Elżbieta Witek nowym ministrem spraw wewnętrznych i administracji [Rekonstrukcja rządu]

Dzisiejsza rekonstrukcja rządu objęła m.in. stanowiska szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Na ten urząd mianowana została Elżbieta Witek.
Zobacz wideo

Dotychczasowym szefem MSWiA był Joachim Brudziński, który na to stanowisko został mianowany w styczniu 2018 roku. W majowych wyborach został wybrany na posła do Parlamentu Europejskiego. Uzyskał 185 186 głosów wyborców z okręgu obejmującego województwa lubuskie i zachodniopomorskie. . 

Elżbieta Witek nowym ministrem spraw wewnętrznych i administracji

Będzie to powrót Elżbiety Witek do Rady Ministrów - wcześniej przez rok była m.in. rzecznikiem prasowym rządu. W latach 2015 - 2017 pracowała także jako szef gabinetu politycznego premiera w rządach Beaty Szydło. 

Wcześniej pracowała jako nauczycielka i dyrektorka szkół w Jaworze. Od 1980 roku przystąpiła do  "Solidarności", a po delegalizacji związku wspierała związek także w podziemiu. W stanie wojennym za działalność opozycyjną została aresztowana na trzy miesiące, a następnie zwolniona z pracy. Była też członkiem Komitetu Politycznego PiS, w 2015 roku pełniła nawet funkcję rzecznika prasowego Prawa i Sprawiedliwości. Po wygranych wyborach parlamentarnych otrzymała stanowisko ministra bez teki w rządzie Beaty Szydło. Ze stanowiska odwołana została w grudniu 2017 roku na wniosek nowego premiera Mateusza Morawieckiego. 

Elżbieta Witek jest drugą kobietą, która została mianowana szefową MSWiA. Pierwszą kobietą na tym stanowisku była Teresa Piotrowska.
 
 

Więcej o: