Awaria myśliwca SU-22. Przez kłopoty z silnikiem kolejna grupa maszyn na razie nie lata

Myśliwce SU-22 nie będą latać do czasu wyjaśnienia przyczyn awarii, do której doszło w piątek nad Polską - wynika z informacji "Onetu" i "Dziennika Wschodniego".

Informacje o tym, że myśliwce SU-22 są uziemione jako pierwszy podał Dziennik Wschodni. Sprawa wyszła na jaw przypadkiem, kiedy okazało się, że maszyny nie wezmą udział w planowanym na weekend pokazie podczas Świdnik Air Festival. W przesłanym do redakcji dziennika komunikacie organizatorzy pokazów napisali, że "decyzją płk. Macieja Trelki Dowódcy I Skrzydła Lotnictwa Taktycznego wylot samolotów SU-22 przewidzianych na pokazy w Świdniku został odwołany z powodu zaistnienia poważnego zdarzenia na jednym z samolotów." "Zdarzenie wiąże się z użytkowaniem wszystkich tego typu jednostek, których loty zostają zawieszone do czasu wyjaśnienia" – napisali organizatorzy II Świdnik Air Festival.

Informacje o zdarzeniu potwierdził Onet. Z ustaleń portalu wynika, że w piątek podczas lotu ćwiczebnego w myśliwcu Su-22 zgasł silnik . Maszyna należała do 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. Co prawda pilotowi udało się go ponownie uruchomić, ale musiał lądować awaryjnie. Pytany o przebieg zdarzenia rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych ppłk. Marek Pawlak powiedział Onetowi, że "Su-22 nie zostały uziemione". Jednak na pytanie czy w takim razie latają stwierdził, że "nie latają do czasu wyjaśnienia przyczyn ostatniej awarii".

Z informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że myśliwce nie będą latać przez weekend, tyle ma potrwać badanie incydentu.

To nie koniec kłopotów polskiego lotnictwa bojowego. Z informacji zdobytych przez dziennikarzy Onetu wynika, że polskiego nieba pilnuje w tej chwili co najwyżej kilkanaście wielozadaniowych myśliwców F-16. Chociaż oficjalnie MON podaje, że mamy 48 takich maszyn, to według informatorów portalu większość przechodzi naprawy. 

Warto przypomnieć, że od maja nie lata także blisko 30 innych myśliwców - MiG-29. Te z kolei zostały uziemione po katastrofie do jakiej doszło w marcu koło Węgrowa. Samolot runął na ziemię, pilot zdołał się katapultować.  

Więcej o:
Komentarze (138)
Awaria myśliwca SU-22. Przez kłopoty z silnikiem kolejna grupa maszyn uziemiona
Zaloguj się
 • shtalman

  Oceniono 26 razy 20

  Całe szczęści że w odwodzie mamy ogromne zapasy kropideł bojowych i wody święconej, szturmowców modlitewnych, mocny sojusz z Jezusem Chytrusem Królem Wolski wraz z jego matką boską Tęczochowską, tuzy myślicieli wojskowych z ogromną emeryturą jak arcybiszkopt generał brygady czarno-sukienkowych Sławoj Głódź przygotowują strategie i taktyki, wolska to bezpieczny kraj

 • d.kos

  Oceniono 34 razy 18

  Antoni Maciarenko wraz z zwierzchnikiem kaczorenko może spokojnie, do Moskwy zameldować wykonanie zadania rozłożenia polskiej armii na łopatki i zostawienia jej stanu podobnego do tego z 1939 roku. Brawo tępi wyborcy. Brawo....

 • hrkukus

  Oceniono 27 razy 17

  Pozostają nam drzwi od stodoły. Rolnikom się nie opłaca, mają inne źródła dochodów, stodoły stoją zbędne, więc sprzętu jest pod dostatkiem. Silnik w tym sprzęcie nigdy nie gaśnie, części zamiennych pod dostatkiem, prosty i tani serwis, same zalety.

 • mcguirre

  Oceniono 19 razy 13

  Armia a tym samym bezpieczeństwo kraju w rozsypce. Rozumiem, że nie ma czego bronić ? Nie ma co, dobra zmiana.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 14 razy 12

  Błaszczak już powinien kupić 100 F-16 żeby wymienić posowiecki sprzęt. Jak tego nie zrobił to Suteren powinien wymienić Błaszczaka.

 • kms2x

  Oceniono 26 razy 12

  W latach 80 tych, największego kryzysu w Polsce, mieliśmy 600 myśliwców, na owe czasy całkiem nowoczesnych, porównywalnych z niemieckimi czy francuskimi. Ustępowały amerykańskim, tym które mamy teraz.
  SZEŚĆSET. Myśliwców. Transportowych i bombowców było drugie tyle.

 • mistermadmat

  Oceniono 23 razy 11

  kasa idzie na 500- dla patologii i j ebanych nierobów ....gdyby karaluch poczuł smrodliwy oddech wani sałdata na swoich plecach to kasa by się znalazła na wszystko.....

 • eug01

  Oceniono 12 razy 10

  Jeszcze trochę, a MON uda się na bezprzetargowe zakupy dronów do Biedronki i to one będą strzec naszego nieba.

 • dlugi48

  Oceniono 12 razy 10

  SU-22 nie jest myśliwcem. To przede wwszystkim samolot szturmowy czyli wg obecnej nomenklatury wielozadaniowy. Nie nadaje się obecnie na mysliwiec.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX