Prezes Światowego Związku AK o odznaczeniu Klepackiej: Czy oni są jakąś cywilbandą? Powinni przeprosić

Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK odcina się od decyzji okręgu związku, który samowolnie nadał olimpijce Zofii Klepackiej tytuł honorowego członka organizacji. - Czy oni są jakąś cywilbandą? Powinni doczytać statut związku i przeprosić. Jak będą się upierać, to mogą wylecieć - mówi w rozmowie z Onetem.
Zobacz wideo

W poniedziałek 3 czerwca Zofia Klepacka otrzymała tytuł honorowej członkini Światowego Związku Żołnierzy AK. Windsurferka została uhonorowana przez jeden z okręgów organizacji (Warszawa-Wschód) wbrew woli zarządu związku, który wskazywał, że nadanie odznaczenia jest bezprawne. W wydanym oświadczeniu podkreślano, że statut organizacji nie przewiduje nadawania tytułu honorowego członka przez którykolwiek z okręgów, a odznaczenie nadawane jest jednie osobom "szczególnie zasłużonym". 

Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK: To okręg naszej organizacji czy jakaś cywilbanda?

Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Leszek Żukowski w rozmowie z Onetem podkreśla, że nadanie Klepackiej tytułu jest "bezprawne i formalnie niemożliwe", a przed uroczystością władze okręgu Warszawa-Wschód nie konsultowały decyzji z zarządem.

To nie ma też żadnej mocy prawnej, ponieważ tytuł honorowego członkostwa naszego związku może nadać tylko zjazd delegatów, a najbliższy odbędzie się za dwa lata. To jakaś samowolna decyzja Okręgu Warszawa-Wschód
Czy oni są jakąś cywilbandą? Powinni doczytać statut Związku i przeprosić. Jak będą się upierać, to mogą wylecieć

- mówi Żukowski, podkreślając, że osoby, które zdecydowały się na odznaczenie Klepackiej "najwyraźniej chciały się jej przypodobać", a teraz powinny przeprosić za swoją decyzję. - Co ona zrobiła dla naszego związku, by nadawać jej taki tytuł? Nie znam żadnych jej zasług dla naszej społeczności. I nie jest też przecież kombatantem - kwituje.

Władze okręgu Warszawa-Wschód, które przyznały Klepackiej odznaczenie, wciąż twierdzą, że miały prawo na nadanie tytułu Klepackiej tytułu. W oświadczeniu na Facebooku dodają, że był to tytuł "honorowego członka okręgu".

Klepacka odznaczona tytułem honorowym. Kapelan dziękował "za świadectwo"

Przypomnijmy, że w uroczystości odznaczenia Klepackiej brało udział kilkadziesiąt osób, m.in. wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka, poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Melak, szef gabinetu Ministra Obrony Narodowej Łukasz Kudlicki oraz ksiądz Jerzy Błaszczak. Kapelan na koniec uroczystości wygłosił przemówienie, w którym nawiązał do postawy Klepackiej i podziękował jej "za świadectwo". Medalistka w ostatnich miesiącach krytycznie wypowiadała się na temat deklaracji LGBT podpisanej przez prezydenta Warszawy, a później homoseksualizm nazwała "wynaturzeniem" i opublikowała serię homofobicznych komentarzy na Facebooku.

 O mądrość dla całego narodu naszego pana Boga prosimy i dziękujemy pani Zosi za to świadectwo, jak ważne... To świadectwo: nie dam moich dzieci na poniewierkę, na poniżenie programem, którym chcą upodlić człowieka, dziecko. I za to bardzo pani Zofii dziękujemy

- mówił.

Tytułem honorowego członka Światowego Związku Żołnierzy AK zostali w przeszłości odznaczeni m.in. papież Jan Paweł II oraz żona generała Fieldorfa, Janina Fieldorf.

Więcej o: