Fala powodziowa na Mazowszu. Część gospodarstw odciętych. W Warszawie już widać wielką wodę

W Wiśle podniósł się poziom wody w związku z falą powodziową, która dotarła już na Mazowsze. W najtrudniejszej sytuacji są w tym momencie południowe powiaty. Do Warszawy fala dotrze we wtorek.
Zobacz wideo

Na Mazowsze dotarła fala powodziowa. Południowe powiaty już teraz zmagają się z podwyższonym poziomem wód w Wiśle. Szczególnie trudna sytuacja jest w powiecie lipskim, gdzie stany alarmowe w Wiśle zostały przekroczone o 200 centymetrów.

Powiat lipski. Ewakuowano mienie z kilku gospodarstw

- 10 gospodarstw w gminach Solec i Chotcza jest już podtopionych, w 5 przypadkach trzeba było ewakuować mienie - poinformował IAR komendant straży pożarnej w Lipsku Tomasz Krzyczkowski. - Między innymi w rejonie Woli Pawłowskiej był to sprzęt elektryczny - szlifierki i spawarki, a także elektroniczny znajdujący się w budynku, do którego woda prawie wchodziła. Właściciel nie był w stanie sam wynieść tego sprzętu - wyjaśnia Tomasz Krzyczkowski.

Do gospodarstw odciętych od świata strażacy łodzią dowożą żywność, wodę i lekarstwa.

Alert przeciwpowodziowy został dzisiaj także wprowadzony w 4 gminach powiatu kozienickiego. 

Warszawa szykuje się na falę powodziową

Już we wtorek fala wezbraniowa dotrze do Warszawy. Poziom Wisły może osiągnąć nawet 750 cm przy prawym brzegu rzeki i 600 cm przy jej lewym brzegu. Już teraz jednak woda zalała część nadwiślańskich plaż, m.in. tzw. Poniatówkę. O 20:00 w poniedziałek zamknięte zostaną Bulwary Wiślane na czas przejścia przez miasto fali powodziowej. Zdecydował o tym prezydent Rafał Trzaskowski na posiedzenie centrum zarządzania kryzysowego. Najemcy lokali na tym terenie zostali poproszeni o zabranie znajdujących się tam rzeczy. Ostrzeżenia zostały przekazane również działkowcom z Mokotowa, którzy mają ogródki w pobliżu rzeki.

Nad Wisłą zamknięte zostały śluzy wałowe, a także wrota Portu Czerniakowskiego. Kozy i owce pasące się na wyspie przy Moście Gdańskim ewakuowano na obrzeża miasta - informuje ratusz. Na bulwarach będą wyłączone fontanny, część zasilania elektrycznego oraz stacje rowerowe Veturilo. Co więcej, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wstrzymała budowę Mostu Południowego w Warszawie i ewakuowała maszyny budowlane.

Mieszkańcy miasta i regionu już otrzymują alerty RCB

Mazowieckie. IMGW wydało ostrzeżenia hydrologiczne

IMGW wydało ostrzeżenia hydrologiczne 2. stopnia dla województwa mazowieckiego. Dla południowych powiatów wydano również ostrzeżenia meteorologiczne 1. stopnia, zapowiadając burze z gradem.

Ostrzeżenie hydrologiczne 2. stopnia obowiązuje również dla województw lubuskiego i dolnośląskiego.

Więcej o: