Alert pogodowy. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia przed deszczem, a nawet gradem. Gdzie jest burza?

Pogoda. We wtorek 28 maja pogoda znów się popsuje. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie ma dobrych wiadomości, szczególnie dla południa Polski, gdzie obowiązuje ostrzeżenie II stopnia przed burzami z gradem. Poziom rzek znów może się podnieść.
Zobacz wideo

Pogorszenie się warunków atmosferycznych związane jest z jednej strony z wilgotną i gorącą masą zwrotnikowego powietrza, która nadciąga nad Polskę ze wschodu, z drugiej zaś - z chłodnym, morskim powietrzem, które przypływa do nas ze strony zachodniej. W miejscu styku tych mas powietrza, które przebiega przez środek Polski, mogą wystąpić niebezpieczne burze.

Pogoda. Gdzie jest burza? Ostrzeżenia meteorologiczne IMGW. Na południu burze z gradem, na zachodzie intensywne deszcze

IMGW wydało ostrzeżenia I i II stopnia. Najniebezpieczniej będzie dziś w województwach lubelskim, podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim i śląskim, gdzie obserwować będziemy burze z gradem. Gradobicie może wystąpić także na Mazowszu oraz Podlasiu, jednak tam obowiązuje ostrzeżenie I stopnia. Meteorolodzy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu z burzami - ostrzeżenie I stopnia obowiązuje na terenie województw opolskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego.

Z zapowiedzi meteorologów wynika, że pierwsze grzmoty usłyszymy na południu kraju około godziny 13:00, jednak z czasem pogoda zacznie się pogarszać, a najwięcej wyładowań w całej Polsce zaobserwujemy dziś w godzinach 16:00 - 18:00. Burze ustąpią prawdopodobnie dopiero jutro w godzinach porannych. 

Kolejne ostrzeżenia hydrologiczne. Woda podniesie się w trzech województwach

Hydrolodzy ostrzegają przed podnoszącym się poziomem wód w rzekach. Zagrożenie II stopnia wystąpi dziś w województwach mazowieckim, dolnośląskim i lubuskim. Na Mazowszu będzie się podnosił poziom wody w Wiśle (przez stolicę przejdzie dziś fala wezbraniowa), z kolei na Dolnym Śląsku i na Ziemi Lubuskiej zacznie wzbierać Odra środkowa oraz jej lewostronne dopływy.

Więcej o: