Koniec z formą "Pani Anno". KGP zaleca policjantom z drogówki, aby inaczej zwracali się do kierowców

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji zaleca, aby policjanci ruchu drogowego przestali używać wobec kontrolowanych osób form typu "Pani Anno" i "Panie Andrzeju". "Może to wzbudzać dyskomfort i poczucie zmniejszonego dystansu" - brzmi uzasadnienie.

Pismo z zaleceniami zostało wysłane do Komend Wojewódzkich Policji w całej Polsce oraz do Komendy Stołecznej Policji. Jak z niego wynika, do Biura Ruchu Drogowego Wydziału Nadzoru i Profilaktyki KGP zaczęły napływać informacje dotyczące nieprawidłowego zwracania się policjantów do osób kontrolowanych. Te błędne formy to zwroty "Pan" i "Pani" w połączeniu z imieniem.

W piśmie podkreślono, że policjant jest zobowiązany zachować podczas wykonywania obowiązków służbowych zasad poprawnego zachowania i kultury osobistej, w tym - używania zwrotów grzecznościowych w stosunku do osób kontrolowanych.

Forma może "wzbudzać dyskomfort"

"Nie jest natomiast uzasadnione wzbogacanie formy 'Pan/Pani' imieniem danej osoby. Może to wzbudzać w kontrolowanym dyskomfort i poczucie zmniejszonego dystansu między nim a policjantem w sytuacji i tak często mało komfortowej dla kontrolowanego" - uzasadniono w piśmie.

Biuro Ruchu Drogowego KGP zwróciło się więc z prośbą do naczelników policji o "przypomnienie podległym funkcjonariuszom istoty prawidłowego przeprowadzania kontroli uczestników ruchu drogowego, w tym właściwej formy zwracania się do osób kontrolowanych".

Więcej o:
Komentarze (442)
Koniec z formą "Pani Anno". KGP zaleca policjantom z drogówki, aby inaczej zwracali się do kierowców
Zaloguj się
 • himils

  Oceniono 160 razy 138

  Rzeczywiście, niejeden raz odczuwałem dyskomfort, kiedy policjant zwracał się do mnie pani anno, choć na imię mi mieczysław.

 • bacowa

  Oceniono 109 razy 85

  Może jak za Komuny ,,obywatelu/obywatelko''?

  a do członka PiS starym zwyczajem ,,towarzyszu/towarzyszko''

 • demetria11

  Oceniono 87 razy 75

  Fakt, nie mówi się "Panie Andrzeju", ale "Adrian".

 • repres1

  Oceniono 92 razy 70

  Prawidłową formą jest "Proszę Pani/Pana". Forma "Panie Andrzeju" jest dopuszczalna, gdy mówi się do osoby znanej nam od dość dawna, z którą łączy nas bliższa znajomość.
  Kiedyś (dawno, dawno temu) "Panie Andrzeju" było zwrotem, za pomocą którego policjant sugerował, że dopuszcza możliwość przyjęcia skromnego upominku (w przeciwieństwie do "Panie kierowco", czyli "Nie próbuj!").

 • ml2403

  Oceniono 59 razy 47

  Proponuję powrót do sprawdzonej formy " zostaliście kierowco zatrzymani za niemanie dokumentów". Oryginalne i autentyczne.

 • dupazbita

  Oceniono 43 razy 43

  Chronią, bronią, pouczają i confetti wycinają.

 • panna.mela.konfacela

  Oceniono 52 razy 40

  Takie same instrukcje powinno się rozesłać do wszystkich telemarketerów, akwizytorów zwanych repami, ubezpieczycieli it. Dla mnie to jest forma pewnego spoufalania się, wystarczy "proszę pana" "proszę pani".
  Brak kultury i poczucie że każdemu wolno wejść na głowę, sięgnęły takiego poziomu w tym kraju, że trzeba od nowa uczyć ludzi ogłady i szacunku dla innych, a zachowanie dystansu jest podstawą. Trzymać na długość ramienia, jak mawiają w niektórych krajach.

 • ben_akiba

  Oceniono 31 razy 29

  No, albo dać im plakietki z imieniem, jak u kasjerek w hipermarketach. I wtedy można byłoby za "panią Annę" zrewanżować się "panem Zbyszkiem"

 • taroudant

  Oceniono 45 razy 29

  Dobra decyzja. Ale nie liczcie kulfony, że darujemy wam wjazdy na chatę o 6 rano z powodu tęczy nad mtkobosko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX