MON wysłało zapytanie ofertowe o zakup 32 samolotów F-35A. 185 mld zł na modernizację armii do 2026

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił, że Polska planuje zakup 32 samolotów nowej generacji, wielozadaniowych myśliwców F-35A. Polski resort obrony wysłał już zapytanie ofertowe do Stanów Zjednoczonych.
Zobacz wideo

O planowanym zakupie nowych myśliwców poinformował Mariusz Błaszczak podczas konferencji Defence24 Day w Warszawie. Minister podkreślił, że zakup najnowocześniejszych samolotów bojowych dla polskiej armii jest zadaniem priorytetowym dla resortu obrony.

Myśliwce piątej generacji F-35A w polskim wojsku? MON planuje wydać 185 mld złotych na modernizację armii

Minister Błaszczak oświadczył ponadto - Zależy mi na tym, żeby postsowiecki sprzęt w polskim lotnictwie został zastąpiony przez sprzęt najnowocześniejszy. Zależy mi na tym, żeby zdolności obronne naszych sił zbrojnych wzrastały, żeby również system odstraszania ewentualnego przeciwnika był jak najpełniejszy. Jak podaje Ministerstwo Obrony Narodowej do 2026 roku wydatki na modernizację techniczną polskiego wojska mają wynieść 185 miliardów złotych.

Myśliwiec wielozadaniowy Lockheed Martin F-35 Lighting to jednosilnikowy samolot piątej generacji wyprodukowany dla amerykańskich sił zbrojnych. Seria F-35 wykorzystywana jest do misji bliskiego wsparcia, bombardowań oraz walki powietrznej. Jest używany przez lotnictwo USA, Wielkiej Brytanii, Izraela i Australii. Nowa generacja samolotów ma doprowadzić do redukcji kosztów utrzymania i produkcji tych maszyn. Docelowo powstały trzy wersje F-35. Samolot F-35A, którym zainteresowana jest strona polska, to samolot startujący i lądujący w sposób konwencjonalny. Ma zastąpić maszyny F-16 i A-10 Thunderbolt II.

Więcej o:
Komentarze (124)
MON wysłało zapytanie ofertowe o zakup 32 samolotów F-35A. 185 mld zł na modernizację armii do 2026
Zaloguj się
 • metaxo

  Oceniono 20 razy 18

  Znowu pozorowane zakupy ofert dla zamydlenia oczu ciemnemu ludowi. PIS-Targowica udaje, że o wszystkim sama decyduje, a nie Putin.

 • szumarek

  Oceniono 14 razy 14

  I tak wygląda kreatywne wydawanie na armię.
  Wszyscy usłyszą "zakup", ale nikt nigdy nie zobaczy towaru.
  Powinni jeszcze wysłać zapytanie ofertowe na założenie stacji na Księzycu.

 • biesczad1

  Oceniono 13 razy 9

  Od zapytania ofertowego do zrealizowania zamówienia, mija jakieś...10 lat - no ale o tym ciemny lud wiedzieć nie musi...

 • antropoid

  Oceniono 11 razy 5

  Do 2026 zdąży je antoś moskwicz skleić?...

 • lubat

  Oceniono 8 razy 4

  Kraje Trzeciego Świata już tak mają: zadłużenie przekraczające bilion, brak pieniędzy na wszystko, pensje głodowe, ale armia musi mieć najdroższe zabawki.
  A za wszystko zapłaci suweren, bo właściciele tego folwarku sobie od ryja nie odejmą, "bo im się należy".

 • yaspiman

  Oceniono 7 razy 3

  po co te samoloty? przecież zupełnie nie nadają się do organizowania wycieczek i prywatnych przelotów członków pis bandy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX