Jest nowy dowódca SOP. To doświadczony kapitan Paweł Olszewski, pseudonim "Hans"

Po kilku miesiącach od dymisji poprzedniego szefa Służby Ochrony Państwa powołano jego następcę. Został nim kapitan Paweł Olszewski, który chronił m.in. Mateusza Morawieckiego i Lecha Kaczyńskiego - podało MSWiA.
Zobacz wideo

"Premier Mateusz Morawiecki, na wniosek złożony jeszcze przez min. J. Brudzińskiego i w uzgodnieniu z Prezydentem RP, powołał majora Pawła Olszewskiego na stanowisko komendanta Służby Ochrony Państwa"- poinformował wydział prasowy MSWiA. Stanowisko nie było obsadzone od końca lutego. Decyzja zapadła w dniu powołania Elżbiety Witek na miejsce dotychczasowego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego.

Jak przypomina TVN 24 Olszewski od lat służył w BOR i (po zmianie nazwy służby) SOP. Pracował przy ochronie prezydenta Lecha Kaczyńskiego, był szefem ochrony Mateusza Morawieckiego, gdy ten był wicepremierem. To także instruktor służby, pełnił też funkcję naczelnika w jednym z wydziałów SOP. Kapitan ma pseudonim "Hans". 

Cytowany anonimowo rozmówca TVN24.pl komentuje, że Olszewski ma dobrą opinię, ale może brakować mu doświadczenia w dowodzeniu. 

Dymisja szefa SOP po szczycie bliskowschodnim

Do dymisji poprzedniego szefa SOP gen. Tomasza Miłkowskiego doszło w lutym. W komunikacie resortu spraw wewnętrznych napisano, że rezygnacja została złożona "po wcześniejszych ustaleniach" z ministrem Joachimem Brudzińskim. Jednak w mediach nieoficjalnie informowano o tym, że Miłkowski miał się przyczynić incydent na warszawskim lotnisku 13 lutego, pierwszego dnia szczytu bliskowschodniego. Miało dojść do awantury między funkcjonariuszami SOP i agentami Secret Service, którzy mieli ochraniać amerykańskiego wiceprezydenta Mike'a Pence'a. Brudziński dementował doniesienia dot. dymisji.

Tomasz Miłkowski dowodził Służbą Ochrony Państwa od kwietnia 2017 roku - najpierw jako szef BOR, a po zmianie nazwy tej formacji, jako komendant SOP.

Zobacz wideo
Więcej o: