Radni gminy "wyprowadzili" unijną flagę. "Tu jest Polska, nie ma takiej ojczyzny jak UE!"

Radni gminy Wola Krzysztoporska zdecydowali, że unijna flaga nie będzie prezentowana w sali posiedzeń. Przewodnicząca rady poprosiła, by głosowanie "ładnie przeszło", a radni poszli jej w sukurs. Można było usłyszeć: "Tu jest Polska, jesteśmy w Polsce, proszę państwa! W naszej ojczyźnie! Nie ma takiej ojczyzny jak Unia Europejska!".
Zobacz wideo

No i wywołaliśmy burzę - można było usłyszeć na niedawnym posiedzeniu Rady Gminy Wola Krzysztoporska w woj. łódzkim. Te słowa padły tuż po tym, jak w głosowaniu zdecydowali, że z sali posiedzeń znikną flagiUnii Europejskiej. O głosowanie w tej sprawie zawnioskowała przewodnicząca rady Małgorzata Gniewaszewska.

Jak tłumaczyła lokalna polityczka, trzeba się odnieść do "takiego problemu", jakim jest umieszczenie flagi UE na sali. Wyjaśniała, że unijna flaga jest już "na wejściu" do budynku, dlatego nie jest potrzebna gdzieś indziej.

Nie jest kompetencją Rady Gminy, żeby tutaj tak w lewo czy w prawo, ale żeby to ładnie przeszło, bardzo proszę o takie formalne głosowanie

- zaapelowała Gniewaszewska.

 

"Tu jest Polska! Nasza ojczyzna! Nie ma takiej ojczyzny jak Unia Europejska!"

Radni zaczęli szybko dyskutować, podnoszono np., że w sumie nie ma obowiązku, by flaga była na sali, ale sama decyzja "może wywołać niezadowolenie". Jeden z nich stwierdził nawet:

Jakie niezadowolenie ta decyzja może wywołać, skoro partia rządząca u nas ma teraz 27 europosłów? Zaczynamy w Europie coś znaczyć.

Na fali podobnych wypowiedzi popłynął też wójt gminy Roman Drozdek, który zdecydowanie oznajmił:

Tu jest Polska, jesteśmy w Polsce, proszę państwa! W naszej ojczyźnie! Nie ma takiej ojczyzny jak Unia Europejska!

Radni wyprowadzają flagę. Gmina od UE dostała około 40 mln zł

Ostatecznie sześciu radnych zagłosowało za usunięciem flagi, trzech się wstrzymało, a czterech było przeciw. Jak informuje serwis piotrkowski24.pl, który nagłośnił sprawę, flaga UE z sali posiedzeń zniknęła już wcześniej, a teraz stało się to jedynie formalnie.

Portal zresztą złośliwie wytyka radnym gminy, że ci flagę UE wyprowadzają, ale wiedzą, jak garściami brać z unijnych funduszy. Wola Krzysztoporska przez 15 lat od UE dostała około 40 milionów złotych.

Więcej o: