Alert RCB. Mieszkańcy Mazowsza dostają sms-y. "Nie zbliżaj się do rzek"

Do Mazowsza dotarła fala wezbraniowa na Wiśle. Kulminacja nastąpi we wtorek i środę. Mieszkańcy regionu otrzymują tzw. alerty RCB. - Nie zbliżaj się do rzek - brzmi ostrzeżenie.
Zobacz wideo

Południowe województwa Polski walczą z podtopieniami. Sytuacja komplikuje się również na Mazowszu, gdzie dotarła fala wezbraniowa. Rządowe Centrum Bezpieczeństwo ostrzega mieszkańców przez zbliżaniem się do rzek. 

Alert RCB dla Mazowsza. "Nie zbliżaj się do rzek"

"Uwaga! Fala wezbraniowa na Wiśle w woj. mazowieckim - kulminacja we wtorek i środę. Nie zbliżaj się do rzek" - brzmi alert, który RCB rozsyła osobom znajdującym się na terenie woj. mazowieckiego. Otrzymają go mieszkańcy powiatów garwolińskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, grójeckiego, Warszawy, warszawskiego zachodniego, legionowskiego, nowodworskiego, sochaczewskiego, płockiego, Płocka i płońskiego.

We wtorek poziom Wisły może osiągnąć nawet 750 cm przy prawym brzegu rzeki i 600 cm przy jej lewym brzegu. Już teraz jednak woda zalała część nadwiślańskich plaż, m.in. tzw. Poniatówkę. 

Część mieszkańców regionu otrzymuje również ostrzeżenia przed silnym burzami z gradem. Mogą też wystąpić przerwy w dostawie prądu. RCB apeluje, aby w miarę możliwości zostać w domu, a w razie burz nie chować się pod drzewami 

W związku z nadchodząca falą wezbraniową Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wstrzymała budowę Mostu Południowego w Warszawie i ewakuowała maszyny budowlane.

RCB - co to?

RCB to państwowa jednostka systemu zarządzania kryzysowego. Ma na celu zapobiegać kryzysom, a w razie ich wystąpienia - minimalizować ich skutki. Dokonuje ona analizy wszelkich możliwych zagrożeń na podstawie informacji dostarczanych przez "ośrodki kryzysowe" administracji publicznej oraz danych międzynarodowych, opracowuje rozwiązania dotyczące sytuacji kryzysowych oraz koordynuje przepływ informacji na ich temat. RCB działa od 2008 roku.

Więcej o: