Pomnik z księdzem Makulskim i Janem Pawłem II usunięty sprzed bazyliki w Licheniu

Sprzed bazyliki w Licheniu usunięto pomnik przedstawiający kustosza sanktuarium, Eugeniusza Makulskiego, który klęczy przed Janem Pawłem II. Duchowny był jednym z bohaterów filmu "Tylko nie mów nikomu" Tomasza Sekielskiego - został oskarżony o molestowanie i wielokrotny gwałt.
Zobacz wideo

Z cokołu przed bazyliką świątyni w Licheniu zniknął pomnik przedstawiający Jana Pawła II z kustoszem sanktuarium, księdzem Eugeniuszem Makulskim - podała we wtorek telewizja TVP Poznań. W maju tego roku, po premierze filmu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu", pomnik został osłonięty przez księży Marianów białą płachtą

Licheń. Pomnik z księdzem Makulskim i Janem Pawłem II usunięty

Pomnik przed licheńska bazyliką został postawiony w 1999 roku. Przedstawiał Jana Pawła II i klęczącego u jego stóp ks. Eugeniusza Makulskiego. Jest dziełem polskiego artysty, prof. Mariana Koniecznego, autora m.in. pomnika Jana Pawła II w Leżajsku czy zdemontowanego już pomnika Lenina w Nowej Hucie.

Z ustaleń telewizji wynika, że pomnik ma wrócić na swoje miejsce po usunięciu z niego postaci księdza Makulskiego - wówczas na cokole będzie się znajdowała tylko podobizna Jana Pawła II. TVP przypomina, że wcześniej nigdy nie zdarzyło się, by jakikolwiek pomnik z papieżem został w Polsce zdemontowany.

W filmie "Tylko nie mów nikomu" jeden z jego bohaterów (obecnie ksiądz) opowiadał, że był wielokrotnie molestowany i gwałcony przez Makulskiego. Po ujawnieniu tych informacji zgromadzenie Księży Marianów wydało oświadczenie, w którym odcięło się od działań Makulskiego i poinformowało, że decyzja o demontażu pomnika zostanie podjęta "w najbliższym czasie". 

Więcej o: