Duda wręczył ordery za akcję ratunkową na Nanga Parbat. "Dziękuję za godne reprezentowanie Polski"

Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe himalaistom - członkom polskiej Zimowej Narodowej Wyprawy na K2, uczestnikom ekstremalnej akcji ratunkowej na Nanga Parbat. - Zaryzykowali swoje życie, by nieść pomoc innym - mówił prezydent.

Na początku ubiegłego roku czterej członkowie wyprawy ruszyli na pomoc uwięzionym na ośmiotysięczniku Tomaszowi Mackiewiczowi i Francuzce Elisabeth Revol. Dziękując odznaczonym prezydent podkreślił, że Adam Bielecki, Jarosław Botor, Piotr Tomala i Denis Urubko zaryzykowali swoje życie, by nieść pomoc innym - w nocy, w niezwykle trudnych warunkach atmosferycznych.

- Do tego brak tlenu, obciążenie, zmęczenie, bardzo często dezorientacja na skutek braku widoczności - niewyobrażalne, a jednak poszliście i osiągnęliście sukces, bo nie tylko uratowaliście Elisabeth Revol, lecz także wróciliście z tej wyprawy - mówił prezydent.

Dwóm uczestnikom wyprawy na K2 udało się dotrzeć do powracającej ze szczytu Nanga Parbat Elisabeth Revol i sprowadzić ją do dolnego obozu. Na uratowanie Tomasza Mackiewicza nie było już szans.

- Dziękuję za tak godne reprezentowanie Rzeczypospolitej Polskiej i dziękuję za tę postawę - postawę niezwykłą. Zawsze ten moment, kiedy człowiek gotów jest zaryzykować, a w efekcie także oddać swoje życie, aby ratować innych, jest momentem niezwykłym - podkreślał Andrzej Duda podczas uroczystości, wskazując też na trudne warunki, jakie wówczas panowały na Nanga Parbat.

Prezydent: Żeby wiedzieć, kiedy zawrócić

Odznaczeni Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski zostali odrodzenia zostali: Adam Bielecki, Piotr Tomala, Denis Urubko i Jarosław Botor. Prezydent życzył himalaistom szczęścia podczas wypraw. - Życzę Wam żebyście ze wszystkich szczęśliwie wrócili - podkreślał, dodając, że życzy im również mądrości - żeby wiedzieć, kiedy zawrócić.

Prezydent RP przekazał też na ręce kierownika bazy Narodowej Zimowej Wyprawy na K2, nestora polskiego himalaizmu Piotra Snopczyńskiego flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej wraz z okolicznościową dedykacją.

Piotr Tomala, w imieniu uczestników wyprawy, wręczył Prezydentowi RP dwie oprawione pamiątkowe fotografie z Zimowej Narodowej Wyprawy na K2. W uroczystości wzięli udział minister sportu Witold Bańka, uczestnicy Zimowej Narodowej Wyprawy na K2 2017/2018 oraz członkowie Zarządu Polskiego Związku Alpinizmu.

Więcej o:
Komentarze (12)
Duda wręczył ordery za akcję ratunkową na Nanga Parbat. "Dziękuję za godne reprezentowanie Polski"
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 13 razy 11

  "Piotr Tomala, w imieniu uczestników wyprawy, wręczył Prezydentowi RP dwie oprawione... konstytucje"

  powinien wręczyć

 • pan.szklanka

  Oceniono 13 razy 9

  Jeżeli Duda wręcza medale za odwagę, to Trynkiewicz z Wesołowskim powinni wręczać ordery uśmiechu z okazji Dnia Dziecka.

 • polakadam

  Oceniono 11 razy 7

  Oni tam poszli ratować ludzi a nie reprezentować Polskę panie Dudo. Już mdli od waszego patriotycznego wzdęcia.

 • antropoid

  Oceniono 9 razy 7

  Maliniak, my też ci dziękujemy za kompromitowanie funkcji prezydenta RP.
  Przeproś i Sp...

 • arreis65

  Oceniono 8 razy 6

  pisowskie goowno ma zdolność przylepianie się do wszystkiego !!!!

 • kms2x

  Oceniono 3 razy 3

  Co się D... przypomniało? Refleks już nie szachisty a ślimaka grającego w bingo.

 • loyer1

  Oceniono 5 razy -1

  Czyli Bielecki też jest spisiony. Mógł nie przyjąć.

 • slon2002

  Oceniono 12 razy -2

  SKANDAL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Wielu zacnych i zasłużonych ludzi nauki i medyków nawet o takim odznaczeniu nie może nawet pomarzyć, a garstka niedoszłych samobójców została tak uhonorowany pod pretekstem akcji ratunkowej. Uratowali jedną osobę a czterech dostało odznaczenia. Skandal!!!!!!!!!!!!!!

 • olal.bana.gw

  Oceniono 7 razy -7

  Czy Elizabethka dostala juz jakis order za humanitarny gest pozostawienia Tomusia M. na godna smierc?

  Pytanie ktore mnie nurtuje: Dlaczego Elizabethka widzac/wiedzac ze Tomus jest NIEDOEKWIPOWANY (temat walkowany tysiac razy) zdecydowala sie wziasc udzial w tej eskapadzie wiedzac ze szanse na sukces ma tak naprawde tylko ona? Francuski egoizm? Wszystkowdoopizm himalaistow? Totalne olewactwo idiotow i baranow?

  Dziekuje za uwage, zycze wspanialych lotow w gorach. Takie swobodne opadanie po odskoku od sciany to musi byc zaybst frajda. Wola pana jest z wami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX