MON wysłało zapytanie ofertowe o zakup 32 samolotów F-35A. 185 mld zł na modernizację armii do 2026

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił, że Polska planuje zakup 32 samolotów nowej generacji, wielozadaniowych myśliwców F-35A. Polski resort obrony wysłał już zapytanie ofertowe do Stanów Zjednoczonych.
Zobacz wideo

O planowanym zakupie nowych myśliwców poinformował Mariusz Błaszczak podczas konferencji Defence24 Day w Warszawie. Minister podkreślił, że zakup najnowocześniejszych samolotów bojowych dla polskiej armii jest zadaniem priorytetowym dla resortu obrony.

Myśliwce piątej generacji F-35A w polskim wojsku? MON planuje wydać 185 mld złotych na modernizację armii

Minister Błaszczak oświadczył ponadto - Zależy mi na tym, żeby postsowiecki sprzęt w polskim lotnictwie został zastąpiony przez sprzęt najnowocześniejszy. Zależy mi na tym, żeby zdolności obronne naszych sił zbrojnych wzrastały, żeby również system odstraszania ewentualnego przeciwnika był jak najpełniejszy. Jak podaje Ministerstwo Obrony Narodowej do 2026 roku wydatki na modernizację techniczną polskiego wojska mają wynieść 185 miliardów złotych.

Myśliwiec wielozadaniowy Lockheed Martin F-35 Lighting to jednosilnikowy samolot piątej generacji wyprodukowany dla amerykańskich sił zbrojnych. Seria F-35 wykorzystywana jest do misji bliskiego wsparcia, bombardowań oraz walki powietrznej. Jest używany przez lotnictwo USA, Wielkiej Brytanii, Izraela i Australii. Nowa generacja samolotów ma doprowadzić do redukcji kosztów utrzymania i produkcji tych maszyn. Docelowo powstały trzy wersje F-35. Samolot F-35A, którym zainteresowana jest strona polska, to samolot startujący i lądujący w sposób konwencjonalny. Ma zastąpić maszyny F-16 i A-10 Thunderbolt II.

Więcej o: