Tatry. Wyjaśniła się sprawa gigantycznego zęba na Giewoncie, który został wniesiony przez grupę Azjatów

W piątek 24 maja uczestnicy wycieczki zorganizowanej przez Portal Tatrzański zauważyli grupę Azjatów, którzy próbowali wnieść na Giewont gigantyczny ząb. Jak się okazało był to performance japońskiej artystki Makiko Yamamoto.
Zobacz wideo

O niecodziennej próbie zdobycia Giewontu poinformował Portal Tatrzański. To właśnie uczestnicy wycieczki organizowanej przez tę stronę zauważyli grupę turystów, którzy próbowali wnieść na szczyt Tatr gigantycznych rozmiarów ząb. Wcześniej o tej wyprawie pisał m.in. portal krakow.wyborcza.pl

Tatry. Gigantyczny ząb na Giewoncie - performancje japońskiej artystki Makiko Yamamoto

Ząb miał co najmniej 120 cm wysokości i około 80 cm szerokości. Azjatyccy turyści przygotowani byli na wniesienie zęba na górę - byli m.in. wyposażeni w specjalne drewniane nosze do wnoszenia rzeźby, uprzęże i sprzęt alpinistyczny. Dzięki temu grupie udało się wnieść ząb na sam szczyt Giewontu.

Jak się okazało był to performance japońskiej artystki Makiko Yamamoto, która o swojej wyprawie na Giewont poinformowała także Tatrzański Park Narodowy. Dyrektor parku Szymon Ziobrowski potwierdził w rozmowie z "Gazetą Krakowską", że rzeźbiarka otrzymała zgodę na wniesienie zęba na Giewont. Artystka po wyprawie w Tatry weźmie teraz udział w Polsko-Japońskiej Wystawie Sztuk Współczesnych, która rozpocznie się już 31 maja w Poznaniu. Wystawa organizowana jest przez Instytut Adama Mickiewicza, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu i TRAFO Kyoto Art Center. 

Gigantyczny ząb powstał jako druga część instalacji japońskiej artystki Makiko Yamamoto. Jest on inspirowany japońskimi legendami, które powiązane są z tzw. gigantami Daidarabo. Makiko przez pięć lat szukała różnych legend o gigantach i powracała w regiony, których krajobraz przypomina działania gigantów z podań. Wybór Giewontu nie był raczej przypadkowy - w końcu to w zarysie góry niektórzy dopatrują się sylwetki (gigantycznego) śpiącego rycerza. 

Więcej o: