Fala kulminacyjna na Wiśle dotrze wkrótce do Warszawy. RCB ostrzega Mazowsze

Dziś do Warszawy dotrze fala wezbraniowa na Wiśle. Hydrolodzy przewidują, że jej kulminacja w województwie mazowieckim nastąpi dziś oraz jutro. W Warszawie poziom wody w Wiśle nie powinien przekroczyć stanu alarmowego.
Zobacz wideo

- Stan alarmowy obowiązuje, kiedy poziom wody znajdzie się na wysokości sześciuset pięćdziesięciu centymetrów. Najprawdopodobniej fala wezbraniowa w Warszawie znajdzie się poniżej tej granicy" - przewiduje Magdalena Mańk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Oznacza to, że w stolicy zostanie osiągnięty stan ostrzegawczy.

Fala kulminacyjna na Wiśle kieruje się w stronę Mazowsza. RCB ostrzega: Nie zbliżaj się do rzek

Poziom wody w Wiśle osiągnie stan ostrzegawczy także w powiecie otwockim. Na wysokości pozostałych powiatów w województwie mazowieckim na Wiśle zostanie jednak prawdopodobnie przekroczony stan alarmowy. 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed wysokim poziomem wody w Wiśle i alarmuje, żeby nie zbliżać się do rzek. Alerty z taką informacją zostały przesłane SMS-em do mieszkańców powiatów: garwolińskiego, grójeckiego, piaseczyńskiego, otwockiego, warszawskiego zachodniego, legionowskiego, nowodworskiego, sochaczewskiego, płońskiego, płockiego. Podobną wiadomość otrzymali także mieszkańcy Warszawy i Płocka.

Więcej o: