Ba速yk. We wraku statku Wilhelm Gustloff znaleziono zw這ki. Prokuratura wszcz窸a 郵edztwo

We wraku niemieckiego statku pasa瞠rskiego Wilhelm Gustloff, zatopionego w Ba速yku na p馧noc od κby, znaleziono cia這 nurka. Prokuratura chce wydoby szcz徠ki w celu ustalenia to窺amo軼i nie篡j帷ego cz這wieka.
Zobacz wideo

Ciało nurka znajdujące się we wraku niemieckiego statku Wilhelm Gustloff odnaleziono w czwartek 6 czerwca. Trafili na nie nurkowie z grupy Baltictech, którzy  na mocy pozwolenia Urzędu Morskiego w Gdyni wykonywali dokumentację stanu zatopionej maszyny. O zdarzeniu poinformowali system kontroli ruchu statków VTS Zatoka, a także policj i prokuraturę w Lęborku.

Łeba. Zwłoki we wraku statku Wilhelm Gustloff. Prokuratura chce wyciągnąć ciało z Bałtyku

W porozumieniu z Policją, kolejnego dnia nurkowie z grupy Baltictech wykonali dokumentację filmową i zdjęciową oraz oznaczali bojką miejsce znalezienia ciała. Biorąc pod uwagę stan zwłok, nurkowie wnioskują, że szczątki leżały we wraku kilka lat.

Prokuratura Rejonowa w Lęborku wszczęła śledztwo w sprawie zwłok odnalezionych w Bałtyku, które prowadzone jest pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci. Prawdopodobnie konieczne będzie wydobycie ciała z wraku, czym może zająć się Marynarka Wojenna - informuje Radio Gdańsk. Dopiero po wyłowieniu zwłok śledczy powołają biegłego. Ten przeprowadzi oględziny szczątków i pobierze materiał biologiczny potrzebny do przeprowadzenia badań porównawczych DNA.

Śledczy nie wykluczają, że ciało znalezione we wraku niemieckiego statku Wilhelm Gustloff należy do zaginionego pod koniec lipca 2012 roku mieszkańca Poznania. Mężczyzna miał nurkować w pobliżu wraku tankowca Terra, który znajduje się w pobliżu wraku Wilhelm Gustloff. Jeżeli badania DNA potwierdzą tożsamość nurka, umorzone przed siedmiu laty śledztwo ws. jego zaginięcia ruszy ponownie.

Wilhelm Gustloff. Niemiecki statek pasażerski zatonął w 1945 roku

MS Wilhelm Gustloff był niemieckim statkiem pasażerskim, należącym do floty organizacji nazistowskiej Kraft durch Freude. Nosił imię zamordowanego w 1936 członka NSDAP, Wilhelma Gustloffa. Zatonął w styczniu 1945 roku w największej katastrofie morskiej w historii. Zginęło w niej 6600 osób. W 1994 roku Polska uznała wrak MS Wilhelm Gustloff za mogiłę wojenną. W związku z tym zakazane jest nurkowanie na wrak i w promieniu 500 m od niego, ale mimo to zdarzają się przypadki łamania tego przepisu. 

Zobacz wideo
Wi璚ej o:
Komentarze (168)
Ba速yk. We wraku statku Wilhelm Gustloff znaleziono zw這ki. Prokuratura wszcz窸a 郵edztwo
Zaloguj si
 • siwywaldi

  Oceniono 28 razy 24

  Po 7 latach, to pewnie zosta造 po nim akwalung, pianka i wewn徠rz niej par grubszych ko軼i, bo morskie stworzonka CZYM 篡wi si musz.

  A dla innych nauczka. Cmentarz to cmentarz, wi璚 duchy czasami te maj prawo si wkurw... i zrobi z ciekawskim porz康ek. :-(

 • wichura

  Oceniono 16 razy 16

  No i si hiena doigra豉.
  Na pewno nie by tam sam - teraz przes逝cha koleg闚 z tamtej ekspedycji, gdzie tak naprawd nurkowali...

 • baaag

  Oceniono 11 razy 11

  Niemcy ewakuowali tym okr皻em cywil闚 ale i 穎軟ierzy z otoczonej Kurlandii.

 • mer-llink

  Oceniono 22 razy 10

  "w katastrofie morskiej"?
  A czemu taki eufemizm stosuje P. Red. "UZ"?
  Mo瞠 nie chcia這 sie pogrzeba w 廝鏚豉ch?
  BO Gustlofa zatopi rosyjski okr皻 podwodny. Kapitan by 鈍iadom, 瞠 torpeduje statek pasa瞠rski. Wykonuj帷y akurat zadania militarne (ewakuacja), ale oczywi軼ie pasa瞠rski.
  No ale moze kapitan Marinesko czy jak mu tam w ten spos鏏 chcia zrewan穎wa si Niemcom za zatopienie r闚niez pasa瞠rskiej Lusitanii podczas I wojny??

 • kris.byd

  Oceniono 11 razy 9

  Troch to chyba inaczej wygl康a這 ni podaj media - "W 鈔od, 5 czerwca, nurkowie francuskiej armii podczas nielegalnego nurkowania na wraku niemieckiej jednostki „Wilhelm Gustloff” odnale幢i zw這ki nurka. 6 czerwca na wraku nurkuje ekipa Baltictech, kt鏎a r闚nie natrafia na zw這ki nurka, a nast瘼nie zawiadamia odpowiednie s逝瘺y. Wed逝g wst瘼nych ustale odnalezione cia這 nale篡 do m篹czyzny zaginionego 28 lipca 2012 r. Francuski okr皻 zmierza do portu w Kilonii, jednak po drodze postanowiono w ramach 獞icze wykona nielegalnie nurkowanie na wraku niemieckiego liniowca „Wilhelm Gustloff”. Podczas pobytu na tej pozycji i prowadzenia nurkowania bez zezwolenia, Francuzi zostali zauwa瞠ni przez samolot polskiej Stra篡 Granicznej. Poniewa obecno嗆 obcej jednostki oraz przeprowadzenie zanurzenia na wraku obj皻ym ochron przesta豉 by tajemnic, Francuzi zg這sili Stra篡 Granicznej, 瞠 podczas nurkowania na wraku odnaleziono zw這ki nurka. Nast瘼nie funkcjonariusze Stra篡 Granicznej przekazali informacj o zw這kach nurka do Morskiej S逝瘺y Poszukiwania i Ratownictwa – SAR." Za stron divers24.pl

 • komentarz.24

  Oceniono 23 razy 9

  Przesta鎍ie rozpowszechnia propagand, 瞠 w chwili zatoni璚ia Wilhelm Gustloff by statkiem pasa瞠rskim.
  By okr皻em pomocniczym marynarki wojennej (Kriegsmarine) i s逝篡 jako okr皻 mieszkalny dla za堯g 2. Flotylli Szkolnej Okr皻闚 Podwodnych w Gdyni. By uzbrojony i obsadzonym za這g marynarki wojennej, nie by wi璚 statkiem pasa瞠rskim, ale okr皻em.

 • plastikpiokio

  Oceniono 13 razy 9

  kara i zemsta za naruszenie grobu wojennego .

 • olsah

  Oceniono 10 razy 8

  "Organizacja nazistowska Kraft durch Freude". Dobre.
  U nas by豉 organizacja komunistyczna Fundusz Wczas闚 Pracowniczych.

Aby oceni zaloguj si lub zarejestrujX