Jechał z Turcji bez przerw przez wiele dni. Był tak zmęczony, że przysnął podczas kontroli

Inspekcja Transportu Drogowego zatrzymała na autostradzie A1 koło Torunia ciężarówkę przewożącą produkty spożywcze z Turcji do Gdyni. Podczas kontroli okazało się, że kierowca niejednokrotnie złamał przepisy o dozwolonym czasie pracy. Mężczyzna był tak zmęczony, że przysnął podczas kontroli.
Zobacz wideo

To, że kierowca ciężarówki z Turcji nie przestrzegał przepisów dotyczących dozwolonego czasu pracy, pokazały dane z pamięci tachografu oraz karty kontrolowanego kierowcy. Inspektorzy transportu drogowego, którzy zatrzymali mężczyznę na autostradzie A1 w pobliżu Torunia, odkryli, że przekroczył on dopuszczalne okresy jazdy dziennej, tygodniowej i dwutygodniowej. Kierowca ciężarówki należącej do tureckiego przewoźnika skracał także odpoczynki i prowadził pojazd bez przerw, które są prawnie wymagane - informuje Polsat News.

Kierowca tira zasnął podczas kontroli. Gdyby prawo na to pozwalało, zapłaciłby ponad 76 tys. zł

Z ustaleń Inspekcji Transportu Drogowego wynika m.in., że kierowca tira jechał ciężarówką 61 godzin przez pięć następujących po sobie dni i nie odebrał w tym czasie ani jednego odpoczynku dziennego. Kierowca był na tyle zmęczony, że zasnął w czasie kontroli pojazdu. Za wszystkie wykroczenia przeciwko przepisom o czasie pracy musiałby zapłacić 76 500 zł, jednak został ukarany mandatem w wysokości 12 tysięcy zł, ponieważ polskie prawo uniemożliwia naliczanie wyższych kar. 

Więcej o: