Zofia Klepacka uhonorowana przez oddział Związku Żołnierzy AK wbrew woli zarządu

Zofia Klepacka otrzymała tytuł honorowej członkini Światowego Związku Żołnierzy AK wbrew woli zarządu związku, który uznał nadanie odznaczenia za bezprawne. Podczas uroczystości zorganizowanej przez oddział związku Warszawa-Wschód na sali pojawili się m.in. przedstawiciele rządu PiS oraz kapelan, który pochwalił Klepacką za podejście do deklaracji LGBT+ i za "świadectwo, że nie da dzieci na poniewierkę".
Zobacz wideo

W poniedziałek w Warszawie odbyła się uroczystość, podczas której Zofii Klepackiej - olimpijce znanej z homofobicznych wypowiedzi - przyznano tytuł honorowego członka Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (najwyższe odznaczenie, które przyznaje się osobom szczególnie zasłużonym). Tytułu nadał jeden z okręgów związku (Warszawa-Wschód), łamiąc tym samym statut organizacji i postępując - zdaniem władz związku - niezgodnie z prawem. Zarząd Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej kategorycznie odciął się od tej decyzji, wskazując, że nie mogła ona zostać podjęta przez jeden z oddziałów.

"Powyższe nadanie tego zaszczytnego tytułu nastąpiło z rażącym naruszeniem naszego statutu. Bowiem stosownie do treści §9 ust.3 statutu Członkiem Honorowy może zostać osoba fizyczna szczególnie zasłużona dla Rzeczypospolitej lub dla Związku. Jak również zostały naruszone procedury jego przyznania, ponieważ zgodnie z §11 ust.2 statutu, taką godność nadaje Zjazd Delegatów na wniosek Zarządu Głównego" - wskazano w specjalnie wydanym oświadczeniu

Klepacka z tytułem honorowego członka Światowego Związku Żołnierzy AK. Nadano go bezprawnie

Mimo sprzeciwu zarządu związku, w Centrum Szembeka przy ulicy Zamienieckiej odbyła się uroczystość nadania Zofii Klepackiej tytułu honorowego członka Światowego Związku Żołnierzy AK. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt osób, m.in. wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka, poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Melak, szef gabinetu Ministra Obrony Narodowej Łukasz Kudlicki oraz ksiądz kapelan Jerzy Błaszczak.

Nadanie odznaczenia Klepackiej było transmitowane w mediach społecznościowych. Jak uzasadnili organizatorzy, tytuł członka honorowego został jej przyznany za "osiągnięcia sportowe" i "działalność natury patriotycznej".

Pani Zofia udziela się w szkołach, odciąga młodzież od smartfonów, żeby nam kalekie pokolenie nie wyrosło i jednocześnie swoją postawą głosi wartości patriotyczne

- mówił przedstawiciel okręgu Warszawa-Wschód Mirosław Widlicki, który zapowiedział nadanie tytułu  Klepackiej. Jak dodał, władze jego okręgu miały prawo przyznać Klepackiej odznaczenie.

Tutaj oburzają się niektórzy, że nadajemy sobie większe uprawnienia, niż mamy - nie, w okręgu mamy te uprawnienia i nadajemy honorowe członkostwo naszego okręgu. Teraz dokonamy aktu dekoracji pani Zofii odznaczeniem

- stwierdził. Jak jednak słychać w dalszej części nagrania, podczas nadawania Klepackiej odznaczenia mówiono już o odznaczeniu sportsmenki w imieniu całego Światowego Związku Żołnierzy AK (w transmisji słychać to od 6 minuty nagrania).

Po odebraniu wyróżnienia głos podczas uroczystości zabrała sama Klepacka, którą obecni na sali nagrodzili gromkimi brawami.

Chcę podziękować za to piękne wyróżnienie. (...) Jako sportowiec reprezentujący nasz kraj na arenach całego świata jestem i będę tym bardziej dumna wiedząc, że jestem od tej pory honorowym członkiem Armii Krajowej okręgu Wschód

- mówiła, kończąc swoje wystąpienie słowami: "Jeszcze Polska nie zginęła".

Kapelan o postawie Klepackiej: Dziękujemy za świadectwo

Na koniec uroczystości głos zabrał kapelan Jerzy Błaszczak, który - jak przekonywali chwilę wcześniej organizatorzy - miał poprowadzić modlitwę "w intencji sportowców". Ksiądz w swoim wystąpieniu nawiązał jednak do postawy Klepackiej, która krytycznie wypowiadała się na temat deklaracji LGBT podpisanej przez prezydenta Warszawy, a później homoseksualizm nazwała "wynaturzeniem" i opublikowała serię homofobicznych komentarzy na Facebooku.

Gdy pan Jezus wstąpił do nieba, uczniowie poczuli się osamotnieni, ale była z nimi Maryja, matka Jezusa, królowa apostołów. Dziesięć dni i dziesięć nocy trwali na jednomyślnej modlitwie (...) Pani Zofia... Imię Zofia wiemy co oznacza, mądrość. Niektórym tej mądrości brakuje i mówią, że w głowie im się nie mieści

- zaczął swoje przemówienie ks. Błaszczak.

O mądrość dla całego narodu naszego pana Boga prosimy i dziękujemy pani Zosi za to świadectwo, jak ważne... To świadectwo: nie dam moich dzieci na poniewierkę, na poniżenie programem, którym chcą upodlić człowieka, dziecko. I za to bardzo pani Zofii dziękujemy

- dodał.

Tytułem honorowego członka Światowego Związku Żołnierzy AK, który - jak podkreślają władze związku - jest przyznawany w "specjalnych przypadkach", zostali w przeszłości odznaczeni m.in. papież Jan Paweł II oraz żona generała Fieldorfa, Janina Fieldorf. 

Zobacz wideo
Więcej o: