesnym burmistrzem "załatwiła" wycinkę wzdłuż drogi i wybetonowała sobie podwórka. Argumenty? No bo komu by się chciało na jesieni liście sprzątać! Jak przychodzi ulewa troglodyci zgrzytają zębami, że mają stawy przed wejściem do domu a co gorsze, że u mnie woda nigdy nie stoi. Nawet się nie dziwię gdy słyszę, że pakt z diabłem pewnie mam. Niby Warszawa a takie ciemniaki...

 • darmen987

  Oceniono 37 razy 35

  Przestańcie kosić te trawniki !!! Wysoka trawa ma dużo większe szanse zatrzymać w ziemi wilgoć !

 • spam_box

  Oceniono 35 razy 35

  Jak już betonują, to niech postawią jakieś kilkunastometrowe jezusy, kremówkojady albo kartofla z tupolewa, aby cień rzucało.

 • boczny_obserwator

  Oceniono 33 razy 33

  W całym cywilizowanym świecie od zawsze przy rozwoju miast powstawały nowe parki. W Polsce po 89 roku nie powstają. Podobno powstał mały park w Miasteczku Wilanów, ale jest ogrodzony i dostępny dla nielicznych. Wszystko jest zabudowywane blokami z podziemnymi parkingami często pod całym terenem osiedla i tylko z niską roślinnością na wierzchu. Coś jest źle z urbanistyką.

 • markowski222

  Oceniono 27 razy 25

  Tragedia, szlag człowieka trafia na tą głupotę. Wycina się drzewa, likwiduje trawniki i klomby ( bo trzeba o nie dbać, a o kostkę brukową nie). Każdy burmistrz gada o klimacie, a nie widzi tego co się dzieje pod jego nosem i za jego przyzwoleniem; że wycina się zdrowe piękne drzewa z powodu idiotyzmu nieporadnego projektanta architekta, specjalisty od betonowej pustyni na której posadzi pięć drzewek w karnym szeregu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX