Co kryją nadbałtyckie plaże? W Kuźnicy właśnie wydobyto działo acht-acht i "muchobijkę"

Najpierw legendarne acht-komma-acht, czyli Flak 88 mm, a potem radziecka "muchobijka" - takie dwa działa z czasów II wojny światowej kryły plaże Kuźnicy. Z piasku wydobyli je pasjonaci i zapowiadają, że to nie jest ich ostatnie słowo w tym rejonie.
Zobacz wideo

Na plaży w Kuźnicy (woj. pomorskie) ekipa programu "Tank Hunter" dokonała dwóch efektownych znalezisk. Pasjonaci, którzy poszukują w różnych miejscach broni pancernej z czasów II wojny światowej, najpierw natrafili na legendarne, niemieckie działo przeciwlotnicze Flak 88 mm (nazywane osiemdziesiątką ósemką albo z niemieckiego acht-acht lub acht komma acht, od kalibru).

Udało się znaleźć części Flaka - podstawę krzyżową, dwa wózki armaty i podstawę obrotową.

W miejscu, które od dawna było wskazywane jako miejsce zalegania części po armacie Flak 88 milimetrów, podczas prac saperskich udało się odnaleźć właśnie te części. (...) Dzisiaj zostały wydobyte, trafią do muzeum i zostaną wyeksponowane, zyskają nowe życie

- mówi na nagraniu Mateusz Deling z "Tank Hunter".

Nie tylko Flak. Odnaleziono "muchobijkę"

Na tym jednak znaleziska się nie skończyły - części armaty Flak 88 mm odkryto w poniedziałek, natomiast we wtorek natrafiono na kolejną, tym razem radziecką. Chodzi o armatę przeciwpancerną 45 mm wz. 1937, potocznie nazywaną "muchobijką". Nazwa "muchobijka" dobrze oddaje przydatność armaty - dopiero w boju wyszło, że działo 53-K miało zbyt małą przebijalność pancerza i trzeba było je szybko zastępować w armii radzieckiej nowszymi modelami.

Jak zapowiada Deling, prace na plaży w Kuźnicy trwają nadal i niewykluczone, że jeszcze uda się coś odnaleźć.

 
Więcej o:
Komentarze (78)
Pomorskie. Na plaży w Kuźnicy znaleziono legendarnego Flak 88 mm i "muchobijkę"
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 27 razy 17

  W sumie fajna sprawa. Zawsze można odświeżyć i wciągnąć na Błaszczakowy stan. Bo podobnie jak u Antoniego, zakupy dla armii, występują na razie tylko w strefie werbalnej.

 • pivonka

  Oceniono 24 razy 12

  "W Kuźnicy właśnie wydobyto działo acht-acht i "muchobijkę",
  "Najpierw legendarne acht-komma-acht, czyli Flak 88 mm, a potem radziecka "muchobijka" - takie dwa działa z czasów II wojny światowej kryły plaże Kuźnicy."

  "W miejscu, które od dawna było wskazywane jako miejsce zalegania części po armacie Flak 88 milimetrów, podczas prac saperskich udało się odnaleźć właśnie te części"

  A na zdjęciu widać tylko podstawę działa:-), odkrycie w garażu 4 kół (felgi z oponami) do Fiata 126p nie oznacza, że w garażu mamy cały samochód z FSM:-). Artykuł bez sensu.

 • avorum

  Oceniono 9 razy 7

  Rozumiem, że to WOT się zbroi :) Już będą mieli 2 działa wsparcia ogniowego - małe i mniejsze.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 6 razy 6

  Pierwsze zastosowanie armat przeciwlotniczych jako broni ppanc na dużą skalę miało miejsce w listopadzie i grudniu 1941 podczas obrony Moskwy na szosie smoleńskiej.
  Użyto wówczas z bardzo dobrym skutkiem "zenitek" 85mm przeciwko hitlerowskiej nawale.
  Generalnie działo to przypominało trochę Flak 18. Podobna podstawa, kaliber, ale ustępowało niemieckiemu znacznie. Stało też się działem czołgowym na późniejszych wersjach T34, po adaptacji.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 16 razy 6

  Polska armia w 1939 miała na wyposażeniu "muchobijki" Boforsa 37mm.
  W kampanii wrześniowej była jeszcze przydatna na małych odległościach.

 • polsilver100

  Oceniono 12 razy 4

  Niemiecka 88mm to najlepsze działo przeciwlotnicze w 2 wś. Potem obudowano go panzerzem i tak powstał mityczny Tygrys. Z Sherman trafionego tym pociskiem wyciąganą tylko trupy

 • cmok_wawelski

  Oceniono 8 razy 2

  Po transformacji 1989 i wyprowadzce Rosjan z wielu baz na terenie Polski, z których duża część były to przedwojenne szwabskie koszary, ktoś znalazł mapę pokazującą któredy leci gruba jak ręka wiązka przewodów miedzianych zakopana do łączności pomiędzy Berlinem a Przemyślem tuż przed atakiem Rzeszy na ZSRR.
  Ponoć pod osłoną nocy i dziwnych wykopków oraz z ucziałem traktorów udających prace ziemne przewód z ziemi w kawałkach powyciągano i złomnice wypłaciły za dużą ilość miedzi.

 • urzednik2011

  Oceniono 10 razy 2

  Wystąpić do Państwa Niemieckiego z ultimatum o usunięcie śmieci z plaży.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX