Obchody 4 czerwca w Gdańsku. Zofia Romaszewska czyta list prezydenta Dudy. Sala skanduje: "Konstytucja!"

W Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku trwają obchody upamiętniające 30. rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Polsce. Podczas uroczystości zabrakło m.in. prezydenta Andrzeja Dudy czy premiera Mateusza Morawieckiego.
Zobacz wideo

W gdańskich obchodach udział zapowiedzieli m.in. Lech Wałęsa, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Leszek Miller, Leszek Balcerowicz, Henryk Wujec, Janusz Steinhoff czy przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. W uroczystościach w Gdańsku udziału nie weźmie premier Mateusz Morawiecki, którego wczoraj na to wydarzenie próbowała zaprosić Aleksandra Dulkiewicz oraz prezydent Andrzej Duda, który jedynie wysłał list do uczestników obchodów Święta Wolności i Solidarności.

Obchody 4 czerwca w Gdańsku. Aleksander Kwaśniewski o liście Andrzeja Dudy - Dobrze byłoby, żeby prezydenci jeszcze te listy przeczytali i wdrożyli w życie

W Europejskim Centrum Solidarności list od prezydenta odczytała Zofia Romaszewska. Znalazły się w nim m.in. życzenia Andrzej Dudy skierowane do wszystkich Polaków - Życzę wszystkim współczesnym Polakom, aby za kolejne 30 lat nasi najmłodsi obecnie rodacy mogli być z nas dumni, a nade wszystko czerpali z dobrych owoców naszej pracy. Dla tego najwyższego, wspólnego dobra, jakim jest wolna ojczyzna.

Po tych słowach na sali, gdzie odbywały się przemówienia, można było usłyszeć okrzyki "Konstytucja". Zaraz po tym głos zabrał były prezydent Aleksander Kwaśniewski, który postanowił odnieść się do listu Andrzeja Dudy - Z mojej praktyki prezydenckiej wynika, że często listy prezydentów są bardzo pięknie napisane, dobrze byłoby, żeby prezydenci jeszcze te listy przeczytali i wdrożyli w życie.

Więcej o: