MON ujawnia liczbę księży w Ordynariacie Polowym Wojska Polskiego. Większość to żołnierze

W strukturach Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego zatrudnionych jest 109 księży kapelanów - żołnierzy zawodowych oraz 14 księży kapelanów - pracowników cywilnych - wynika z informacji udzielonej przez wiceministra obrony narodowej Wojciecha Skurkiewicza. Z danych udostępnionych przez resort wynika, że liczba kapelanów zatrudnionych w wojsku w ostatnich latach znacząco się nie zmieniła.
Zobacz wideo

Poseł Nowoczesnej Adam Szłapka zwrócił się do Ministerstwa Obrony Narodowej z wnioskiem o udostępnienie danych dotyczących księży zatrudnionych w Wojsku Polskim. Odpowiedzi udzielił wiceminister Wojciech Skurkiewicz.

Jak wynika z danych udostępnionych przez wiceszefa resortu, w strukturach Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego zatrudnionych jest 109 księży kapelanów - żołnierzy zawodowych oraz 14 księży kapelanów - pracowników cywilnych (stan na 25 kwietnia 2019 r.).

Wojciech Skurkiewicz podał również dane z poprzednich lat dotyczące zatrudnieniach duchownych:

  • 2015 r. - 111 żołnierzy zawodowych i 13 - pracowników cywilnych
  • 2016 r. - 110 żołnierzy zawodowych i 11 - pracowników cywilnych
  • 2017 r. - 110 żołnierzy zawodowych i 13 - pracowników cywilnych
  • 2018 r. - 107 żołnierzy zawodowych i 13 - pracowników cywilnych

W maju informowaliśmy z kolei w Gazeta.pl, że w Izbach Administracji Skarbowej pełni (według stanu na marzec 2019 r.) służbę łącznie dziesięciu kapelanów, w tym jeden na pół etatu i jeden wyznania prawosławnego.

Więcej o: