40. rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Spotkania przyciągnęły 10 mln Polaków

W wielu miastach w Polsce odbywają się uroczystości i okolicznościowe spotkania związane z 40. rocznicą pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Papież w 1979 r. odwiedził łącznie osiem miast, a w spotkaniach z nim mogło uczestniczyć nawet 10 milionów osób.
Zobacz wideo

Papież Jan Paweł II przyleciał do Polski z pierwszą pielgrzymką 2 czerwca 1979 r. Hasłem pielgrzymki papieża z 1979 roku było "Gaude Mater Polonia", czyli "Raduj się, matko Polsko".

W trakcie swojego pobytu papież odwiedził Warszawę (2 czerwca), Gniezno (3 czerwca), Częstochowę (4-6 czerwca). Od 6 czerwca do 10 czerwca przebywał w Krakowie. W tym czasie odwiedził także Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim i Nowy Targ. W samym Krakowie spotkał się z wiernymi na Skałce, w opactwie Cystersów w Mogile oraz na krakowskich błoniach.

Szacuje się, że w spotkaniach z Janem Pawłem II uczestniczyło około 10 milionów Polaków. Wydarzenie było wyczekiwane przez wielu katolików, ze względu na fakt, że przez wiele tygodni na przyjazd papieża nie chciały się zgodzić komunistyczne władze.

Pielgrzymka Jana Pawła II do ojczyzny nie była jednak pierwszą, jaką papież odbył w trakcie swojego pontyfikatu. Pierwszym krajem, jaki odwiedził, był Meksyk.

Jan Paweł II. 40. rocznica pierwszej pielgrzymki do Polski

Pielgrzymka do Polski szczególnie zapisała się w historii ze względu na słowa, które papież wygłosił na placu Zwycięstwa w Warszawie. - Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi! - mówił Jan Paweł II.

 

Zapis pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski - film "Pielgrzym" w reżyserii Andrzeja Trzos-Rastawieckiego - można obejrzeć w całości w internecie na kanale Episkopatu na YouTube. Z kolei Instytut Pamięci Narodowej uruchomił specjalną stronę internetową, na której dostępne są materiały i zdjęcia dotyczące wydarzeń z 1979 r.

Rocznica pielgrzymki Jana Pawła II do Polski

Głównym punktem obchodów 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki świętego Jana Pawła II do kraju będzie multimedialne widowisko "Wsłuchiwać się w Papieża". Odbędzie się ono w niedzielę wieczorem na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Będzie to jedenastoczęściowy koncert połączony z prezentacją papieskich przesłań i wykonaniem pieśni związanych z osobą papieża-Polaka.

W gronie wykonawców znaleźli się m.in. Ryszard Rynkowski, Krzysztof Cugowski, Kamil Bednarek, Stanisława Celińska, Zakopower, Golec uOrkiestra, a także Andrzej Lampert i Warszawska Orkiestra Sentymentalna.

Więcej o:
Komentarze (189)
40. rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Spotkania przyciągnęły 10 mln Polaków
Zaloguj się
 • damtek

  Oceniono 50 razy 34

  150 lat temu Kościół sprzeciwiał się wyzwoleniu niewolników, 100 lat temu sprzeciwiał się prawu kobiet do głosowania, od 50 lat walczy z prawami osób LGBT.

  Nie walczy tylko z głodem, zacofaniem, biedą i tyranami na świecie, za to wciąż rości sobie prawo do nieomylności.
  ToNiePrzejdzie/twitter

 • damtek

  Oceniono 34 razy 30

  Kolejny cud: kościół ma dziś w Polsce więcej ziemi niż przed wojną, mimo że polskie terytorium zmniejszyło się po wojnie o 76 tys. km kw.
  W.Jabłoński/twitter

 • rubo45

  Oceniono 27 razy 25

  Pomyślcie sobie, że dla swojej walki z lewicowością krył pedofili w sutannach. Tysiące dziecie naraził na traumę. Był wyjątkowo ponurym skur..synem.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 39 razy 25

  Niesamowite jest to jak KK się w Polsce przez to 40 zdegenerowal i zdegradował...
  Aż żal prawie teraz na nich patrzeć... I mówię to z perspektywy neutralnego obserwatora bo nigdy do kościoła nie chodziłem ani za bardzo wierzący także nie jestem :-)

 • karo80.0

  Oceniono 25 razy 23

  Jak się okazało 40 lat później, „pokolenie JPII” to najczęściej prymitywny, nacjonalistyczny kołtun.

 • bladortograficzny11

  Oceniono 35 razy 23

  " Jeżeli wiejski Jasiu nie chodził na zabawy i dyskoteki to wtedy na wsi o takim mówili : "ten to chyba pójdzie na księdza bo on jakiś taki inny" .
  Obecnie w czasach tolerancji i marszów równości taki Jasiu może spakować walizkę i wyjechać do Krakowa , Gdańska , Berlina czy Wiednia i nie musi iść na księdza czy zakonnika . Podobnie jest z lesbijkami/zakonnicami .
  Dlatego biskupi tak plwają na te marsze równości i ruch LGBT gdyż są przyczyną pustek w seminariach duchownych i nowicjatach zakonnych . No i ta wg biskupów niedobra Unia z otwartymi granicami gdzie obecnie taki homo-chłopaczek ze wsi wsiada w samolot/autokar i jest w daleko od swojej wsi/miasteczka i nikt już jemu nie smęci "mógłbyś sobie jakąś dziewczynę poszukać" albo "a może pójdziesz na księdza albo zakonnika"

 • almagus

  Oceniono 22 razy 22

  Pluralizm pierwszej solidarności zastąpił monizm!
  Józef Glemp był poinformowany przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego o terminie wprowadzenia stanu wojennego, który ten aprobował.
  Przecież było w TVP, przed śmiercią to wyznał, TYVP utajniło po jednej audycji!
  Czyli kościół to jest obłuda i garnięcie mamony oraz sobie dopisz...
  NSZZ Solidarność przyparafialna dla PRACOWNIKÓW JEST NIENORMALNA!

 • justas32

  Oceniono 30 razy 22

  Człowiek który nigdy w życiu nie powiedział niczego mądrego - idolem Polaków ...

 • bb7676

  Oceniono 25 razy 21

  Teraz po latach wiemy, że był to papież kryjący zboczeńców w sutannach na niespotykaną skalę. Mamy pierwszego świętego który który ukrywał pedofili wśród kleru. Prawdziwy powód do dumy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX