Mazowsze. 28 maja usłyszymy syreny alarmowe. Co oznaczają?

Co oznaczają syreny alarmowe? Dziś między godziną 8:00 a 18:00 w województwie mazowieckim zostaną uruchomione syreny alarmowe. Będą one częścią ćwiczenia RENEGADE/SAREX-19, które sprawdza system ostrzegania ludności przed zagrożeniem.

Dźwięku syren alarmowych, będącego alarmem próbnym, należy spodziewać się na terenie całego województwa mazowieckiego. Organizatorem ćwiczenia RENEGADE/SAREX-19 jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Na Mazowszu rozbrzmią dziś syreny. Co zrobić, gdy zostanie ogłoszony alarm?

We wtorek 28 maja na Mazowszu usłyszeć będzie można trzyminutowy modulowany dźwięk syren, który oznacza ogłoszenie alarmu. Jego odwołanie zostanie ogłoszone w ten sam sposób - poprzez trzyminutowy ciągły dźwięk syren. Syreny alarmowe, które usłyszymy, to system wczesnego ostrzegania. Używa się go m.in. do komunikowania o klęskach żywiołowych czy usterkach technicznych, które mogą zagrażać ludności cywilnej na masową skalę. Słysząc dziś syreny, nie musimy jednak podejmować żadnych działań i możemy je zignorować.

Co roku Dowództwo Operacyjne angażuje do ćwiczeń różne podmioty cywilne. Scenariusz manewrów przewiduje między innymi reagowanie na ataki terrorystyczne, zagrożenie z morza i powietrza oraz różnego rodzaju ataki z użyciem substancji toksycznych. 

Więcej o: