Gdańscy radni przeciwko projektowi PiS ws. Westerplatte. "Kolejna odsłona walki z samorządem"

Radni Gdańska przyjęli apel ws. projektu ustawy, która przewiduje wywłaszczenie Pola Bitwy Westerplatte. Zgodnie z pomysłem PiS teren podlegający miastu miałby przejąć rząd. Planom sprzeciwili się radni Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska.
Zobacz wideo

8 maja grupa posłów PiS wniosła do Sejmu projekt ustawy o "o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku". Zdaniem projektodawców usprawni ona budowę muzeum, która w obecnym stanie prawnym wymaga "długotrwałej i skomplikowanej procedury". Inne zdanie mają radni z Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska, którzy sprzeciwiają się przymusowemu wywłaszczeniu terenów Westerplatte i przeniesieniu własności na rzecz Skarbu Państwa. Radni wystosowali apel do parlamentarzystów o wstrzymanie prac nad projektem.

Gdańscy radni przeciwko projektowi PiS ws. Westerplatte

Dyskusja poprzedzająca głosowanie była burzliwa. Podczas czwartkowej sesji głos zabrała m.in. Aleksandra Dulkiewicz.

Westerplatte jest jednym z najbardziej wymownych symboli walki o polskość. (...) Polscy żołnierze niemal do ostatniej kropli krwi bronili polskości tej ziemi. Dzisiaj PiS dla partykularnych i partyjnych celów chce Gdańskowi odebrać ten najbardziej symboliczny znak polskości tej ziemi. To niezwykle groźny projekt, który jest próbą zredukowania polskiego charakteru Gdańska, a ja na to nie pozwolę

- powiedziała prezydent Gdańska.

Przewodniczący klubu PiS Kacper Płażyński wnioskował z kolei, by radni nie przyjmowali apelu. - Trzeba przywrócić odpowiednią rangę naszemu dziedzictwu, także temu z 1939 roku, także na Westerplatte. Władze Gdańska nie potrafiły tego zrobić przez 30 lat. W momencie, kiedy Państwo Polskie chce w końcu uporządkować ten teren, zainwestować tu ponad 100 mln złotych, to władze sprzeciwiają się temu. Dziwię się, bo każdy samorząd ucieszyłby się z tego - powiedział.

Ostatecznie za apelem głosowało 21 radnych Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska. Przeciw było 11 radnych PiS, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

W apelu radni podkreślają, że "miasto Gdańsk jest zaangażowane w krzewienie pamięci o Westerplatte od dziesięcioleci", a także piszą, że ich zdaniem prawdziwym celem ustawy jest przejęcie organizacji obchodów na Westerplatte oraz "realizowanie ich zgodnie z własną wizją historii".

Dla nas to również kolejna odsłona walki z samorządem, odbieranie nam naszych praw i kompetencji

- brzmi fragment apelu "w sprawie projektu ustawy przewidującej wywłaszczenie Pola Bitwy na Westerplatte".

 
Zobacz wideo
Więcej o: