Niedziele handlowe w 2019. Czy w niedziel 16 czerwca zrobimy zakupy?

Od 2018 roku w Polsce musimy liczy si z tym, e nie w kad niedziel zrobimy zakupy w sklepach i centrach handlowych. W ktr niedziel czerwca nie obowizuje zakaz handlu?
Zobacz wideo

Zgodnie z kalendarzem w 2019 roku niedziela handlowa wypada tylko jeden raz w miesiącu. W pozostałe niedziele otwarte mogą być jedynie te punkty, które nie są objęte zakazem ujętym w ustawie ograniczającej handel w niedziele i dni świąteczne.

Niedziele handlowe 2019. Czy niedziela 16 czerwca będzie handlowa?

Ustawa ograniczająca handel w niedziele obowiązuje od marca 2018. Tylko w wyznaczone w kalendarzu niedziele otwarte są sklepy oraz centra handlowe. W 2019 roku niedziela handlowa wypada tylko raz, pod koniec każdego miesiąca. 16 czerwca nie zrobimy więc zakupów w sklepach typu Biedronka, Lidl, Tesco czy Carrefour. Wyjątkiem są jedynie apteki, cukiernie, sklepy z pamiątkami, stacje benzynowe, punkty pocztowe i sklepy, w których za ladą stanie właściciel - te placówki nie obejmuje ustawa zakazująca handlu w niedziele.

Niedziele handlowe od 2020 roku

Najbliższa niedziela handlowa wypada dopiero 30 czerwca. Do końca tego roku niedziele handlowe będą wypadały zazwyczaj raz w miesiącu (z wyjątkiem grudnia). Od przyszłego roku z kolei ustawa zakłada jeszcze większe ograniczenia, w wyniku których zakupy w sklepach i centrach handlowych w ostatni dzień tygodnia zrobimy maksymalnie 7 razy w roku. Handlowa niedziela od 2020 roku będzie wypadała przed dniami wolnymi od pracy takimi jak święta Bożego Narodzenia czy Wielkanoc.