Rząd przekazał USA materiały na temat oficerów służb. "Amerykanie zdziwieni" "Głupie służalstwo"

"Kompromat" dotyczący m.in. Henryka Jasika czy Gromosława Czempińskiego został przekazany władzom USA przez rząd PiS. Miało to być uzasadnienie dla tak zwanej "ustawy dezubekizacyjnej". Okoliczności i reakcje samych Amerykanów opisuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Zobacz wideo

Na łamach "Dziennika Gazety Prawnej" Zbigniew Parafianowicz pisze o traktowaniu przez państwo oficerów służb PRL, którzy później budowali polski wywiad po przemianie ustrojowej. Zwraca uwagę, że w innych krajach - jak RFN czy Izrael - podejmowano dużo bardziej kontrowersyjne kompromisy, by zapewnić bezpieczeństwo państwa. Tymczasem państwo polskie "zawarło z nimi pewną umowę, której nie dotrzymywało". 

Wymienia obniżenie im świadczeń przez PO, ujawnienie informacji ze zbioru zastrzeżonego IPN oraz ostatnią "ustawę deubekizacyjną" PiS. To jednak nie wszystko. Z jego informacji wynika, że rząd PiS zdecydował się przekazać stronie amerykańskiej materiały archiwalne z okresu PRL.  Miał to być "kompromat" na m.in. Henryka Jasika czy Gromosława Czempińskiego, który pracowali w Departamencie I MSW, czyli PRL-owskim wywiadzie. Po przemianie ustrojowej i pozytywnej weryfikacji tworzyli oni nowe służby specjalne. Materiał nt. ich działalności w PRL miały być dla USA uzasadnieniem dla obniżenia emerytur przez ustawę "deubekizacyjną".

Jednak - pisze Parafianowicz - sami Amerykanie byli zdziwieniu przekazaniem tych danych. Tym bardziej, że w latach 90. współpracowali z polskimi służbami, w tym Czempińskim i Jasikiem i "dysponowali własną wiedzą na ich temat z okresu PRL". Dziennikarz stwierdza, że to wydarzenie bez precedensu na świecie, a "polska dezubekizacja z myśleniem o państwie i bezpieczeństwie nie ma nic wspólnego".

"Głupie służalstwo", "zdrada państwa"

Doniesienia "DGP" ostro skomentowali też w sieci m.in. politycy i dziennikarze. Były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski napisał na Twitterze: "Głupie służalstwo, które budzi w Waszyngtonie tylko politowanie". "Jeśli to prawda, to zdrada państwa" - stwierdził były szef MSW i koordynator służ specjalnych Bartłomiej Sienkiewicz.

Sprawę skomentował też generał w stanie spoczynku Jarosław Stróżyk, w latach 2013-2016 attaché wojskowym przy Ambasadzie RP w USA. "Przekazywanie jakiemu komukolwiek państwu materiałów na oficerów służb specjalnych służących po 1990 roku to jest rzecz niebywała. Usprawiedliwienie własnej polityki 'materiałami obciążającymi'" - napisał.

"Polskie państwo donosiło Amerykanom na oficerów wywiadu tegoż polskiego państwa, którzy prowadzili wspólne operacje z USA i dostawali nagrody i podziękowania od USA. Zdziwienie polskiego państwa, że Amerykanie nie rozumieją o co chodzi - bezcenne" - skomentował Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny Onet.pl i były korespondent w USA.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (423)
"DGP": Rząd przekazał USA materiały nt. oficerów służb
Zaloguj się
 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 176 razy 164

  Dopiero w obliczu zagrożenia wyjdzie, że na skutek działań PiS to państwo jest całkowicie bezbronne. Żadne, ale to żadne państwo w imię doraźnych wewnętrznych korzyści politycznych nie rozwaliło swojego wywiadu i kontrwywiadu. PiS to zrobił.

  Jeszcze jedna rzecz. SOP - wierchuszka rządząca, w tym premier, wyrażają zgodę, żeby chronili ich ludzie niedoświadczeni i słabo wyszkoleni. To jakby Trump wziął sobie do ochrony licealistów, a nie Secret Service.

  Państwo z tektury. Rozmokłej.

 • lkolesio

  Oceniono 147 razy 135

  Agent GRU Macierewicz , upublicznił dane oficerów i agentów Polskiego wywiadu przez co wielu z nich skazał na śmierć lub śmiertelne niebezpieczeństwo , i co ?

 • hipo krater

  Oceniono 104 razy 96

  Tacy ludzie , jeśli tak chętnie inawet nie proszeni, udostępniają wrażliwe i tajne dane własnego państwa, to można się spodziewać, również chętnie pójdą na współpracę nawet z Wołodią . Co za dno.!

 • banan125

  Oceniono 91 razy 83

  no cóż - polskie szkoły nie uczyły myśleć, ale teraz to wręcz ODUCZAJĄ myślenia - a wszystko dzięki licznym ministrantom w różnych ministerswtach

 • zyga729

  Oceniono 69 razy 67

  Ciekawe, kto podejmuje takie decyzje? Bo przed sądem będą zwalać jeden na drugiego...

 • kac

  Oceniono 67 razy 63

  Widać niestety często jak PiS traktuje Polskę nie jak państwo którym rządzi a jak państwo które zdobył, podbił i teraz musi metodami zdobywcy sobie pod własny pomysł ułożyć. Tak nie zachowuje się partia demokratyczna. Natomiast czy przy tym jest czy nie jest zdrada państwa, to tak czy inaczej prędzej czy później zajmą się tym niezawisłe sądy.

 • Adam Asdegam

  Oceniono 61 razy 59

  Jest to dla mnie niezrozumiałe, to są dane tajne i wrażliwe, nieważne czy dotyczą osób, oficerów służb specjalnych o wątpliwej przeszłości, o tym nawet nasz sojusznik (?) nie ma prawa nic wiedzieć. To są sprawy nasze wewnętrzne, śmierdzi mi to zdradą stanu

 • 099max

  Oceniono 64 razy 58

  Chcieli się przypodobać dla wielkiego brata jankesa a wyszli ma błaznów.Zadenoncjowali swoich agentów którzy pracowali i służyli dla Polski!!Ewenement w skali służb specjalnych.Całe to PiS-dzielstwo zakłamane!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX