Wybory do Europarlamentu. Andrzej Duda na plakatach z kandydatami PiS. Nie było zgody prezydenta

Izabela Kloc, startująca w wyborach do Europarlamentu z list Prawa i Sprawiedliwości, opublikowała na swoim Facebooku grafikę z prezydentem. "Trzymam kciuki", "Popieram z serca" - czytamy obok zdjęcia, na którym Izabela Kloc i Andrzej Duda podają sobie ręce. Kancelaria prezydenta poinformowała, że nie wydała zgody na wykorzystanie wizerunku prezydenta.
Zobacz wideo

Izabela Kloc startuje w wyborach do Europarlamentu w województwie śląskim. Jest kandydatką Prawa i Sprawiedliwości, a jej nazwisko znajduje się na trzeciej pozycji na liście tej partii. W ostatnim dniu kampanii wyborczej umieściła na Facebooku swoje zdjęcie z prezydentem Andrzejem Dudą, opatrzone cytatem.

"Droga Izo! Trzymam kciuki za powodzenie w Twojej kampanii. Należy Ci się mandat. Popieram z całego serca. Andrzej Duda" - głosił napis na grafice umieszczonej na stronie kandydatki Prawa i Sprawiedliwości. Izabela Kloc opatrzyła ją także opisem: "Drogi Prezydencie! Dziękuję za serdeczne słowa. A Was proszę o głos 26 maja".

Posłanka PiS wykorzystała wizerunek prezydenta Andrzeja Dudy w kampanii. Nie miała na to zgody

Sprawą zainteresowała się Wirtualna Polska. Dziennikarze portalu nawiązali kontakt z kandydatką Prawa i Sprawiedliwości, aby dowiedzieć się, czy otrzymała zgodę prezydenta na wykorzystanie jego wizerunku w kampanii wyborczej do Europarlamentu. Asystentka posłanki PiS odpowiedziała, że "przecież nie ma w tym nic dziwnego" i poinformowała, że oprócz Izabeli Kloc wizerunek prezydenta wykorzystuje także Bolesław Piecha, który również startuje do Europarlamentu z list PiS na Śląsku.

O to, czy prezydent wyraził zgodę na tego typu publikacje dziennikarze zapytali w kancelarii głowy państwa.

- Nie mam wiedzy, aby ktokolwiek zgłaszał się do nas z prośbą o zgodę na wykorzystanie zdjęć prezydenta w takim celu - powiedział Wirtualnej Polsce rzecznik prasowy prezydenta Andrzeja Dudy Błażej Spychalski, podkreślając, że prezydent chce zostać bezstronny podczas kończącej się już kampanii wyborczej i zapowiedział, że sprawa zostanie wyjaśniona. 

Zarówno Bolesław Piecha, jak i Izabela Kloc usunęli już grafiki z wizerunkiem prezydenta Andrzeja Dudy. Na jej miejsce posłanka PiS opublikowała przypominającą zdjęcie z prezydentem grafikę z premierem Mateuszem Morawieckim, z kolei Bolesław Piecha poinformował dziennikarzy, że wykorzystanie wizerunku prezydenta było nadużyciem oraz pomyłką grafika.

Więcej o: