Obchody 4 czerwca w Gdańsku. Aleksander Kwaśniewski upomniał się o "komuchów"

W Europejskich Centrum Solidarności odbyła się debata zorganizowana w ramach obchodów Święta Wolności i Solidarności, w których udział wziął m.in. Aleksander Kwaśniewski. Były prezydent ostrzegał słuchaczy, przed możliwością powrotu do autorytarnych rządów oraz upomniał się o pamięć o "komuchach", którzy brali udział w negocjacjach Okrągłego Stołu.
Zobacz wideo

Jak podaje TVN24, podczas debaty "30 lat polskiej demokracji. Forum Obywatelskie w Gdańsku" Aleksander Kwaśniewski ostrzegał, przed powrotem do autorytaryzmu. Były prezydent powiedział - Po 1989 byliśmy w optymistycznym nastroju, że historia się skończyła; teraz widzimy, że jest alternatywa - są to autorytarne rządy.

Aleksander Kwaśniewski podczas obchodów 4 czerwca w Gdańsku - Dzisiaj jestem tu z wami, bo uważam, że 4 czerwca 1989 roku to było wielkie, wielkie polskie zwycięstwo

Według byłego prezydenta, aby do tego nie dopuścić należy wrócić do wartości, które budowały "Solidarność", czyli do wolności, demokracji i poszanowania państwa prawa. Kwaśniewski podkreślił, że obecne problemy demokracji w Polsce wynikają z tego, że elity polityczne "zużyły się" i nie są zdolne do kompromisu. Na koniec zaapelował także o to, by zbudować "piękną samorządową Polskę".

Były prezydent w swoim wystąpieniu upomniał się także o drugą stronę, która biała udział w obradach Okrągłego Stołu - Upominam się nieco o pamięć o tych, którzy byli drugą stroną tego dialogu (...). Była ta druga strona ówczesnej władzy, te przez was nieznoszone "komuchy", które jednak wykazały wystarczająco dużo rozsądku, ale także odwagi, aby otworzyć drzwi do tej wielkiej zmiany, która miała miejsce. (...) Miałem okazję w tych wyborach uczestniczyć i miałem okazję, w przeciwieństwie do większości tu, te wybory przegrać. Dzisiaj jestem tu z wami, bo uważam, że 4 czerwca 1989 roku to było wielkie, wielkie polskie zwycięstwo.

Aleksander Kwaśniewski skomentował także list prezydenta Andrzeja Dudy oraz jego nieobecność podczas obchodów w Europejskim Centrum Solidarności. Były prezydent pouczył obecną głowę państwa - Z mojej praktyki prezydenckiej wynika, że często listy prezydentów są bardzo pięknie napisane. Dobrze byłoby, żeby jeszcze prezydenci czasami te listy przeczytali i wdrożyli w życie.

Więcej o:
Komentarze (228)
Obchody 4 czerwca w Gdańsku. Aleksander Kwaśniewski upomniał się o "komuchów"
Zaloguj się
 • Antoni Baraniak

  Oceniono 25 razy 11

  Byc moze nie godze sie z wszystkim co byly prezydent Kwasniewski mowi, ale z wielka przyjemnoscia i rozsadkiem dolacze do Polakow uwazajacych prez. Kwasniewskiego za najlepszego prezydenta Polski po upadku komunistycznej wladzy w Polsce.??

 • damtek

  Oceniono 9 razy 9

  Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności .
  Posłuszni muszą być
  niewolnikami ...

  George Orwell

 • jluc

  Oceniono 25 razy 9

  Wielki człowiek! I wtedy i dziś potrafi się znaleźć!!! Wielki szacunek Olek...

 • tel123

  Oceniono 17 razy 9

  Czy ktoś może mi napisać jaki jest obecnie w Polsce ustrój ? Chodzi o to, że widzę mieszankę bolszewizmu z socjalizmem i faszyzmem .....

 • cleryka

  Oceniono 19 razy 9

  Duda dał dudy tą swoją nieobecnością,bo Mu Prezes podrzucił robotę do wykonania w ostatniej chwili, planowaną od tygodnia.Śmieszny jest ten kurdupel ze swoja małością,kompleksami wobec D.Tuska i innych mądrzejszych od niego.

 • bonanza123

  Oceniono 17 razy 7

  Jak widzę wielu nie podoba się wystąpienie Pan Kwaśniewskiego. Człowiek pwiedział prawdę gdyby uwczesny rząd poszedł w zparte to nic by się nie zmieniło.A jeśli chodzi o to że Pan Kwaśniewski był najlepszym jak do tej pory prezdentem to prawda i choćby co niektórzy pękło że złości to tego nie zmienią.Obecna osoba zajmująca etat prezydenta to jest historyczna pomyłka przykre ale prawdziwe.

 • antropoid

  Oceniono 19 razy 7

  DZIS to już nie tajemnica, że wśród antykomunistów nie mniej draństwa było, niż w PZPR.

  Zwłaszcza po rozmodleniu na pokaz łatwo je poznać.

 • muzoman

  Oceniono 8 razy 6

  Olek też komuch ale postępowy. Ludzie dwa razy wybrali go prezydentem bo przerastał resztę o głowę. Był i do tańca i do różańca. Nawet razem z papieżem jechał samochodem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX