Prokuratura chce materiałów dotyczących molestowania. Kuria zasłania się tajemnicą. Jest oświadczenie

Kuria poznańska zapewnia w oświadczeniu, że postanowienie prokuratury o zwolnieniu z tajemnicy zawodowej narusza "liczne przepisy prawa" i dlatego złożyła w tej sprawie zażalenie. Śledczy chcieli przekazania materiałów w związku z domniemanymi nadużyciami seksualnymi, do których dochodziło w kościele w Chodzieży.
Zobacz wideo

Prokuratura od wielu miesięcy nie może otrzymać z poznańskiej kurii dokumentów z postępowania kanonicznego, które zakończyło się wydaleniem z kapłaństwa księdza Krzysztofa z parafii św. Floriana w Chodzieży. Duchowny miał molestować nieletniego ministranta, o czym pisaliśmy kilka dni temu. - Ksiądz wykorzystywał mnie, w czym pomogła mu moja trudna sytuacja rodzinna. Uzależnił od siebie finansowo i emocjonalnie, zaczął mnie rozpijać i zrobił ze mnie alkoholika - relacjonował "Głosowi Wielkopolskiemu" Szymon, dziś dorosły mężczyzna. Jego koszmar miał trwać latami.

Poznańska kuria wydała oświadczenie ws. Chodzieży

Duchowny był oddelegowywany do innych parafii. Ostatecznie, po przeprowadzeniu kościelnego śledztwa, ks. Krzysztof został usunięty ze stanu kapłańskiego. Prowadzone przez prokuraturę postępowanie dotyczy trzech czynów: molestowania Szymona przed ukończeniem 15 roku życia, doprowadzenie do obcowania płciowego przez podstęp lub groźbę oraz obcowania płciowego poprzez wykorzystanie stosunku zależności. Kluczowe dla działań działań śledczych są dokumenty postępowania kanonicznego, problem w tym, że prokurator nie ma do nich dostępu.

- W toku postępowania prokurator stwierdził, że zachodzi potrzeba zapoznania się z materiałami postępowania kanonicznego prowadzonego w tej sprawie przez poznańską kurię. Zwróciliśmy się o udostępnienie tych dokumentów, w odpowiedzi poinformowano nas, że są one objęte tajemnicą zawodową - mówi Gazeta.pl prok. Michał Smętkowski z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu

Prokurator wiele miesięcy temu wydał postanowienie, które zwolniło metropolitę poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego i innych duchownych z tajemnicy zawodowej, jednak kuria złożyła zażalenie na tę decyzję. Sąd wyda w tej sprawie postępowanie 10 czerwca, na razie sprawa stoi w miejscu. - Musimy ten materiał mieć, musimy zapoznać z treścią, zobaczyć, jakie tam były dowody, czy są nowi świadkowie - tłumaczy prok. Smętkowski.

"Narusza liczne przepisy prawa powszechnego i kanonicznego"

Po opisaniu sprawy przez media kuria w Poznaniu wydała oświadczenie. Podnosi w nim, że "pracownicy kurii - zwolnieni przez prokuraturę z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej - składali już zeznania w prokuraturze". Ponadto postanowienie o zwolnieniu z tajemnicy zawodowej "narusza liczne przepisy prawa powszechnego i kanonicznego".

"Czekamy na decyzję Sądu w tej sprawie. Takie działanie w żadnej mierze nie ma na celu ani krycia sprawcy domniemanego przestępstwa, ani ograniczania współpracy z organami ścigania w sprawach, w których zachodzi podejrzenie popełniania czynów karalnych" - czytamy w komunikacie. 

Więcej o:
Komentarze (115)
Prokuratura chce materiały dot. molestowania, kuria mówi o tajemnicy zawodowej. Jest oświadczenie
Zaloguj się
 • evergreen111

  Oceniono 52 razy 50

  Oto cała prawda o "pokorze" klechów i ich chęciach do "walki z pedofilią we własnych szeregach". BYLI PRZESTĘPCAMI, SĄ PRZESTĘPCAMI I NADAL BĘDĄ!

 • lesnojeziorska

  Oceniono 44 razy 42

  Nie ma żadnego przestępstwa, a prokuratura molestuje Kościół Święty. Alleluja i od tyłu.

 • januszgrazyna

  Oceniono 38 razy 36

  To przecież jest państwo w państwie teren kościoła jest extertorialny względem terenu Polski, każdy kościół, plebania, diecezja, itp.... wszystkie ziemie kościoła katolickiego w Polsce są terenami Watykanu to tak samo jak ambasada obcego państwa brak wstępu osobom obcym i na tych ziemiach i placówkach obowiązuje prawo Watykanu. Proste no przecież że proste. Co tam sąd może nakazać oni mają swoje prawa i przywileje.

 • fjan

  Oceniono 32 razy 32

  Złodzieje i inni przestępcy też zasłaniają się tajemnicą zawodową. Albo klauzulą sumienia.

 • fjan

  Oceniono 28 razy 28

  Czyli kler katolicki może dokonywać różnych przestępstw bo ich i tak chroni tajemnica zawodowa. A ten zawód tak ma.

 • antropoid

  Oceniono 27 razy 27

  "Tajemnica zawodowa", zwana tez "tajemnicą wiary", watykańskiej korporacji mafijnej zawsze będzie tu stała ponad prawem.

  Wystarczy przed wyborami obiecać baranom parę złotych.
  Z ich własnych pieniędzy...

 • duath

  Oceniono 25 razy 25

  Zdrajcy ludzkości.. po samej Targowicy powinni drżeć na samą myśl, ze zbliżają się do polskiej granicy, ale nie w tym durnym kraju pełnym idi*t*w piątej kategorii, tutaj zdrajcy stawiani są na świeczniku.

 • bambergold

  Oceniono 24 razy 24

  Kuria zasłania się tajemnicą zawodową - i słusznie. Tajemnica zawodowa związku zawodowego pedofilów w czarnych kieckach.

 • Paweł K.

  Oceniono 23 razy 23

  I na takich sku...synów zagłosowaliście wy durne jak barany polaczki. Mam nadzieję że to wasze dzieci będą ci księża ru....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX