Mazowsze. 28 maja usłyszymy syreny alarmowe. Co oznaczają?

Co oznaczają syreny alarmowe? Dziś między godziną 8:00 a 18:00 w województwie mazowieckim zostaną uruchomione syreny alarmowe. Będą one częścią ćwiczenia RENEGADE/SAREX-19, które sprawdza system ostrzegania ludności przed zagrożeniem.

Dźwięku syren alarmowych, będącego alarmem próbnym, należy spodziewać się na terenie całego województwa mazowieckiego. Organizatorem ćwiczenia RENEGADE/SAREX-19 jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Na Mazowszu rozbrzmią dziś syreny. Co zrobić, gdy zostanie ogłoszony alarm?

We wtorek 28 maja na Mazowszu usłyszeć będzie można trzyminutowy modulowany dźwięk syren, który oznacza ogłoszenie alarmu. Jego odwołanie zostanie ogłoszone w ten sam sposób - poprzez trzyminutowy ciągły dźwięk syren. Syreny alarmowe, które usłyszymy, to system wczesnego ostrzegania. Używa się go m.in. do komunikowania o klęskach żywiołowych czy usterkach technicznych, które mogą zagrażać ludności cywilnej na masową skalę. Słysząc dziś syreny, nie musimy jednak podejmować żadnych działań i możemy je zignorować.

Co roku Dowództwo Operacyjne angażuje do ćwiczeń różne podmioty cywilne. Scenariusz manewrów przewiduje między innymi reagowanie na ataki terrorystyczne, zagrożenie z morza i powietrza oraz różnego rodzaju ataki z użyciem substancji toksycznych. 

Więcej o:
Komentarze (19)
Mazowsze. 28 maja usłyszymy syreny alarmowe. Co oznaczają?
Zaloguj się
 • polskirozlamacz

  Oceniono 11 razy 7

  Tyle zostanie osiągnięte, że ludzie nauczą się ignorować takie syreny.

 • pomysłowy Dobromir

  Oceniono 11 razy 5

  Konkretnie poddajcie wzór syreny alarmowej oznajmiając a przejazd kolumny rządowej przez miasto lub jakąś drogę krajową na terenie województwa, oraz poprzez modulacje sygnału Kto jedzie w kolumnie na przykład bi bi- brocha, trzykrotne bi bi bi- Antoniusz, ciągle ła ła ła prezydent itd., Ustalcie też sygnał modulowany dla przejazdu prezesa wszystkich prezesów

 • js08836

  Oceniono 5 razy 3

  Błąd logiczny. Po co syreny skoro można je zignorować ? Po co gwizdek sędziego na meczu skoro piłkarz może go zignorować ? Po co sygnał dźwiękowy radiowozu, który możemy zignorować ? Tu przecież chodzi o nawyk i szybką reakcję. Gwizdek sędziego coś oznacza. Radiowóz z sygnałem dźwiękowym też należy reagować, ustąpić przejazd czy się zatrzymać. Np. W Japonii też ćwiczą alarmy. To ostrzeganie przed trzęsieniem ziemi czy tsunami. Tam muszą się wszyscy podporządkować. Ćwiczenia obejmują wybrane ulice czy dzielnice. Ludzie nabywają nawyk ewakuacji na sygnał dźwiękowy. W nas można ignorować. Jaki więc ma sens wkurzać ludzi głośnymi syrenami ? Gdy przyjdzie prawdziwe zagrożenie, ludzie pozostaną w swoich mieszkaniach, sklepach, targowiskach, autach czy komunikacji miejskiej. To nic, że nadleciały bombowce z kraju Eurowizji i nie w celach pokojowych.

 • cezaryk

  Oceniono 5 razy 3

  > 28 maja usłyszymy syreny alarmowe. Co oznaczają?
  8 raz w tym roku? No pewnie ktoś obchodzi imieniny.

 • luzuj

  Oceniono 4 razy 2

  To idiotyczne. Żeby sprawdzić czy działa system działa wystarczy sygnał 10 sekundowy. Po co ludziom w głowach mieszać - żeby nauczyli się sygnały alarmowe ignorować.

 • baby1

  Oceniono 4 razy 2

  No i co to da?

 • marych

  Oceniono 1 raz 1

  Wojsko jest mentalnie jeszcze w czasach PRL i nie zauważyło, że jest radio, tv, że o internecie i komórkach nawet nie wspomnę

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 3 razy 1

  PiSuary szykują się do wojny z suwerenem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX